Acodin uzależnia. Popularny lek na kaszel acodin działa jak narkotyk

2019-03-25 10:44 Anna Ławniczak

Acodin, lek na kaszel, w dawkach przepisanych przez lekarza, hamuje uciążliwy kaszel. Brany w większych ilościach działa jak narkotyk - powoduje stany euforyczne i halucynacje. Acodin w dużych dawkach prowadzi do zatrucia, a nawet do śmierci.

Spis treści:

  1. Acodin - dlaczego może uzależnić
  2. Acodin - co się dzieje po zażyciu dużych dawek
  3. Dziecko bierze Acodin - co robić?

Acodin, lek na kaszel bez recepty, można znaleźć w rzeczach osobistych nastolatków i w ich różnych schowkach. Jeśli Acodin znalazł się również w twoim domu, choć nikt nie kaszle - jest się czym martwić. Acodin działa jak narkotyk,  zawiera bowiem substancję działającą na układ nerwowy. Nastolatki używają go do poprawienia sobie nastroju i eksperymentów z niecodziennymi doznaniami. Tak stosowany Acodin uzależnia, jest też groźny dla zdrowia.

Acodin - dlaczego może uzależnić

Acodin zawiera bromowodorek dekstrometorfanu. Dekstrometorfan to substancja podobna w działaniu do kodeiny (czyli metylomorfiny - składnika opium). Przedostaje się z krwi do mózgu i wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego. W terapii przeciwkaszlowej to działanie terapeutyczne - dekstrometorfan hamuje bodźce nerwowe powodujące odruch kaszlowy. Ale ta sama substancja zażywana w dawkach większych niż zalecone przez lekarza staje się substancją psychoaktywną czyli narkotykiem. Zmienia wydzielanie neuroprzekaźników w mózgu (dopaminy i serotoniny), zmienia doznania zmysłowe, wywołuje nienaturalne stany psychiczne, uzależnia fizycznie i psychicznie.

Acodin - co się dzieje po zażyciu dużych dawek

Lek może wywoływać stany euforyczne, uczucie błogostanu, niecodzienne doznania zmysłowe i halucynacje. Często powoduje także pobudzenie ruchowe i gadatliwość. Takie działanie Acodinu jest pożądane przez osoby żądne mocnych, niecodziennych wrażeń. Ale jak większość substancji psychoaktywnych dekstrometorfan zawarty w Acodinie nie działa zawsze tak samo u jednej osoby, poza tym ma różne działanie na rozmaitych ludzi. Może spowodować niepokój, silne stany lękowe i ataki paniki oraz zaburzenia równowagi i niezborność ruchową. Nierzadkie są przypadki tzw. bad trip - kiedy zamiast przyjemnych doznań amator wrażeń doświadcza silnego lęku, ma urojenia zagrożenia życia, uczucie wyobcowania, oderwania od własnego ciała i utraty tożsamości. Dekstrometorfan powoduje także uwalnianie histaminy w organizmie, więc po zażyciu można cierpieć z powodu silnego swędzenia skóry.

Dziecko bierze Acodin - co robić?

Po pierwsze nie bagatelizować problemu. Ale też nie reagować gwałtownie: awanturą gniewem, czy używaniem przemocy, bo to tylko pogarsza sprawę. Najlepszą metodą jest staranie się o nawiązanie kontaktu z dzieckiem, wysłuchanie go ze spokojem, nawet jeśli mówi, że po prostu chce dzięki narkotykom przeżyć coś niezwykłego.

Czytać między wierszami, czasem różne szokujące rzeczy, które dziecko opowiada wskazują na coś za czym tęskni, czego potrzebuje emocjonalnie. Trzeba być też wyczulonym na próby manipulacji ze strony dziecka. Najlepiej od razu skontaktować się z jakąś organizacją zajmującą się uzależnionymi dziećmi i skonsultować ze specjalistą, który doradzi jak w takich sytuacjach postępować.

Ważne

Od 1 lipca 2015 roku będzie można kupić tylko jedno opakowanie dostępnego bez recepty leku zawierającego pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Co więcej, farmaceuta może wydać lek zawierający którąś z tych substancji tylko osobie pełnoletniej. Poza tym może odmówić jego sprzedaży, jeśli uzna, że lek może zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto wiedzieć, że tego typu specyfiki nie będą już dostępne w sklepach czy na stacjach benzynowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Laura Derczak
|

Juz chcialam napisac, że autorka szybko sie obudzila z najpopularniejszym narkotykiem w polskich liceach, ale widze, że artykul ma juz z dobre 5 lat :D

National Biological Threat Cha
|

Po przeczytaniu całego tekstu dowiedziałem się że Acodin jest narkotyczno podobny i jest uzależniający same bzdury, musiałeś być ostro na lotach pisząc ten cały tekst choć nie które zdania są praktycznie prawdziwe. Próbowałem 30 tabletek na raz Acodinu i jak dla mnie "fazy" bądź tam "euforii" nie miałem bo zażyciu 30 tabletek czułem się jak osoba która przedawkowała tabletki na kaszel. Z mojego punktu widzenia tabletki powinny być dostępne w każdej w aptecę dla osób pełnoletnich i oczywiście bez żadnej recepty. Jeśli dalej rząd będzie wprowadzać jakieś bezsensowne ograniczenia oraz co najgorsze zakazy to już niedługo będziemy mogli się spodziewać że ibuprom będzie na receptę bo jest niebezpieczny ale głupoty to możecie sobie nawzajem wciskać, znam się już trochę na niektórych rzeczach które mogą uzależnić a tego nie robią. Podsumowując Acodin nie jest uzależniający i nigdy nie będzie. Podobny lek bo też jest na pozbycie się kaszlu nazywa się on Thiocodin co prawda skład ma inny od Acodinu ale od dużo różnych osób słyszałem że też dzieci oraz nastolatkowie używają tego leku jako narkotyku nie wiem skąd ludzie się dowiadują o takich durnych pomysłach bo ja się na przykład dowiedziałem około półtora roku temu i to było dla mnie śmieszne po spróbowaniu nie myliłem się 0 fazy i 0 euforii, a co innego mogło się stać po zażyciu 30 tablet na kaszel gdzie normalnie zażywa się 1/2 tabletki na ileś tam godzin. Nie polecam ją się znowu rozpisałem więcej na temat i trochę nie ale ważne że jest. Życzę miłego czytania

Jam Jest Ja
|

DXM nie łączy się z kodeiną. Kodeina jest dostępna w aptece dla każdego. Zanim powiesz jakąś głupotę to zastanów sie dwa razy.

JESTEM UZALEŻNIONY OD DXM
|

Tak tak, jestem uzależniony. Bo robie sobie jazdy na dxm i z muzyką. Od wiosny do jesieni. Dziwne to uzależnienie- sam decyduje, kiedy biorę a kiedy nie. Kiedyś nawet ponad cały rok nie brałem, bo nie miałem ochoty. Tak samo jak i piwa nie piję w każdą sobotę podczas oglądania filmów- bo piję wtedy, kiedy chcę. Aha, piwo też uzależnia, zapomniałem. No więc jestem też alkoholikiem, bo lubię się napić piwa podczas oglądania

Amper
|

uzależnia? Jak to jedna z najgorszych rodzajów fazy jaka może być.Każdego co znałem brał to raz maxymalnie z 3 razy. Napewno nikt codziennie bo na tym się nie da funkcjonować i nic przyjemnego to nie jest.

Qwerty
|

Dekstrometorfan nie jest podobny w działaniu do kodeiny. Opisywana substancja należy do grupy dysocjantów, natomiast kodeina to opioid.

ja
|

Jako iż jest łatwo dostępne w aptekach, dzieci, tj gimnazjum a nawet podstawówka to bierze. Również w miksie z kodeiną która też jest dostępna w aptece. Do tego obie te substacje nie wychodzą na testach narkotykowych.

jacek
|

w czechach można kuoić lek o nazwie 'stoper', substancja czynna taka sama jak w acodin, jedno opakowanie zawiera nie 10 a 30 tabletek, a każda tabletka zawiera dwa razy większą dawkę substancji czynnej, koszt opakowania kilka złotych

FBI W POLSCE SZOK BLUZA HIT
|

Co za głupota, to że działa jak narkotyk nie znaczy że uzależnia. I nie działa jak kodeina, mimo podobieństwa strukturalnego, jest to dysocjant, a nie opiat. Działa podobnie do ketaminy (też używana w medycynie oraz rekreacyjnie)

Zwykły człoweczek
|

Jak czytam te wypociny co tu NAUKOWIEC uskutecznia to aż mi żal człowieka. Nawet nie zauważył że mu faza nie przeszła... Kolego spróbuj przeczytać to co żeś napisał i zastanów się nad pojęciem mocny mózg, bo jak dla mnie to twój mózg ma już mocno dość używek!