Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu

2014-03-12 7:03

Popularne leki na kaszel i ból gardła, spożywane w dawkach wskazanych w ulotce, hamują odruch odkaszlania i łagodzą wszelkie bóle. Jednak przyjmowane w większych ilościach działają jak narkotyk - powodują urojenia i stany euforyczne. Dlaczego? Bo w ich składzie jest bromowodorek dekstrometorfanu, kodeina i pseudoefedryna - substancje, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Leki na kaszel uzależniają. Które popularne leki na kaszel działają jak narkotyki?
Autor: Photos.com Leki na kaszel uzależniają. Które popularne leki na kaszel działają jak narkotyki?

Spis treści

 1. Leki na kaszel - dlaczego mogą uzależniać?
 2. Leki na kaszel - objawy przedawkowania

Leki na kaszel bez recepty są przeznaczone dla osób zmagających się z chrypką, swędzeniem lub gęstą wydzieliną w gardle. Jednak coraz częściej są one stosowane w zupełnie innym celu. Wszystko dlatego, że leki na kaszel w dużych dawkach działają jak narkotyk. Wiedzę o tym, jak ich używać, by znaleźć się na tzw. haju, można bez problemów czerpać z internetu.

Leki na kaszel - dlaczego mogą uzależniać?

Większość leków na kaszel zawiera aż trzy substancje uzależniające:

 • bromowodorek dekstrometorfanu,
 • fosforan kodeiny,
 • pseudoefedryna.

Dekstrometorfan i fosforan kodeiny to substancje, które działają podobnie do opium i wywierają bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Z kolei pseudoefedryna, jest pochodną amfetaminy. Te wszystkie substancje, zażywane zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce, mają działanie lecznicze - hamują kaszel, łagodzą bóle gardła lub działają wykrztuśnie. Jednak jeśli zażyjemy je w dawkach większych niż zalecone przez lekarza, staną się substancjami psychoaktywnymi, czyli narkotykami. Skutkiem przedawkowania będzie stan odurzenia narkotykowego oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki opioidowe? (heroina, kodeina, morfina)
Czym grozi zażywanie heroiny, kodeiny lub morfiny?

Leki na kaszel - objawy przedawkowania

Maksymalna dawka dobowa dekstrometorfanu wynosi 120 mg, a kodeiny 300 mg. Spożycie większej ilości może wywołać objawy podobne do objawów przedawkowania popularnych narkotyków, czyli:

 • pobudzenie ruchowe,
 • zaburzenia równowagi i niezborność ruchową
 • niepokój, stany lękowe i ataki paniki,
 • zachowania agresywne,
 • halucynajce,
 • drżenie ciała,
 • swędzenie skóry (dekstrometorfan przyczynia się do uwolnienia histaminy - substancji powodującej objawy alergii).

Zagrożenie uzależnieniem wzrasta, jeśli razem z lekami na kaszel zażyjemy nadmanganian potasu, dzięki któremu z łatwością wytrącimy metkatynon -  silny środek psychoaktywny.

Co robić, gdy dziecko jest uzależnione od leków na kaszel?

W żadnym wypadku nie należy bagatelizować problemu. Dzięki różnym forom internetowym twoje dziecko ma dostęp do informacji, jak szybko odurzyć się za pomocą leków na kaszel i ból gardła. W związku z tym zacznij od szczerej rozmowy z nastolatkiem. Na wszelki wypadek skontaktuj się z organizacją zajmującą się pomocą w zakresie uzależnień. Dostaniesz informacje, jak pomóc dziecku, które eksperymentuje z uzależniającymi lekami. Pamiętaj także o systematycznych rewizjach rzeczy osobistych dziecka, dzięki którym dowiesz się, od jakich konkretnie substancji jest uzależnione.

Czym grozi przedawkowanie heroiny, kodeiny lub morfiny?