Hydroksyzyna - wskazania i przeciwwskazania

2020-05-07 8:59 Ada Mazurek

Hydroksyzyna to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwalergicznym - należy do grupy antyhistaminików I generacji. Poza tym, ponieważ wpływa na receptory serotoniny, ma właściwości uspokajające i przeciwlękowe. Ponieważ należy do grupy leków psychotropowych, to w Polsce dostępna jest tylko na receptę. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania hydroksyzyny? Jakie są skutki uboczne jej działania i co robić w sytuacji przedawkowania?

Hydroksyzyna (łac. Hydroxyzinum) należy do leków przeciwalergicznych I generacji. Jest organicznym związkiem chemicznym. To wielofunkcyjna pochodna piperazyny, stosowana również w psychiatrii, jako lek o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Dosyć często stosowany jest również w leczeniu szpitalnym, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Spis treści

 1. Hydroksyzyna - jak działa?
 2. Hydroksyzyna - w jakim celu stosuje się hydroksyzynę?
 3. Hydroksyzyna - cena
 4. Hydroksyzyna - przeciwwskazania
 5. Hydroksyzyna - interakcje z innymi lekami
 6. Hydroksyzyna - skutki uboczne
 7. Hydroksyzyna - przedawkowanie
 8. Hydroksyzyna - ciąża i karmienie piersią
 9. W jakiej formie można podawać hydroksyzynę?
 10. Hydroksyzyna - wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów

Hydroksyzyna - jak działa?

Mechanizm działania hydroksyzyny jest związany z zahamowaniem aktywności ośrodków w warstwie podkorowej ośrodkowego układu nerwowego. Hydroksyzyna nie hamuje czynności samej kory mózgowej, jej zadaniem jest obniżyć stan napięcia wewnętrznego - czyli tzw. stresu. Poza tym minimalizuje, a w niektórych przypadkach, nawet całkowicie znosi uczucie lęku i niepokoju. Wykazuje właściwości przeciwhistaminowe, czyli przeciwalergiczne.

Po podaniu doustnym przenika do skóry dzięki czemu zmniejsza np. uczucie swędzenia - dlatego też hydroksyzyna wykorzystywana jest u pacjentów chorujących np. na alergie skórne.

Hydroksyzyna - w jakim celu stosuje się hydroksyzynę?

Hydroksyzynę głównie podaje się w sytuacjach takich jak:

 • objawowe leczenie lęku i wewnętrznego niepokoju (jako lek uspokajający)
 • objawowe leczenie świądu (jako lek antyhistaminowy)
 • przeciwwymiotnie (zwłaszcza u dzieci)
 • w zaburzeniach lękowych i pobudzeniu psychoruchowym
 • a także jako premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi (jako np. lek nasenny i uspokajający)

Hydroksyzyna - cena

Leki zawierające hydroksyzynę są stosunkowo tanie.

Opakowanie 30 tabletek o dawce 25 mg kosztuje około 7 zł. Syrop 200 ml o dawce 2 mg/ml można kupić za około 12 złotych.

Cena może się różnić w zależności od dawki mg chlorowodorku hydroksyzyny w jednej tabletce.

Hydroksyzyna - przeciwwskazania

Hydroksyzyny nie powinno się przyjmować. jeśli występują: 

 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu i inne pochodne hydroksyzyny: cetyryzynę, aminofilinę lub etylenodiaminę
 • porfiria
 • a także ciąża oraz karmienia piersią

Ostrożni powinni być także pacjenci, u których podwyższone jest ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza gdy równocześnie występują zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. W przypadku gdy u takich pacjentów leczenie hydroksyzyną jest niezbędne - powinno się ono odbywać pod stałą kontrolą lekarza. 

Osoby z obniżonym progiem pobudliwości drgawkowej oraz małe dzieci powinny zachować szczególną ostrożność przez wzgląd na większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony OUN - wzrasta ryzyko wystąpienia drgawek.

U dzieci większe jest również prawdopodobieństwo występowania skutków ubocznych. Dlatego należy uczulić rodziców, by zwracali uwagę na wszelkie niepokojące zmiany u swoich pociech w czasie podawania leku.

Podczas leczenia hydroksyzyną należy zdecydowanie unikać spożywania alkoholu, który powoduje wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych takich jak:

W skrajnych warunkach może nawet dojść do zatrzymania akcji serca. Leków nie powinno się łączyć z alkoholem.

Hydroksyzyna - interakcje z innymi lekami

Hydroksyzyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych preparatach, również tych dostępnych bez recepty. I tak:

Stosowanie tych leków jednocześnie wymaga dobrania odpowiedniej dawki, a czasem zmiany jednego z nich. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych, a nawet groźnych dla zdrowia skutków ubocznych.

Należy również uważać przy jednoczesnym stosowaniu hydroksyzyny i ziół uspokajających, np. szyszek chmielu, melisy, kozłka lekarskiego, mogą one nasilać swoje działanie i powodować chociażby nadmierne uspokojenie lub spadek ciśnienia krwi.

Hydroksyzyna - skutki uboczne

Hydroksyzyna może powodować skutki uboczne. Nie u każdego one wystąpią, ich intensywność też może być różna. Wszystko zależy od ogólnego stanu pacjenta.

Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych należą:

Rzadziej:

Wszystkie skutki uboczne należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi, który zdecydować może np. o zmianie dawki lub, jeśli jest taka potrzeba, o zmianie leku.

Hydroksyzyna - przedawkowanie

Przyjmując hydroksyzynę należy stosować się do zaleceń lekarza, nie można samemu modyfikować dawki. Jeśli mamy wrażenie, że działanie leku jest za słabe lub zbyt mocne, należy to zgłosić.

W przypadku przedawkowania, tj. przyjęcia zbyt dużej dawki leku, mogą wystąpić:

Zaś przy ciężkim przedawkowaniu pojawić się mogą:

W sytuacji przedawkowania należy jak najszybciej wdrożyć leczenie objawowe, np. w przypadku niedociśnienia można podać norepinefrynę lub metaraminol.

Niestety, ale w tej chwili jeszcze nikt nie opracował i nie przebadał swoistego antidotum, a poddawanie pacjenta hemodializie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Można jedynie wywołać wymioty (o ile nie wystąpią samoistnie). Zalecane jest także płukanie żołądka i stała obserwacja stanu chorego oraz monitorowanie czynności oddechowo–krążeniowych.

Hydroksyzyna - ciąża i karmienie piersią

Nie ma wiarygodnych badań, dotyczących stosowania hydroksyzyny u kobiet w ciąży. Wiadomo, że hydroksyzyna przenika przez barierę łożyskową, osiągając większe stężenie w organizmie płodu, niż u matki.

Badania na zwierzętach (właściwie jedyne jakie prowadzono) wykazały szkodliwy wpływ na zdolność do reprodukcji. Hydroksyzyna jest przeciwwskazana w okresie ciąży i należy do leków kategorii C (to leki, które w badaniach na zwierzętach wykazały działanie embriotoksyczne i teratogenne).

U noworodków, których matki otrzymywały hydroksyzynę w późnej ciąży lub podczas porodu, obserwowano bezpośrednio po urodzeniu:

 • hipotonię
 • zaburzenia ruchowe
 • depresję ośrodkowego układu nerwowego
 • niedotlenienie, a także zatrzymanie moczu

W jakiej formie można podawać hydroksyzynę?

Hydroksyzyna dostępna jest w formie syropu, co ułatwia podawanie leku np. dzieciom. Poza tym najbardziej popularną formą są tabletki, jednak gdy podanie doustne jest niemożliwe można podać hydroksyzynę w postaci roztworu do wstrzykiwań.

Hydroksyzyna podana doustnie w formie syropu wchłania się bardzo szybko z przewodu pokarmowego, jej działanie można odczuć po czasie od 5 do 10 minut od przyjęcia, dlatego też czasem dorosłym również przepisywany jest syrop zamiast tabletek.

Hydroksyzyna - wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów

Hydroksyzyna wywiera znaczny (i do tego niekorzystny) wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Wszystko to przez jej działania na ośrodkowy układ nerwowy.

Osoby stosujące preparat nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, a przynajmniej nie na początku terapii, dopóki nie sprawdzą, jak na ich organizm działa ten lek.

Jednak nawet w trakcie dłuższego leczenia należy zachować ostrożność i np. nie prowadzić auta bezpośrednio po przyjęciu preparatu.

Przeczytaj również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE