Bezpłatne leczenie za granicą bez ubezpieczenia zdrowotnego [Porada eksperta]

2014-09-22 12:11

Mój syn jest zatrudniony w Niemczech i ma ubezpieczenie tzw. AOK. W trakcie pobytu w Polsce chciałby skorzystać z wizyty u lekarza specjalisty. Czy może skorzystać z wizyty nie mając polskiego ubezpieczenia? Dodam, że stałe zameldowanie ma w Polsce.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Jak wskazuje NFZ, wszyscy ubezpieczeni mieszkańcy krajów należących do UE wyjeżdżając do innych państw Unii powinni mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w kraju zamieszkania. Dotyczy to również dzieci. Na takiej podstawie podczas pobytu za granicą można skorzystać z pomocy opieki zdrowotnej gwarantowanej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń danego kraju. Zasady te obowiązują również w Polsce, zatem każda przychodnia ma obowiązek przyjąć pacjenta jeśli posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Lekarze POZ mają odpowiedni zapis w umowie, który precyzyjnie wyjaśnia zasady przyjęcia pacjentów z krajów Unii i sposób rozliczenia się z NFZ za taką poradę.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 Nr 164 poz. 1027 ze zm.).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u prawnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta