Nerwica - rodzaje nerwic

2019-08-21 16:37 Magdalena Próchnicka - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog

Rodzaj nerwicy zależy od przyczyny jej powstania. Nerwicom sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. Wśród wielu rodzajów nerwic rozróżnia się nerwicę natręctw, neurasteniczną, lękową czy pourazową. Sprawdź, czym się różnią poszczególne rodzaje nerwic.

Spis treści:

  1. Rodzaje nerwic: nerwica neurasteniczna
  2. Rodzaje nerwic: nerwica histeryczna
  3. Rodzaje nerwic: nerwica lękowa
  4. Rodzaje nerwic: nerwica natręctw
  5. Rodzaje nerwic: nerwica pourazowa
  6. Rodzaje nerwic: nerwice wegetatywne
  7. Rodzaje nerwic: leczenie

Wyróżniamy kilka rodzajów nerwic w zależności od ich przyczyn i objawów, m.in. nerwicę natręctw, nerwicę neurasteniczną czy nerwicę lękową. Każda z nerwic daje jednak szereg przykrych dolegliwości somatycznych i psychicznych.

Gdy więc słyszysz: "Nie przejmuj się, to tylko nerwica". Pomyśl: "to aż nerwica". Nerwica bowiem to poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Rodzaje nerwic: nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Rodzaje nerwic: nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się. Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Dowiedz się więcej: Histeria - groźne zaburzenie emocjonalne

Rodzaje nerwic: nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Rodzaje nerwic: nerwica natręctw

Nerwica natręctw to potoczna nazwa pod którą kryją się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia).

Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Poznaj naturalne i proste sposoby na ukojenie nerwów:

Rodzaje nerwic: nerwica pourazowa

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Czytaj też: Zespół stresu pourazowego (PTSD) - przyczyny i objawy. Na czym polega terapia osób z PTSD?

Rodzaje nerwic: nerwice wegetatywne

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Czytaj: Nerwica żołądka - dolegliwość impulsywnych nerwusów. Objawy i leczenie nerwicy żołądka 

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Rodzaje nerwic: leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa.

Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego, jak ma sobie radzić sobie z emocjami.

Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia. Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego i aktywizuje go.

Więcej przeczytasz tu: Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ulle
|

Nerwica jest straszna.

Łukasz Bartosik
|

Witam wszystkich zapraszam Was do mojego bloga o nerwicy pomożemy sobie wzajemnie nerwicalukasa.blogspot.com/...

Anonim
|

Mam bardzo podobny przypadek ...
Dołączam sie do pytania

alaa909
|

Niestety nerwica bardzo przeszkadza w codziennym życiu, bo czasami nie mamy nawet wpływu na to, co się z nami dzieję. Warto udać się w takim wypadku do psychiatry.

Jack
|

Jak Anno sobie radzisz. Mam podobne objawy ale nikomu nie mówiłem nawet do niedawna żona nic nie podejrzewała .Pozdrawiam

ojciec szatan
|

Z tego co piszesz to kiedys taka nie bylas jezeli sie zastanawiasz czy zmienic prace to ja ci mowie zmien ja napewno ale tez musisz zmienic swoje myslenie jak bedziesz nazekac i sie nad soba uzalac to nigdy sie nic nie zmieni . zapamietaj umiesz liczyc licz na siebie napisalas brak aprobaty otoczenie nie czlowiek zyje dla otoczenie tylko dla siebie . z deblami sie nie wygra, to innym ma zalezec na tobie a nie tobie na innych.jak zaczniesz byc pewna siebie wesola i energiczna dziewczyna to bedzie tak jak bylo kiedys .... niejedne góry przeniesiesz jak tylko znajdziesz sobie te gory cel cele marzenia pragnienia reazizacja

Benia
|

Mój chory mąż ma stwierdzoną depresję. Często stosował przemoc psychiczną wobec najbliższych. Znęcał się nade mną, nad dzieckiem i nieustanna krytyka najbliższych członków rodziny, obwinianie zupełnie o wszystko, ciągłe zmyślone żale, pretensje, użalanie się do obcych, do wspólnych znajomych, domaganie się ciągłej akceptacji swego agresywnego zachowania. Miałam problem, żeby nakłonić męża na leczenie u psychiatry. Dzięki przypadkowi trafiłam na dr. P. Sowińskiego, który potrafi rozmawiać z moim mężem, jest wyrozumiały, ale też konsekwentnie wymaga od męża zastosowania się do jego zaleceń, bierze leki antydepresyjne i co ważne chodzi na zajęcia psychoterapeutyczne. Po 3 miesiącach widzę znaczące zmiany, boję się nawrotów choroby męża, więc sam też się konsultuje z lekarzem w kwestii jak postępować w domu by wspierać,a nie rozdrażniać Polecam takiego psychiatrę jak dr. Sowiński

Mirek
|

Jak zechcesz popisać to mój mail. mirek2799@wp.pl

Mirek
|

Jak zechcesz popisać to mój mail. mirek2799@wp.pl. pozdrawiam

Nerwicowiec
|

Ja na nerwice stosuje melise dziurawiac i rumianek oraz ziolowe tabletki uspakajajace