Wymowa. 3,5-letnie dziecko przestawia głoski [Porada eksperta]

2018-03-30 10:10

Moja 3,5-letnia córka mówi bardzo dużo, zadaje dużo pytań, ogólnie rozwija się jak normalny trzylatek. Martwi mnie, że zamiast L wypowiada J. Nie zawsze, ale w większości słów. Nie mówi jeszcze r, czasem wymawia ziebra zamiast zebra. Jak się śpieszy, to mówi niewyraźnie, jak jej tata, chociaż osoby z zewnątrz nie mają problemu ze zrozumieniem jej. Staram się z nią w domu ćwiczyć język, ale to bardzo uparte i niecierpliwe dziecko.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Przestawianie słów i zamiana głosek u trzyletniego dziecka nie jest niczym patologicznym. Głoski s, z, c, dz, pojawiają się w sposób naturalny około 4 roku, sz, ż, cz, dż około 5 roku życia, a głoska r po 5 roku życia. Niewymawianie ich u 3,5-latki jest normą. Warto jednak skonsultować zamianę l na j, ponieważ to może (ale nie musi) świadczyć o problemach z pionizacją języka, która jest niezbędnym elementem wymowy właśnie takiej głoski jak r. Dlatego proponowałabym udać się na wizytę do logopedy, który sprawdzi budowę jamy ustnej, stan wędzidełka podjęzykowego oraz ewentualnie, jeśli będzie potrzeba, dobierze odpowiednie ćwiczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza