Diazepam to lek psychotropowy. Jak działa diazepam?

2017-10-12 20:31

Diazepam to lek psychotropowy z grupy benzodiazepin. Diazepam działa uspokajająco, przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo, rozluźnia mięśnie i ułatwia zasypianie. W wielu krajach, również w Polsce, diazepam wydawany jest wyłącznie na receptę lub przeznaczony do lecznictwa zamkniętego, ponieważ w wysokich dawkach działa jak narkotyk. Jakie jest dawkowanie diazepamu? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?

Diazepam to lek psychotropowy. Jak działa diazepam?
Autor: Thinkstockphotos.com Diazepam to lek psychotropowy. Jak działa diazepam?

Spis treści

  1. Diazepam: wskazania
  2. Diazepam: dawkowanie
  3. Diazepam: skutki uboczne
  4. Diazepam: przeciwwskazania
  5. Diazepam a ciąża
  6. Diazepam w sporcie bywa mylony ze sterydami

Diazepam - lek psychotropowy, stosuje się przede wszystkim w psychiatrii i neurologii. Diazepam jest substancją czynną między innymi w relanium czy valium. Diazepam, tak jak inne leki z grupy benzodiazepin, zwiększa aktywność neuroprzekaźnika o nazwie kwas aminomasłowy GABA, działającego hamująco na wzgórze, podwzgórze i układ limbiczny i zmniejszając tym samym pobudliwość neuronów, odpowiedzialnych za wywoływanie lęku.

Diazepam: wskazania

Diazepam: dawkowanie

O tym w jakich dawkach i jak często pacjent powinien przyjmować diazepam decyduje tylko i wyłącznie lekarz. Diazepam może być podawany doustnie (tabletki, zawiesina doustna), w postaci zastrzyków domięśniowych lub wlewek doodbytniczych. Leczenie diazepamem nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie. By uniknąć, a przynajmniej zmniejszyć objawy odstawienne należy stopniowo redukować dawki do zera. Po przyjęciu diazepamu przez co najmniej 36 godzin nie wolno pić alkoholu.

Diazepam: skutki uboczne

Diazepam nie należy do najbezpieczniejszych leków - jego stosowanie przez dłuższy czas może prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Nagłe odstawienie diazepamu może spowodować wystąpienie objawów odstawiennych.

Najczęściej występujące skutki uboczne to:

Rzadko występujące skutki uboczne to:

Diazepam uniemożliwia prowadzenie samochodu oraz obsługiwanie innych urządzeń mechanicznych. W trakcie przyjmowania diazepamu nie wolno: prowadzić samochodu i innych pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych, a także pić alkoholu i przyjmować niektórych leków.

Warto wiedzieć

Leki zawierające diazepam

Diazepam znany jest też jako Relanium (od nazwy preparatu, który zawiera diazepam jako substancję czynną). Inne leki zawierające diazepam: Relsed, Neorelium, Reladorm, Diazepam Destin.

Diazepam: przeciwwskazania

Gdy lekarz chce ci przepisać diazepam, a ty przyjmujesz barbiturany, leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, narkotyczne leki przeciwbólowe, leki nasenne, leki przeciwhistaminowe, poinformuj go o tym.

Diazepam a ciąża

Leki z grupy benzodiazepin w ciąży mogą powodować uszkodzenie płodu. Stosowanie diazepamu w ciąży jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Diazepam przenika do mleka matki - nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią, a w przypadku konieczności podawania leku należy przerwać karmienie.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, I Klinika Ginekologii i Położnictwa II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie

Diazepam (relanium) w ciążyDzień dobry jestem w 18 tyg. ciąży, mam przepisane hydroxyzinum vp 10 mg. Źle się po nim czuję, mam ogólnie lęki, kołatanie serca, omdlenia i słabo mi, jak wychodzę z domu. Mam przepisane od lekarza prowadzącego relanium 2 mg, ale mam niskie ciśnienie. Czy mogę brać pół tabletki dwa razy dziennie?

dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog - położnik: Jeśli dawka dobowa Relanium jest taka, jaką zalecił lekarz, może Pani tak zrobić. Nie wiem tylko, czy takie leczenie będzie skuteczne.

Diazepam w sporcie bywa mylony ze sterydami

W środowisku sportowym, zwłaszcza wśród osób przyjmujących sterydy, diazepam bywa stosowany jako środek na rozluźnienie mięśni i zmniejszenie napięcia oraz zniwelowanie problemów ze snem. Traktowanie tego leku jako środka rozluźniającego jest niebezpieczne, ponieważ przyjmowanie diazepamu wiąże się z występowaniem różnych środków ubocznych i bez odpowiedniej kontroli lekarskiej może prowadzić do silnego uzależnienia. Diazepam powinien być stosowany doraźnie, na krótki czas i pod ścisłą kontrolą lekarza.