Dalacin® T

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dalacin® T but. 30 ml, płyn na skórę

Clindamycin

59.7 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk linkozamidowy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na Propionibacterium acnes, bakterie powodujące trądzik pospolity. Po wielokrotnym podaniu klindamycyny na skórę w stężeniu odpowiadającym 10 mg/ml klindamycyny w alkoholu izopropylowym i roztworze wodnym, obserwowano bardzo małą zawartość klindamycyny w osoczu (0-3 mg/ml) i mniej niż 0,2% dawki klindamycyny wykryto w moczu.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i młodzież: cienką warstwę płynu, emulsji lub żelu nanosić 2 razy na dobę na miejsca chorobowo zmienione (nie wcierać). Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Klindamycyna w postaci do stosowania miejscowego jest przeciwwskazana u pacjentów, u których w trakcie stosowania antybiotyków występowało zapalenie okrężnicy.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelit w wywiadzie. Doustne i pozajelitowe podawanie klindamycyny, podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia ciężkiej biegunki, zapalenia okrężnicy i rzekomobłoniastego zapalenia jelit, nawet po upływie kilku tygodni od zakończenia leczenia. Jeżeli w trakcie leczenia lub w ciągu kilku tygodni po zakończeniu leczeniapojawi się biegunka, zwłaszcza ciężka i uporczywa, skurczowe bóle brzucha, należy podejrzewać rzekomobłoniaste zapalenie jelit (w większości przypadków wywołane przez Clostridium difficile). Natychmiast po rozpoznaniu rzekomobłoniastego zapalenia jelit, należy zaprzestać stosowania preparatu i wdrożyć odpowiednie leczenie (zwykle podaje się wankomycynę). Nie należy podawać środków hamujących perystaltykę jelit ani innych działających zapierająco. Unikać kontaktu preparatu z oczami, błonami śluzowymi i zranioną skórą. Płyn i emulsja zawierają alkohol, który może wywołać zaczerwienienie lub podrażnienie oczu, błon śluzowych lub zranionej skóry. Płyn i emulsja mają gorzki smak i należy stosować je ostrożnie w okolicy ust. Płyn zawiera glikol propylenowy, emulsja zawiera p-hydroksybenzoesany oraz alkohol cetostearylowy, żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu - substancje mogące powodować podrażnienie skóry, reakcje alergiczne (także typu późnego) i miejscowe reakcje skórne (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Ostrożnie stosować u pacjentów z ze skłonnością do alergii.

Niepożądane działanie

Najczęściej występuje: podrażnienie skóry, pokrzywka, nadmierne wysuszenie skóry, przetłuszczenie skóry. Niezbyt często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Częstość nieznana: zapalenie mieszków włosowych wywołane przez bakterie Gram-ujemne, ból oka, ból brzucha, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, kontaktowe zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

Klindamycyna stosowana układowo w II i III trymestrze ciąży nie zwiększała częstości występowania wad wrodzonych, brak odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań u kobiet w I trymestrze ciąży - w ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Klindamycyna po doustnym lub pozajelitowym podaniu przenika do mleka matki - z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u karmionych piersią niemowląt, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią lub przerwanie stosowania leku, uwzględniając korzyść z leczenia dla matki. Badania dotyczące płodności u szczurów, którym podawano klindamycynę w postaci doustnej, nie wykazały wpływu na płodność oraz zdolność rozrodczą.

Interakcje

Działa antagonistycznie z erytromycyną - nie stosować łącznie. Wykazuje oporność krzyżową z linkomycyną. Może nasilać działanie środków zwiotczających mięśnie (np. eteru, tubokuraryny, halogenków pankuronium). Może to prowadzić do nieoczekiwanych, zagrażających życiu powikłań śródoperacyjnych. Należy zachować ostrożność w trakcie stosowania u pacjentów otrzymujących leki zwiotczające mięśnie.

Cena

Dalacin® T, cena 100% 59.7 zł

Preparat zawiera substancję: Clindamycin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."