Dofinansowanie NFZ na sprzęr rehabilitacyjny [Porada eksperta]

2014-04-01 13:04

Czy osoba po udarze z licznymi schorzeniami, nie mogąca chodzić (jedynie leży) i nie jest w dość dobrym stanie, może starać się o dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego? Jest ono jej potrzebne do ćwiczenia mięśni ciała. Wiem, że osobom po udarze przysługują jakieś świadczenie z NFZ. Czy jest możliwe żeby taka osoba otrzymała pomoc do opieki z MOPS-u? Dodam, że jest potrzebna jej stała pomoc w czynnościach codziennych.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Warto by się zastanowić nad możliwością otrzymania materaca przeciwodleżynowego, jeżeli osoba jest leżąca. Dobrze by było przygotować dokumentację medyczną określająca stan chorej i zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia z tym zapytaniem.

Czy można ubiegać się o dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego?

Zasady zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29.08.2009r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zawiera ono szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość udziału własnego Świadczeniobiorcy, kryteriów ich przyznawania oraz okresów ich użytkowania.

Kto może starać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie materaca przeciwodleżynowego mogą starać się osoby po urazach rdzenia kręgowego (paraplegia, tetraplegia) oraz inne osoby ze schorzeniami wymagającymi stałego użytkowania poduszki lub osoby wymagające stałego użytkowania materaca ze względu na długotrwałe przebywanie w łóżku.

Proszę też zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o pomoc.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29.08.2009r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 139, Poz. 1139)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta