Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego – przyczyny, objawy i leczenie

2015-01-19 8:53 Monika Majewska

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego to choroba, w przebiegu której dochodzi do dysfunkcji dwóch narządów zmysłów - słuchu i równowagi, który umożliwia czucie położenia ciała w przestrzeni. W konsekwencji chory zmaga się z niedosłuchem, a dodatkowo ma trudności z utrzymaniem się na nogach. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego? Jak przebiega leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego (statyczno-słuchowego) to stan zapalny VIII nerwu czaszkowego, który unerwia dwa narządy zmysłów, które mieszczą się w uchu wewnętrznym, tj.: ślimak (odpowiada za zmysł słuchu) i błędnik (odpowiada za zmysł równowagi). Ponadto nerw ten odpowiada za prawidłowe ułożenie głowy i położenie gałek ocznych.

Choroba najczęściej dotyka osoby między 30. a 55. rokiem życia.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego – przyczyny

Przypuszcza się, że za stan zapalny, a dalej za uszkodzenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego, odpowiadają wirusy: świnki, odry, grypy, półpaśca i ospy wietrznej. Przyczyną choroby może być także uaktywnienie latentnego wirusa opryszczki HSV-1. Również bakterie, takie jak meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae, mogą się przyczynić do zapalenia VIII nerwu czaszkowego.

Inne możliwe przyczyny to zaburzenia naczyniowe i reakcja autoimmunologiczna (autoagresja organizmu).

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego – objawy

  • nagłe, bardzo silne zawroty głowy, opisywane jako uczucie wirowania;
  • zaburzeniem równowagi, trudności w utrzymaniu się na nogach;
  • nudności i wymioty;
  • przejściowy oczopląs (rytmiczne ruchy gałek ocznych, pojawiające gdy te są w skrajnym wychyleniu), który jest poziomy, jednokierunkowy;
  • zaburzenia słuchu - niedosłuch, a nawet całkowita głuchota;
  • uczucie niepokoju, lęku;

Objawy zwykle ustępują po 2 tygodniach.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego – diagnoza

Poza wywiadem z pacjentem wykonuje się próbę kaloryczną, która polega na wlewaniu kolejno do uszu ciepłej, a następnie zimnej wody z jednoczesną obserwacją i oceną ruchów gałek ocznych.

Podobne objawy pojawiają się w przebiegu wielu innych chorób, takich jak, m.in.: choroba Ménière'a, łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy, guz nerwu przedsionkowo-ślimakowego, udar naczyniowy błędnika, choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane), dlatego lekarz powinien je wykluczyć.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego - leczenie

Leczenie jest przede wszystkim objawowe. Przy nasilonych zawrotach głowy można podać leki zmniejszające ich intensywność (tietylperazynę czy betahistynę). W przypadku uporczywych wymiotów można podać leki przeciwwymiotne (np. metoklopramid). Zapalenie nerwu przedsionkowego można leczyć także za pomocą glikokortykosteroidów.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego - rokowanie

Jeśli doszło do jednostronnego zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego, rokowania są dobre. Jeśli jednak stan zapalny jest obustronny, może dojść do zaburzeń równowagi, co oznacza, że chory może chodzić niepewnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE