Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu

2014-03-12 7:03 Monika Majewska

Popularne leki na kaszel i ból gardła, spożywane w dawkach wskazanych w ulotce, hamują odruch odkaszlania i łagodzą wszelkie bóle. Jednak przyjmowane w większych ilościach działają jak narkotyk - powodują urojenia i stany euforyczne. Dlaczego? Bo w ich składzie jest bromowodorek dekstrometorfanu, kodeina i pseudoefedryna - substancje, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Leki na kaszel bez recepty są przeznaczone dla osób zmagających się z chrypką, swędzeniem lub gęstą wydzieliną w gardle. Jednak coraz częściej są one stosowane w zupełnie innym celu. Wszystko dlatego, że leki na kaszel w dużych dawkach działają jak narkotyk. Wiedzę o tym, jak ich używać, by znaleźć się na tzw. haju, można bez problemów czerpać z internetu.

Leki na kaszel - dlaczego mogą uzależniać?

Większość leków na kaszel zawiera aż trzy substancje uzależniające:

  • bromowodorek dekstrometorfanu,
  • fosforan kodeiny,
  • pseudoefedryna.

Dekstrometorfan i fosforan kodeiny to substancje, które działają podobnie do opium i wywierają bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Z kolei pseudoefedryna, jest pochodną amfetaminy. Te wszystkie substancje, zażywane zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce, mają działanie lecznicze - hamują kaszel, łagodzą bóle gardła lub działają wykrztuśnie. Jednak jeśli zażyjemy je w dawkach większych niż zalecone przez lekarza, staną się substancjami psychoaktywnymi, czyli narkotykami. Skutkiem przedawkowania będzie stan odurzenia narkotykowego oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Leki na kaszel - objawy przedawkowania

Maksymalna dawka dobowa dekstrometorfanu wynosi 120 mg, a kodeiny 300 mg. Spożycie większej ilości może wywołać objawy podobne do objawów przedawkowania popularnych narkotyków, czyli:

  • pobudzenie ruchowe,
  • zaburzenia równowagi i niezborność ruchową
  • niepokój, stany lękowe i ataki paniki,
  • zachowania agresywne,
  • halucynajce,
  • drżenie ciała,
  • swędzenie skóry (dekstrometorfan przyczynia się do uwolnienia histaminy - substancji powodującej objawy alergii).

Zagrożenie uzależnieniem wzrasta, jeśli razem z lekami na kaszel zażyjemy nadmanganian potasu, dzięki któremu z łatwością wytrącimy metkatynon -  silny środek psychoaktywny.

Co robić, gdy dziecko jest uzależnione od leków na kaszel?

W żadnym wypadku nie należy bagatelizować problemu. Dzięki różnym forom internetowym twoje dziecko ma dostęp do informacji, jak szybko odurzyć się za pomocą leków na kaszel i ból gardła. W związku z tym zacznij od szczerej rozmowy z nastolatkiem. Na wszelki wypadek skontaktuj się z organizacją zajmującą się pomocą w zakresie uzależnień. Dostaniesz informacje, jak pomóc dziecku, które eksperymentuje z uzależniającymi lekami. Pamiętaj także o systematycznych rewizjach rzeczy osobistych dziecka, dzięki którym dowiesz się, od jakich konkretnie substancji jest uzależnione.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Też
|

Dekstrometafotan nie działa podobnie do opium, wszak jest psychodelikiem z grupy dysocjantów, kodiena nie wywołuje halucynacji, autor najprawdopodobniej pomylił pseudoefedrynę z efedryną, bo ta pierwsza jest słabsza od kofeiny. Te leki nie przypominają w działaniu narkotyków tylko są narkotykami, większość leków to narkotyki tyle, że w mniejszych ilościach i nie ma w tym nic dziwnego. Dawka śmiertelna Dekstrometafotanu to nie 120mg tylko 1200mg, a to stanowi różnicę. Każdy lek niewłaściwe stosowany może doprowadzić do śmierci, śmiertelne zatrucia Dekstrometafotanem należą do rzadkości robią to najczęściej samobojcy, którzy mogą się zabić całą inną masą leków.

Noelka
|

Jeśli zazywales narkotyki, oznacza to, że twoja psyche szwankuje, a komentarze bez sensu, powodowane zrytym umysłem

ada
|

Za opieke w UK, ktora nazywa sie NHS nie placi sie, jest tak jak w Polsce ZUS odprowadzana z naszych zarobkow. Osoby nie mieszkajace 'na zachodzie' prosze o nie wprowadzanie w blad innych czytelnikow.

Adam
|

Autorowi gdzieś dzwoni tylko nie wie w którym kościele.Widać że kompletnie nie ma pojęcia o czym pisze. Zażywanie nadmanganianu zwiększa ryzyko uzależnienia??!! Autorze doucz się i doczytaj a nie głupio i bezsensowne straszysz. Nie ma nic gorszego jak hipokryzja ,obłuda czy fałsz. Mlody człowiek od razu to wyczuje i wszelkie takie przestrogi mogą mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Chcesz przestrzegać - rób to jak należy!

sdd
|

Myślę, że dekstrometorfan jednak nie jest w stanie uzależnić. Działaniem przypomina alkohol, ale moim zdaniem nie towarzyszą mu aż tak pozytywne emocje, by pojawiała się przemożna chęć przyjęcia kolejnych dawek. Z dekstrometorfanem jak z karuzelą - za często się nudzi. Kodeina oczywiście to inna historia - bo to opiat. Z kolei pseudoefedryna niby jest trochę uzależniająca, ale szybko się rozwija tolerancja - największe niebezpieczeństwo w tym wypadku polega na chęci sięgnięcia po doskonalsze stymulanty.

Margarita
|

..sądząc po błędach i opinii

Doświadczony
|

Brałem narkotyki różnych rodzai, i po acodinie miałem mniejsze skutki uboczne niż typowe ziółko czy alkohol, śmieszy mnie ta ustawa która weszła w życie że teraz wszystko będzie na receptę, albo ograniczają ilość tabletek a cena wciąż ta sama. Polski rząd jak i ludzie z polski to najgłupsi ludzie na ziemi, chcą robić dla naszego dobra, niech o swoje się zatroszczą, w sumie już to robią, że za niedługo będziemy chodzić jak niemowy bez myślne istoty, i w dodatku na smyczy jak zwierzęta.

Max
|

Co ty kobieto opowiadasz za Bajki. Polski system opieki zdrowotnej jest jednym z najgorszych w Europie. Gdzie się płaci w jakich krajach, mieszkam od 1998 na zachodzie i mogę coś o tym powiedzieć. Niemcy, Holandia, tam mieszkałem i powiem tylko tyle że w porównaniu do tych krajów Polska jest 30 lat w tyle. Nieporównywalne krótkie oczekiwanie do specjalistów, bardzo niskie ceny leków i na pewno żadnych dodatkowych opłat za wizytę, no chyba że nie jesteśmy ubezpieczeni, ale i wtedy są instytucje które za nas opłacą pobyt w szpitalu. Leki dla dzieci i seniorów kompletnie darmowe, a każdy lek na receptę może kosztować maksymalnie 5 euro. Ludzie taką propagandę siejecie, a pojęcia nie macie.

prof. dr hab. n. med. Jan Erec
|

"Bo w ich składzie jest bromowodorek dekstrometorfanu, kodeina i pseudoefedryna - substancje, które mogą prowadzić nawet do śmierci."
Naprawdę poziom demagogii sięgnął Mount Everestu. Każdy lek może prowadzić do śmierci, choćby witamina D czy paracetamol, który jest zdecydowanie bardziej groźny od kodeiny, gdyż już zaledwie kilkukrotne przekroczenie zalecanej dawki często prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby i śmierci. W przeciwieństwie do kodeiny, która przyjęta w kilkukrotnej dawce zalecanej w lekach OTC, nie spowoduje żadnych nieodwracalnych skutków, by nie powiedzieć, że w ogóle nie spowoduje żadnych negatywnych skutków. Podobnie sprawa wygląda z bromowodorekiem dekstrometorfanu (w składzie Acodinu), który nawet po kilkunastokrotnym przekroczeniu zalecanej dawki nie spowoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Podsumowując: autorka straszy pacjentów stosunkowo bezpiecznymi lekami wyłącznie dlatego, że wykazują działanie na OUN, zapominając że praktycznie każdy lek może być trucizną, a wszystko zależy tylko od dawki.

grazyna 5348
|

glupoty wypisujesz chyba nie mieszkales w kraju ,,czlowiek cale zycie odprowadza skladki na zus a jak zachoruje musi czekac na specjaliste nieraz kilka lat ,, nie ma darmowego leczenia to sa nasze pieniadze ktore cale zycie odkladamy