Leśnicy ostrzegają przed majową trucicielką. "Może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci"

2024-05-07 12:28

Uwaga na konwalię majową. - Należy się z nią bardzo ostrożnie obchodzić, ponieważ jest śmiertelnie niebezpieczna – ostrzegają Lasy Państwowe. Na zatrucie najbardziej narażone są dzieci.

Leśnicy ostrzegają przed majową trucicielką. Może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci
Autor: Getty Images Leśnicy ostrzegają przed majową trucicielką. "Może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci"

Drobne kwiaty konwalii majowej w kształcie dzwoneczków, rosnące na długiej zielonej łodydze, otulone podłużnymi liśćmi kuszą wyglądem. Konwalia majowa przyciąga także swoim nieprawdopodobnie pięknym zapachem, ale należy z nią uważać. 

Zatrucie czy rotawirusy

Właściwości zdrowotne konwalii

Roślina zwana również konwalią leśną, lanuszką, majówką lub kokoryczką ma szerokie zastosowanie w medycynie. Największe zasługi przypisuje się jej z uwagi na zbawienne działanie na choroby serca. Konwalia wykazuje również właściwości poprawiające pamięć i pracę mózgu. Jest przydatna w walce z reumatyzmem, ma działanie moczopędne, łagodzi bóle głowy i uciążliwe symptomy menopauzy. 

Dzięki obecności glikozydów,  wspiera ukrwienie mięśni i mózgu, dzięki czemu nie tylko pomaga osobom ze skłonnościami do omdleń, ale także tym, borykającym się z zaburzeniami pamięci. Ponadto, konwalia majowa doskonale koi nerwy, dzięki czemu sprawdza się przy bezsenności i nerwicy.

Konwalia ma także drogocenne właściwości dla urody. Jest skuteczna w walce z łupieżem, trądzikiem, a do tego łagodzi podrażnienia skóry. Olejki eteryczne z konwalii często stanowią składnik perfum. 

Konwalia jest trująca

Należy pamiętać jednak, że granica między lekarstwem a trucizną bywa bardzo cienka, dlatego nie zaleca się przetwarzania konwalii w warunkach domowych i spożywania nalewek własnej roboty – ostrzegają Lasy Państwowe.

Konwalia to roślina o wysokim stopniu toksyczności. Wszystkie jej części są niezwykle trujące. Zawarte w niej glikozydy przy zatruciu mogą spowodować zaburzenia rytmu serca. 

Objawy zatrucia obejmują między innymi: 

W efekcie bardzo silnego zatrucia i braku błyskawicznej pomocy medycznej może dojść do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta – alarmują Lasy Państwowe.

Zatrucia konwalią dotyczą najczęściej dzieci. Nawet woda, w której stały konwalie jest toksyczna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki