Kiedy rozpocząć urlop macierzyński? [Porada eksperta]

2014-04-29 18:02

Jestem w ciąży i na zwolnieniu lekarskim do 26 kwietnia 2014r. Planowany termin porodu przypada mi właśnie na 26 kwietnia 2014 r.  Jeśli dziecko urodziłabym po tej dacie, np. 30 kwietnia, to od kiedy mi się zaczyna urlop macierzyński? Bo trzeba napisać podanie do pracodawcy i wszędzie czytam, że dniem rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego jest dzień urodzenia dziecka, ale jeśli ja urodziłabym później niż data końcowa zwolnienia, to co wtedy?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Prawo do urlopu macierzyńskiego może przypadać, co najmniej 2 tygodnie przed porodem. Tylko od decyzji pracownicy zależy, czy skorzysta przed porodem z tej możliwości, czy też cały wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzysta po porodzie. Pracodawca nie może ingerować w decyzję pracownicy w tym zakresie. Decyzja pracownicy o skorzystaniu przed porodem z urlopu macierzyńskiego w podanym wymiarze obliguje pracodawcę do udzielenia go we wskazanym przez nią terminie i długości, pod warunkiem jednak, że będą to co najmniej 2 tygodnie.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

2) 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Podstawa prawna: Ustawa kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.)


Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u prawnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta