Zapalenie trąbki słuchowej - objawy, leczenie, przyczyny

2017-12-04 9:14

Zapalenie trąbki słuchowej jest często następstwem przeziębienia, nieżytu nosa i zatok przynosowych oraz alergicznego obrzęku błony śluzowej nosogardła. Jakie są objawy zapalenia trąbki słuchowej Eustachiusza? Jak długo trwa leczenie? Czy są jakieś domowe sposoby na zapalenie trąbki słuchowej?

Zapalenie trąbki słuchowej
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: przyczyny
  2. Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: objawy
  3. Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: diagnostyka
  4. Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: leczenie
  5. Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: rokowanie
  6. Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: powikłania

Zapalenie trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza) to stan zapalny przewodu łączącego jamę nosowo-gardłową z jamą bębenkową.  Trąbka słuchowa odpowiada za prawidłową wentylację i drenaż ucha środkowego. Fizjologicznie otwiera się podczas połykania, kichania oraz ziewania - umożliwia wtedy dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do jamy bębenkowej. To przez nią drobnoustroje mogą przemieszczać się z gardła w kierunku ucha środkowego. Zapalenie trąbki słuchowej doprowadza do obrzęku tkanek, zamknięcia jej światła, powstania ujemnego ciśnienia w jamie bębenkowej i wciągnięcia błony bębenkowej w jej kierunku.

Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: przyczyny

Zapalenie trąbki słuchowej występuje zdecydowanie częściej u dzieci niż u osób dorosłych, ponieważ trąbka jest u nich krótsza i szersza. Łatwiej dochodzi więc do zakażeń wstępujących z jamy nosowo-gardłowej, na które dzieci często chorują. Przyczyną choroby może być także upośledzenie oddychania przez nos, które często występuje u osób ze

Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: objawy

Chory z zapaleniem trąbki słuchowej z reguły nie uskarża się na ból ucha. Dominującymi objawami choroby są wrażenie:

  • ucisku
  • pełności
  • przelewania się w uchu
  • znaczny ubytek słuchu

Wielu pacjentów zgłasza, że podczas ziewania, połykania czy kichania słyszą szmery i trzeszczenia. Do objawów towarzyszących zapalenia zalicza się gorączkę, dreszcze, zmniejszenie apetytu.

Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: diagnostyka

Zapalenie trąbki słuchowej rozpoznaje lekarz na podstawie objawów i badania fizykalnego ucha (badania otoskopowego). Polega ono na oglądaniu błony bębenkowej przy pomocy specjalnego wziernika usznego, czyli otoskopu. Aby ocenić drożność trąbki słuchowej, wykonuje się tzw. próbę Valsalvy, która polega na nabraniu powietrza do płuc, zamknięciu ust, uciśnięciu skrzydełek nosa i próbie wydmuchiwania powietrza przez nos.

Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: leczenie

Celem leczenia zapalenia trąbki słuchowej jest:

  • przywrócenie jej drożności
  • umożliwienie odpowiedniego przewietrzania jamy bębenkowej
  • zmniejszenie przekrwienia i obrzęku tkanek

W leczeniu farmakologicznym stosuje się:

Po antybiotykoterapię sięga się dopiero wtedy, gdy objawy nie ustępują mimo leczenia, bądź ulegają nasileniu. Występuje wtedy ryzyko progresji choroby do ostrego zapalenia ucha środkowego lub ostrego zapalenia jamy nosowej i gardła.

W niektórych przypadkach lekarz laryngolog może zdecydować o leczeniu zabiegowym i wykonaniu punkcji jamy bębenkowej przez nakłucie cienką igłą błony bębenkowej, aby ewakuować gromadzący się płyn i pobrać go do badań laboratoryjnych. Jeżeli przyczyną nawracających zapaleń trąbki słuchowej jest powiększony migdałek gardłowy, zalecane jest jego operacyjne usunięcie (adenotomia). Nie podejmowanie leczenia może doprowadzić do trwałego, nieodwracalnego upośledzenia słuchu.

Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: rokowanie

Rokowanie w zapaleniu trąbki słuchowej jest zazwyczaj pomyślne, a objawy szybko ustępują w trakcie leczenia.

Zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza: powikłania

Zapalenie trąbki słuchowej może doprowadzić do niedostatecznego przewietrzania jamy bębenkowej. Dochodzi do reabsorbcji pozostałego w niej powietrza, spadku ciśnienia wewnątrz niej i podrażnienia wyścielającej jej ściany błony śluzowej. Może to skutkować wciągnięciem błony bębenkowej, zapaleniem ucha środkowego, pojawieniem się wysięku, przesięku, śluzu czy ropy w jamie bębenkowej i zaburzeniami słuchu.