Wymowa. 3,5-letnie dziecko przestawia głoski [Porada eksperta]

2018-03-30 10:10 Katarzyna Bąkowicz

Moja 3,5-letnia córka mówi bardzo dużo, zadaje dużo pytań, ogólnie rozwija się jak normalny trzylatek. Martwi mnie, że zamiast L wypowiada J. Nie zawsze, ale w większości słów. Nie mówi jeszcze r, czasem wymawia ziebra zamiast zebra. Jak się śpieszy, to mówi niewyraźnie, jak jej tata, chociaż osoby z zewnątrz nie mają problemu ze zrozumieniem jej. Staram się z nią w domu ćwiczyć język, ale to bardzo uparte i niecierpliwe dziecko.

Przestawianie słów i zamiana głosek u trzyletniego dziecka nie jest niczym patologicznym. Głoski s, z, c, dz, pojawiają się w sposób naturalny około 4 roku, sz, ż, cz, dż około 5 roku życia, a głoska r po 5 roku życia. Niewymawianie ich u 3,5-latki jest normą. Warto jednak skonsultować zamianę l na j, ponieważ to może (ale nie musi) świadczyć o problemach z pionizacją języka, która jest niezbędnym elementem wymowy właśnie takiej głoski jak r. Dlatego proponowałabym udać się na wizytę do logopedy, który sprawdzi budowę jamy ustnej, stan wędzidełka podjęzykowego oraz ewentualnie, jeśli będzie potrzeba, dobierze odpowiednie ćwiczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE