Czy trzeba płacić za badanie krwi w innym mieście? [Porada eksperta]

2014-11-20 1:17

Czy jest możliwe, że za badania krwi ze skierowania wystawionego przez państwową placówkę w jednym mieście trzeba płacić w innym mieście tak jak za badania wykonywane prywatnie? Otrzymałam dziś taką informację, że laboratorium w którym chciałam pobrać krew ma umowy na bezpłatne wykonywanie badań ze szpitalami i poradniami państwowymi tylko ze swojego miasta, a za skierowania z innych państwowych placówek muszę sobie zapłacić albo jechać do laboratorium w tej placówce i w tym mieście z którego dostałam skierowanie.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Jeżeli laboratorium analitycznie nie ma podpisanej umowy z NFZ na świadczenia bezpłatne w ramach świadczeń gwarantowanych, wówczas jest konieczność opłacania badania krwi. Postawą badań bezpłatnych jest kontrakt, który każda jednostka zdrowia podpisuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli laboratorium nie podpisało takiej umowy, wówczas badanie będzie odpłatne.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Dz. U. 2014 nr 0 poz. 1440 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Dz.U. 2013 poz. 1248.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u prawnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta