Wróciła małpia ospa. Duże ognisko w sercu Europy

2024-05-01 9:51

Niepokojące wiadomości docierają ze Sztokholmu. Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego (Fohm) poinformowała, że w stolicy Szwecji odnotowano zaskakujący wzrost przypadków zachorowań na małpią ospę. Jak dotąd nieznana jest przyczyna takiego wzrostu zachorowań. Władze apelują o ostrożność i zalecają szczepienia.

Wróciła małpia ospa. Duże ognisko w sercu Europy
Autor: Getty Images

Małpia ospa w Sztokholmie

Służby epidemiologiczne poinformowały, że tylko w kwietniu w samym Sztokholmie potwierdzono 10 przypadków małpiej ospy. W komunikacie agencji podkreślono, że epidemiolodzy badają przyczynę wzrostu zachorowań, jednak póki co nie jest ona znana.

Ustalono natomiast - na podstawie zebranych dotąd wywiadów epidemiologicznych - że infekcja dotyka przede wszystkim homoseksualnych mężczyzn, a do wszystkich zakażeń doszło na terenie Szwecji.

"Zalecamy, tak jak poprzednio, zaszczepienie się osobom będącym w grupie ryzyka. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy obserwujemy rozprzestrzenianie się infekcji" - zaapelował w komunikacje Fohm Erik Sturegard zastępca głównego epidemiologa kraju.

Objawy małpiej ospy. Choroby nie wolno lekceważyć

Małpia ospa to wirusowa odzwierzęca choroba tropikalna, która może przenosić się między ludźmi. Jej objawy są dość charakterystyczne.

  • W początkowej fazie choroby rozwija się gorączka (może być wysoka), której mogą towarzyszyć bóle mięśni, stawów, głowy, osłabienie, kaszel, obrzęk węzłów chłonnych.
  • W ciągu kilku kolejnych dni pojawia się wysypka. Może być rozległa i pokrywać całe ciało. Wykwity najpierw są plamiste, następnie zmieniają się w pęcherze, a te - gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego - w krosty. Po gojących się pęcherzach i krostach zostają charakterystyczne strupy, które odpadając mogą zostawić po sobie blizny.
  • Choroba trwa zwykle od 2 do 4 tygodni, a chory zaraża, dopóki utrzymują się objawy.
Poradnik Zdrowie: jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień?

Szczepionka na małpią ospę pomaga uniknąć zachorowania

Małpią ospę wywołuje wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należący do rodziny Poxviridae, a ludzie najczęściej zarażają się nią od gryzoni i od małp. Do zarażenia może dojść na skutek pogryzienia przez zwierzę lub bezpośredniego kontaktu z nim lub z jego płynami ustrojowymi, np. krwią).

Pierwsze zakażenie u ludzi wykryto w 1970 roku. Od tego czasu przypadki małpiej ospy zdarzały się sporadycznie, głównie na kontynencie afrykańskim. W 2022 roku o małpiej ospie zrobiło się głośno, gdyż zaczęła gwałtownie rozprzestrzeniać się w Wielkiej Brytanii i innych europejskich krajach.

Epidemiologów najbardziej niepokoił fakt, że przenosi się między ludźmi, głównie na drodze kontaktów seksualnych. Jeszcze w tym samym roku opracowano szczepionkę przeciw małpiej ospie, która pozwoliła wyeliminować ryzyko rozwoju epidemii. 11 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że małpia ospa nie jest już zagrożeniem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki