Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu

2014-03-12 7:03 Monika Majewska

Popularne leki na kaszel i ból gardła, spożywane w dawkach wskazanych w ulotce, hamują odruch odkaszlania i łagodzą wszelkie bóle. Jednak przyjmowane w większych ilościach działają jak narkotyk - powodują urojenia i stany euforyczne. Dlaczego? Bo w ich składzie jest bromowodorek dekstrometorfanu, kodeina i pseudoefedryna - substancje, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Leki na kaszel bez recepty są przeznaczone dla osób zmagających się z chrypką, swędzeniem lub gęstą wydzieliną w gardle. Jednak coraz częściej są one stosowane w zupełnie innym celu. Wszystko dlatego, że leki na kaszel w dużych dawkach działają jak narkotyk. Wiedzę o tym, jak ich używać, by znaleźć się na tzw. haju, można bez problemów czerpać z internetu.

Leki na kaszel - dlaczego mogą uzależniać?

Większość leków na kaszel zawiera aż trzy substancje uzależniające:

  • bromowodorek dekstrometorfanu,
  • fosforan kodeiny,
  • pseudoefedryna.

Dekstrometorfan i fosforan kodeiny to substancje, które działają podobnie do opium i wywierają bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Z kolei pseudoefedryna, jest pochodną amfetaminy. Te wszystkie substancje, zażywane zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce, mają działanie lecznicze - hamują kaszel, łagodzą bóle gardła lub działają wykrztuśnie. Jednak jeśli zażyjemy je w dawkach większych niż zalecone przez lekarza, staną się substancjami psychoaktywnymi, czyli narkotykami. Skutkiem przedawkowania będzie stan odurzenia narkotykowego oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki opioidowe? (heroina, kodeina, morfina)
Czym grozi zażywanie heroiny, kodeiny lub morfiny?

Leki na kaszel - objawy przedawkowania

Maksymalna dawka dobowa dekstrometorfanu wynosi 120 mg, a kodeiny 300 mg. Spożycie większej ilości może wywołać objawy podobne do objawów przedawkowania popularnych narkotyków, czyli:

  • pobudzenie ruchowe,
  • zaburzenia równowagi i niezborność ruchową
  • niepokój, stany lękowe i ataki paniki,
  • zachowania agresywne,
  • halucynajce,
  • drżenie ciała,
  • swędzenie skóry (dekstrometorfan przyczynia się do uwolnienia histaminy - substancji powodującej objawy alergii).

Zagrożenie uzależnieniem wzrasta, jeśli razem z lekami na kaszel zażyjemy nadmanganian potasu, dzięki któremu z łatwością wytrącimy metkatynon -  silny środek psychoaktywny.

Co robić, gdy dziecko jest uzależnione od leków na kaszel?

W żadnym wypadku nie należy bagatelizować problemu. Dzięki różnym forom internetowym twoje dziecko ma dostęp do informacji, jak szybko odurzyć się za pomocą leków na kaszel i ból gardła. W związku z tym zacznij od szczerej rozmowy z nastolatkiem. Na wszelki wypadek skontaktuj się z organizacją zajmującą się pomocą w zakresie uzależnień. Dostaniesz informacje, jak pomóc dziecku, które eksperymentuje z uzależniającymi lekami. Pamiętaj także o systematycznych rewizjach rzeczy osobistych dziecka, dzięki którym dowiesz się, od jakich konkretnie substancji jest uzależnione.

Czym grozi przedawkowanie heroiny, kodeiny lub morfiny?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Też
|

Dekstrometafotan nie działa podobnie do opium, wszak jest psychodelikiem z grupy dysocjantów, kodiena nie wywołuje halucynacji, autor najprawdopodobniej pomylił pseudoefedrynę z efedryną, bo ta pierwsza jest słabsza od kofeiny. Te leki nie przypominają w działaniu narkotyków tylko są narkotykami, większość leków to narkotyki tyle, że w mniejszych ilościach i nie ma w tym nic dziwnego. Dawka śmiertelna Dekstrometafotanu to nie 120mg tylko 1200mg, a to stanowi różnicę. Każdy lek niewłaściwe stosowany może doprowadzić do śmierci, śmiertelne zatrucia Dekstrometafotanem należą do rzadkości robią to najczęściej samobojcy, którzy mogą się zabić całą inną masą leków.

Noelka
|

Jeśli zazywales narkotyki, oznacza to, że twoja psyche szwankuje, a komentarze bez sensu, powodowane zrytym umysłem

ada
|

Za opieke w UK, ktora nazywa sie NHS nie placi sie, jest tak jak w Polsce ZUS odprowadzana z naszych zarobkow. Osoby nie mieszkajace 'na zachodzie' prosze o nie wprowadzanie w blad innych czytelnikow.

Adam
|

Autorowi gdzieś dzwoni tylko nie wie w którym kościele.Widać że kompletnie nie ma pojęcia o czym pisze. Zażywanie nadmanganianu zwiększa ryzyko uzależnienia??!! Autorze doucz się i doczytaj a nie głupio i bezsensowne straszysz. Nie ma nic gorszego jak hipokryzja ,obłuda czy fałsz. Mlody człowiek od razu to wyczuje i wszelkie takie przestrogi mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Chcesz przestrzegać - rób to jak należy!

sdd
|

Myślę, że dekstrometorfan jednak nie jest w stanie uzależnić. Działaniem przypomina alkohol, ale moim zdaniem nie towarzyszą mu aż tak pozytywne emocje, by pojawiała się przemożna chęć przyjęcia kolejnych dawek. Z dekstrometorfanem jak z karuzelą - za często się nudzi. Kodeina oczywiście to inna historia - bo to opiat. Z kolei pseudoefedryna niby jest trochę uzależniająca, ale szybko się rozwija tolerancja - największe niebezpieczeństwo w tym wypadku polega na chęci sięgnięcia po doskonalsze stymulanty.

Margarita
|

..sądząc po błędach i opinii

Doświadczony
|

Brałem narkotyki różnych rodzai, i po acodinie miałem mniejsze skutki uboczne niż typowe ziółko czy alkohol, śmieszy mnie ta ustawa która weszła w życie że teraz wszystko będzie na receptę, albo ograniczają ilość tabletek a cena wciąż ta sama. Polski rząd jak i ludzie z polski to najgłupsi ludzie na ziemi, chcą robić dla naszego dobra, niech o swoje się zatroszczą, w sumie już to robią, że za niedługo będziemy chodzić jak niemowy bez myślne istoty, i w dodatku na smyczy jak zwierzęta.

Max
|

Co ty kobieto opowiadasz za Bajki. Polski system opieki zdrowotnej jest jednym z najgorszych w Europie. Gdzie się płaci w jakich krajach, mieszkam od 1998 na zachodzie i mogę coś o tym powiedzieć. Niemcy, Holandia, tam mieszkałem i powiem tylko tyle że w porównaniu do tych krajów Polska jest 30 lat w tyle. Nieporównywalne krótkie oczekiwanie do specjalistów, bardzo niskie ceny leków i na pewno żadnych dodatkowych opłat za wizytę, no chyba że nie jesteśmy ubezpieczeni, ale i wtedy są instytucje które za nas opłacą pobyt w szpitalu. Leki dla dzieci i seniorów kompletnie darmowe, a każdy lek na receptę może kosztować maksymalnie 5 euro. Ludzie taką propagandę siejecie, a pojęcia nie macie.

prof. dr hab. n. med. Jan Erec
|

"Bo w ich składzie jest bromowodorek dekstrometorfanu, kodeina i pseudoefedryna - substancje, które mogą prowadzić nawet do śmierci."
Naprawdę poziom demagogii sięgnął Mount Everestu. Każdy lek może prowadzić do śmierci, choćby witamina D czy paracetamol, który jest zdecydowanie bardziej groźny od kodeiny, gdyż już zaledwie kilkukrotne przekroczenie zalecanej dawki często prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby i śmierci. W przeciwieństwie do kodeiny, która przyjęta w kilkukrotnej dawce zalecanej w lekach OTC, nie spowoduje żadnych nieodwracalnych skutków, by nie powiedzieć, że w ogóle nie spowoduje żadnych negatywnych skutków. Podobnie sprawa wygląda z bromowodorekiem dekstrometorfanu (w składzie Acodinu), który nawet po kilkunastokrotnym przekroczeniu zalecanej dawki nie spowoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Podsumowując: autorka straszy pacjentów stosunkowo bezpiecznymi lekami wyłącznie dlatego, że wykazują działanie na OUN, zapominając że praktycznie każdy lek może być trucizną, a wszystko zależy tylko od dawki.

grazyna 5348
|

glupoty wypisujesz chyba nie mieszkales w kraju ,,czlowiek cale zycie odprowadza skladki na zus a jak zachoruje musi czekac na specjaliste nieraz kilka lat ,, nie ma darmowego leczenia to sa nasze pieniadze ktore cale zycie odkladamy