Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

40 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować, bo mogą być objawem rozwoju poważnych chorób. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? Jakie są rodzaje zawrotów głowy? Jakie choroby objawiają się zawrotami głowy?

Zawroty głowy zdarzają się czasem każdemu. Nagła zmiana pozycji, chwilowe niedotlenienie mózgu, niskie ciśnienie, problemy z uszami - to najczęstsze przyczyny szybko mijających zawrotów głowy. Jeśli jednak zawroty głowy się powtarzają lub długo nie ustępują - trzeba zastanowić się nad ich przyczyną, bo mogą być objawem poważnych chorób. Nasz system równowagi, tworzony przez błędnik, nerw słuchowy, jądra przedsionkowe w mózgu i w móżdżku oraz niektóre ośrodki mózgowe, odbiera i przetwarza informacje dotyczące położenia, pozycji i ruchu pochodzące z różnych narządów. Dlatego zawroty głowy mogą być sygnałem bardzo różnych problemów.

Zawroty głowy. O czym mogą świadczyć zawroty głowy

  • Zawroty głowy nagłe, silne i krótkotrwałe - od kilku sekund do kilku godzin - mogą być związane ze zmianą pozycji ciała lub hiperwentylecją. Mogą jednak być również objawem choroby Meniere'a (schorzenia, w którym gromadzi się woda w uchu wewnętrznym), hipoglikemii (spadku poziomu cukru we krwi) oraz niewydolności tętnic szyjnych (zawroty głowy występują wtedy np. gdy zadzieramy głowę do góry).
  • Zawroty głowy nagłe, silne ale trudno zanikające, trwające kilka dni lub tygodni - mogą być spowodowane chorobami lub urazami błędnika i nerwu przedsionkowego.
  • Zawroty przewlekłe, niezbyt silne, ale też nieustępujące mogą świadczyć o miażdżycy naczyń mózgowych lub o obecności guza mostkowo-móżdżkowego.
  • Powtarzające się zawroty głowy, osłabienie, bladość skóry i bladość spojówek oraz łatwe męczenie się mogą świadczyć o anemii.

Zawroty głowy wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej

  • Kiedy zawrotom głowy towarzyszy osłabienie, drętwienie twarzy, rąk lub nóg (często tylko po jednej stronie ciała) oraz trudności w mówieniu trzeba natychmiast wzywać pogotowie. To może być udar mózgu.
  • Zawroty głowy, przy których występuje także wysoka temperatura, biegunka i/lub wysypka mogą świadczyć o wstrząsie toksycznym lub o zakażeniu bakteryjnym całego organizmu (sepsa). Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Ocena: 4.8
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 20.10.2017

Komentarze (1 - 10 z 40)
bebe, 02.01.2018 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiem, że zawroty głowy są w okresie klimakterium, więc najlepiej idź do lekarza neurologa
 
Iwona 48, 16.12.2017 07.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja dokladnie 10 min temu,przebudzil mnie nagly ,silny i krotki zawrot glowy.Po czym mam non stop odruch wymiotny.Moze ktos juz kiedys doswiadczyl takiego zawrotu,byl u lekarza i Co mu lekarz powiedzial ...czego objawm moga byc takie zawroty?
 
Iwona, 16.12.2017 07.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja dokladnie 10 min temu,przebudzil mnie nagly ,silny i krotki zawrot glowy.Po czym mam non stop odruch wymiotny.Moze ktos juz kiedys doswiadczyl takiego zawrotu,byl u lekarza i Co mu lekarz powiedzial ...czego objawm moga byc takie zawroty?
 
liki, 07.12.2017 14.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ak nie wiedzą co człowiekowi dolega to najprościej – do psychiatry. Psychiatra przepisuje zestaw leków, jedne, po których mogą występować skutki uboczne (również zawroty głowy) i drugie, które te skutki mają zmniejszyć. Tomasz- dwa tygodnie wystarczyły na diagnozę? Ja przeszłam neurologa, laryngologa i innych, szereg badań. Objawy mogą być spowodowane tak wieloma czynnikami, że dwa tygodnie to chyba za mało, żeby wykluczyć wszystkie możliwe, które da się zbadać. Poza guzami, chorobami uszu, może być Helicobacter lub pasożyty (które nie tak łatwo wykryć). Oczywiście stres też może być przyczyną.
 
dic, 07.12.2017 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak nie wiedzą co człowiekowi dolega to najprościej – do psychiatry. Psychiatra przepisuje zestaw leków, jedne, po których mogą występować skutki uboczne (również zawroty głowy) i drugie, które te skutki mają zmniejszyć. Tomasz- dwa tygodnie wystarczyły na diagnozę? Ja przeszłam neurologa, laryngologa i innych, szereg badań. Objawy mogą być spowodowane tak wieloma czynnikami, że dwa tygodnie to chyba za mało, żeby wykluczyć wszystkie możliwe, które da się zbadać. Poza guzami, chorobami uszu, itp., może być Helicobacter lub pasożyty (które nie tak łatwo wykryć). Oczywiście stres też może być przyczyną.
 
tomasz 41 lat, 11.11.2017 14.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie od dwóch tygodni pobolewa głowa w różnych miejscach/ pobolewa-nie boli/ ciśnienie mam w porządku, coraz częściej kręci się w głowie, ogólne osłabienie; lekarze wysyłają mnie do psychiatry
 
Gocha, 11.09.2017 21.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam takie same objawy.Po takim"ataku "jestem osłabiona,blada jak ściana i jest mi niedobrze.Podejrzewali chorobę Mainiera,jednak wykluczono.Czy masz jakąś diagnozę???
 
iza, 08.08.2017 16.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
trzeba bylo sie uczyc.Teraz nie musialbys rowow kopac.
 
Barbara , 18.07.2017 15.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój laryngolog po badaniu stwierdził, że zawroty głowy a także szumy uszne to oznaka że jest nie dotlenienie mózgu a wina leży w kręgach szyjnych. Niestety miał rację. Rezonans pokazal u mnie jak ząb obrotnika uciska tętnice. Pomogło nastawianie kręgów szyjnych i Bilobil intens 120mg / 2tab na dobę
 
buba, 15.07.2017 09.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jechałeś kiedyś w aucie z dziećmi i świat Ci się zaczął kręcić tak ,ze nic nie widziałeś??? Nie??? Miałeś sytuację, że musiałes po ścianie trafić do krzesła bo miałeś wrażenie że się przewrócisz? Nie???to nie zabieraj głosu. Łatwo oceniać innych.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

135

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

130

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

130

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

120

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.