Drętwienie i mrowienie języka - przyczyny, objawy, leczenie

2019-10-30 11:45

Drętwienie i mrowienie języka jest szczególnie nieprzyjemne, ze względu na mocne unerwienie i wrażliwość tej części ciała. Język może drętwieć nie tylko z powodu chorób jamy ustnej, ale także z powodu alergii, nerwicy, udaru czy nawet migreny. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej parestezji?

Drętwienie i mrowienie języka - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Drętwienie języka - przyczyny
  2. Drętwienie języka - objawy towarzyszące
  3. Drętwienie języka - leczenie

Drętwienie i mrowienie języka, któremu nierzadko towarzyszy pieczenie, fachowo nazywane jest parestezją. Język jest pokryty cienką warstwą błony śluzowej, pod którą skrywają się zakończenia nerwowe. To dlatego podrażnienie tych zakończeń przez temperaturę czy smak tak wyraźnie odczuwamy. 

Drętwienie języka - przyczyny

Przyczyny drętwienia języka są bardzo różne. Mogą mieć związek z błahymi przypadłościami, ale też zwiastować poważne schorzenia.

Drętwienie języka może być objawem alergii na kontakt z uczulającą substancją znajdującą się w jedzeniu, napoju czy też leku.

  • Nadwrażliwość

U większości osób drętwienie lub mrowienie języka pojawia się po zjedzeniu świeżego ananasa i nie jest to reakcja alergiczna. Tak możemy zareagować na zawartą w ananasie bromelinę.

  • Używki i leki

Drętwienie (najczęściej jednak pieczenia) może mieć związek z paleniem papierosów, piciem alkoholu czy ssaniem pastylek znoszących ból gardła.

  • Niedobory witamin i minerałów

Przyczyną drętwienia języka może być niedobór witamin (np. witaminy B12) oraz hipokalcemia, czyli zbyt niskie stężenie wapnia. Takim objawom można szybko zaradzić uzupełniając niedobory witamin i minerałów.

Do najczęstszych przyczyn drętwienia języka zalicza się migrenę.

  • Uszkodzenie nerwu

Inną przyczyną wywołującą drętwienie języka jest uszkodzenie nerwu, do którego może dojść podczas urazu, zabiegu stomatologicznego czy chirurgicznego w obrębie twarzy i szczęki.

Drętwienie języka pojawia się w przebiegu wielu schorzeń, takich jak:

Zakażenia grzybicze to kolejna przyczyna drętwienia języka. Oprócz tego objawu występuje także biały nalot na języku, owrzodzenie jamy ustnej oraz pękające kąciki ust.

Zakażenia wirusowe np. opryszczką wargową mogą przekładać się na drętwienie języka.

Podobnie będzie przy zakażeniu bakteryjnym np. krętkami kiły. Takie infekcje przenoszą się podczas oralnego kontaktu z osobą zakażoną kiłą.

Drętwienie języka jest także jednym z objawów nerwicy. Objaw ten może występować razem z drętwieniem rąk, zawrotami głowy, drętwieniem całej twarzy, dusznością oraz napadami lęku.

  • Znieczulenie

Objaw ten pojawia się także po znieczuleniu stomatologicznym, ale dość szybko ustępuje.

Drętwienie języka - objawy towarzyszące

Kiedy drętwieniu języka towarzyszą:

należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Inne objawy towarzyszące drętwieniu i mrowieniu języka to:

Kolejne to:

Żeby wyeliminować lub potwierdzić zagrożenie dla zdrowia niezbędne są badania krwi lub specjalistyczna diagnostyka. 

Drętwienie języka - leczenie

Leczenie zawsze będzie zależało od przyczyny, która wywołała taki objaw.

Jeżeli drętwienie ma podłoże alergiczne należy wyeliminować z jadłospisu produkty, które uczulają. Jeżeli powodem są konkretne choroby, trzeba je leczyć. Opanowanie choroby podstawowej uwolni od przykrego drętwienia języka. Nieco gorzej jest przy schorzeniach neurologicznych, ponieważ leczenie nie zawsze znosi ten objaw.

Podczas wizyty u lekarza ważne jest dokładne opisanie odczuwanych objawów i przedstawienie sytuacji, w jakich pojawia się drętwienie języka.

Szczerość pacjenta pozwoli lekarzowi właściwie pokierować dalszą diagnostyką i leczeniem.

Niekiedy lekarz POZ może być bezradny, bo nie może zlecić niektórych badań. Wtedy wystawi skierowanie do specjalisty.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.