Benevox Control smak pomarańczowo-miodowy

1 pastylka twarda zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (co odpowiada 2,68 mg benzydaminy). Preparat zawiera izomalt (E 953), aspartam (E 951). Ponadto pastylki o smaku cytrynowym zawierają: aromat cytrynowy; pastylki o smaku pomarańczowo-miodowym zawierają: aromat miodowy i pomarańczowy, czerwień koszenilową (E 124).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Benevox Control smak pomarańczowo-miodowy 12 szt., pastylki twarde

Benzydamine hydrochloride

10.49 zł 2019-04-05

Działanie

Benzydamina skutecznie łagodzi dolegliwości związane z lokalnym podrażnieniem jamy ustnej i gardła. Ponadto wywiera umiarkowane miejscowe działanie znieczulające. Po miejscowej aplikacji benzydaminy gromadzi się ona w zapalnie zmienionych tkankach, gdzie osiąga efektywne stężenia, dzięki zdolności przenikania przez warstwę nabłonkową. Wydalanie zachodzi głównie z moczem, w większości w postaci nieaktywnych metabolitów lub produktów sprzężonych.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 pastylka 3 razy dziennie. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. W przypadku, gdy objawy utrzymują się ponad 3 dni lub towarzyszy im wysoka gorączka, należy ocenić stan kliniczny chorego. Dzieci 6 - 11 lat: lek należy podawać pod nadzorem osoby dorosłej. Ze względu na postać farmaceutyczną, preparatu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Sposób podania. Pastylka powinna się powoli rozpuścić w ustach, nie należy jej połykać ani rozgryzać.

Wskazania

Objawowe, miejscowe leczenie ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Benzydaminy nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany (np. kwas acetylosalicylowy oraz kwas salicylowy) lub inne NLPZ. Należy zachować ostrożność u pacjentów z dodatnim wywiadem w kierunku astmy oskrzelowej (ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli). U niewielkiej grupy pacjentów poważny proces chorobowy może spowodować powstanie owrzodzeń na policzkach/w gardle. Jeśli objawy ulegną nasileniu, nie zmniejszają się lub utrzymują przez ponad 3 dni, jeśli wystąpi gorączka lub inne objawy, stan kliniczny pacjenta musi ocenić lekarz. Długotrwałe stosowanie może spowodować reakcje alergiczne - w przypadku ich wystąpienia stosowanie leku należy przerwać i skonsultować się z lekarzem odnośnie odpowiedniej terapii. Preparatu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Lek zawiera aspartam - źródło fenyloalaniny, może on wywierać szkodliwe działanie u osób z fenyloketonurią. Ze względu na zawartość izomaltu, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować preparatu. Pastylki o smaku pomarańczowo-miodowym zawierają barwnik - czerwień koszenilową, który może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: odczyny fototoksyczne. Rzadko: pieczenie i suchość w jamie ustnej. Bardzo rzadko: skurcz krtani lub oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, niedoczulica jamy ustnej.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji (brak jest odpowiednich danych, dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży i karmiących piersią). Nie badano przenikania leku do mleka kobiecego.

Cena

Benevox Control smak pomarańczowo-miodowy, cena 100% 10.49 zł

Preparat zawiera substancję: Benzydamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."