Jak leczyć nerwicę? [Porada eksperta]

2016-05-12 23:36
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Od 6 miesięcy leczę się na nerwicę lękową. Ciągle nie dają mi spokoju bóle w okolicy serca. Miałam RTG klatki, EKG i echo serca - wszystko w normie, jednak bóle nie ustępują. Czasem jest to taki 30s ścisk serca, niezależny od pozycji ani też od wykonywanej czynności. Nie wiem, czy odpuścić, czy wykonać jeszcze jakieś badania. Nie jestem pewna, czy zawsze wszystko można przypisać nerwicy.

Skoro miała już Pani robione badania serca, to nie ma sensu ich rozszerzać o kolejne. Skoncentrowałbym się na leczeniu nerwicy, podkreślając znaczenie psychoterapii w ośrodku zajmującym się leczeniem nerwic właśnie. Jeżeli leczy ją Pani tylko lekami, to szanse powodzenia są marne, bo takie leczenie nie usuwa przyczyn.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.