Pierwsze sygnały daje 12 lat przed diagnozą. Zauważysz je w oczach

2024-04-30 12:56

Oczy mówią wiele o naszym zdrowiu, a nawet mogą być zwierciadłem mózgu. Naukowcy wskazali pierwsze sygnały demencji na 12 lat przed diagnozą. Jak się okazuje, może być to wczesną oznaką otępienia.

Pierwsze sygnały daje 12 lat przed diagnozą. Zauważysz je w oczach
Autor: Getty Images Pierwsze sygnały daje 12 lat przed diagnozą. Zauważysz je w oczach

Początki otępienia są trudne do wychwycenia, wręcz niedostrzegalne. O najnowszych ustaleniach brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Loughborough zrobiło się głośno w zagranicznych mediach. Uczeni skupili się tym razem na zbadaniu zależności między problemami ze wzrokiem a rozwojem demencji w przyszłości.

Wczesny zwiastun demencji

Najnowsze badania sugerują, że bardzo wczesnym sygnałem demencji mogą być zaburzenia widzenia i ujawniają się już 12 lat przed jej zdiagnozowaniem. Uczeni posiłkowali się wynikami obserwacji, którą przeprowadzili wiele lat wcześniej. Do tego eksperymentu zaprosili wówczas ponad 8,6 tys. mieszkańców hrabstwa Norfolk w Wielkiej Brytanii, którzy nie skarżyli się na żadne kłopoty ze zdrowiem.

W latach 2004-2011 uczestników poddano badaniom na zaburzenia funkcji poznawczych. Jednym z nich było wykonanie prostego testu, by sprawdzić ich profil wrażliwości na światło. Polegał on na naciśnięciu przycisku, gdy na ekranie ukaże się trójkąt zbudowany z kolorowych kropek. W tym zadaniu liczyła się szybkość reakcji.

Poradnik Zdrowie - Demencja

Zaburzenia widzenia to objaw demencji? Naukowcy wyjaśniają

Ochotnicy byli pod stałym nadzorem przez kolejne lata. Do 2019 roku zdiagnozowano demencję u 537 osób. W tej grupie znaleźli się głównie uczestnicy, którzy najpóźniej zauważyli trójkąt we wcześniej przeprowadzonym teście. Na podstawie tych danych uczeni wywnioskowali, że problemy ze wzrokiem mogą wcześnie zwiastować spadek funkcji poznawczych.

Dzieje się tak dlatego, że zmiany w strukturze mózgu, czyli blaszki amyloidowe np. w przypadku choroby Alzheimera, w pierwszej kolejności mogą dotykać obszary mózgu związane z przetwarzaniem informacji wzrokowej. Wraz z postępem demencji dochodzi do naruszenia kluczowych obszarów mózgu zaangażowanych w procesy pamięciowe.

Badanie wzroku pomocne w diagnozie demencji

Autorzy publikacji sugerują, że badanie wzroku może o wiele wcześniej i sprawniej wykryć deficyty poznawcze niż testy sprawdzające pamięć. Objawy, które mogą ujawnić się 12 lat przed rozpoznaniem demencji, to m.in. niewyraźne widzenie krawędzi przedmiotów lub trudności z rozróżnianiem niektórych kolorów, a także zaburzenia ruchomości gałek ocznych. Chorzy z demencją zatracają zdolność „skanowania” otoczenia i twarzy nowo poznanych osób w porównaniu z osobami zdrowymi.

Badacze zwrócili uwagę na pewne ograniczenia analizy. Jednym z najważniejszych było to, że grupa ochotników nie była w pełni reprezentatywna dla populacji ogólnej. Mimo to uznali, że ich odkrycie może okazać się pomocne w opracowaniu skuteczniejszych testów w zidentyfikowaniu ryzyka demencji w przyszłości.