Dziecko przestaje mówić. Mutyzm czy uparty charakter? [Porada eksperta]

2018-05-15 11:06

Od jakiegoś czasu moje 3,5-letnie dziecko pod wpływem emocji przestaje mówić. Zdarz się to np., gdy siostra zabierze jej zabawkę lub gdy czegoś nie chce zrobić, a jest to od niej wymagane. Potrafi nie mówić nawet przez kilka dni. W tym czasie jest wesoła, bawi się, śmieje. Jej zachowanie nie odbiega niczym od zachowania zdrowego dziecka, ale nie chce rozmawiać. Nawet zabawą nie można wyciągnąć od niej słowa. Gdy próbuje się z nami skomunikować, pokazuje tylko palcem. Płacze, gdy się jej nie rozumie. Ostatnio babci udało się ją przekupić zabawką i na jeden dzień zaczęła mówić. Czy to jest uparty charakter? Zaczynam się martwić.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Zanim postawi się diagnozę, że to tylko "uparty charakter", warto sprawę zbadać. Sugerowałabym konsultację z psychologiem dziecięcym, który stwierdzi, jaka jest przyczyna zaniku czynności mowy u dziecka. Ryzyko jest o tyle duże, że chwilowe problemy mogą przerodzić się w stan chroniczny, dlatego należy temu zapobiec.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza