Hipertensjolog - czym sie zajmuje hipertensjologia?

2017-12-21 11:12

Hipertensjolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. To choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większą liczbę osób, a nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności serca, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca czy udaru mózgu. W Polsce hipertensjologia jako specjalizacja lekarska została uznana w 2006 roku.

Hipertensjolog - czym sie zajmuje hipertensjologia
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Hipertensjolog - jakie wykonuje badania?
  2. Hiperensjolog - jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?
  3. Hipertensjolog - jakie choroby diagnozuje?
  4. Hipertensjologia - metody leczenia

Hipertensjologia jako oddzielna specjalizacja powstała w 2006 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów, którzy zmierzyliby się z rosnącą zachorowalnością na nadciśnienie tętnicze. W naszym kraju schorzenie to dotyka co trzeciego dorosłego, a kolejne 25-30 proc. jest zagrożonych chorobą. Lekarz hipertensjolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży (także w okresie poporodowym).

Hipertensjolog - jakie wykonuje badania?

Do lekarza hipertensjologa zgłaszają się pacjenci, u których powtarzany wielokrotnie pomiar ciśnienia tętniczego daje nieprawidłowe wyniki. O nadciśnieniu można mówić wtedy, gdy ciśnienie skurczowe jest równe lub wyższe niż 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe równe lub wyższe niż 90 mm Hg. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg.

Chorzy zgłaszający się do hipertensjologa skarżą się również na mniej swoiste objawy, m.in.:

Do hipertensjologa są też kierowani pacjenci chorujący na cukrzycę, po udarze, cierpiący na zespół metaboliczny czy z niewydolnością nerek, ponieważ są bardziej narażeni na nadciśnienie tętnicze. Odrębną grupę pacjentów stanowią osoby w podeszłym wieku, po zabiegach operacyjnych oraz kobiety w ciąży zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, które powinny być pod szczególną opieką nie tylko ginekologa, lecz także właśnie hipertensjologa.

Hiperensjolog - jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?

Do lekarza hipertensjologa należy przynieść wyniki do tej pory wykonanych badań. Lekarz hipertensjolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem - zapyta o wcześniej przebyte choroby i nadciśnienie tętnicze występujące w rodzinie oraz o tryb życia pacjenta, ponieważ chorobę często mogą pogłębiać nieprawidłowa dieta, braku ruchu oraz nadmierny stres.

Hipertensjolog przeprowadzi także badanie fizykalne - zmierzy ciśnienie tętnicze krwi. Może również zlecić wykonanie innych badań, m.in.: morfologię krwi, glukozę na czczo, poziom cholesterolu i trójglicerydów, stężenie kreatyniny, stężenie kwasu moczowego, stężenie potasu i sodu oraz poziom wydalania potasu i sodu w moczu.

Warto wiedzieć

Hipertensjolog może też zadecydować o wykonaniu bardziej szczegółowych badań, np. 24-godzinnego ABPM (automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego), który przez dobę monitoruje ciśnienie tętnicze pacjenta, echo serca, EKG, USG tętnic szyjnych i nerkowych, badanie dna oka. Celem diagnostyki jest określenie, czy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym, czy wtórnym (w tym ostatnim przypadku nadciśnienie jest objawem innej choroby).

Hipertensjolog - jakie choroby diagnozuje?

Hipertensjolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego oraz związanych z nim powikłań sercowo-naczyniowych lub narządowych. Lekarz ustala też przyczynę nadciśnienia tętniczego wtórnego, którego powodem mogą być:

Hipertensjologia - metody leczenia

Metody leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zależą od przyczyny jego powstawania. W przypadku nadciśnienia tętniczego wtórnego, ważne jest ustalenie choroby, która je wywołuje. W przypadku nadciśnienia tętniczego pierwotnego, gdy trudno ustalić jednoznaczną przyczynę, lekarz zazwyczaj proponuje leczenie zachowawcze.

Profilaktyka obejmuje przede wszystkim: dbanie o odpowiednią wagę (unikanie nadwagi i otyłości), systematyczną aktywność fizyczną, która obniża ciśnienie tętnicze, zbilansowaną dietę (bogatą w warzywa i owoce, a ograniczoną w sól), rzucenie palenia oraz zmianę trybu życia na mniej stresujący. Jeśli to nie przyniesie pożądanych rezultatów, hipertensjolog może zalecić leczenie farmakologiczne.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: