Objawy cukrzycy - sygnały cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2

32 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Objawy cukrzycy początkowo nie są wcale oczywiste. Lekarze szacują, że na jedną osobę ze zdiagnozowaną cukrzycą przypada druga, która nic o swojej chorobie nie wie. Taka niewiedza może być groźna dla zdrowia, bowiem powikłania cukrzycy są poważne. Jak rozpoznać objawy cukrzycy? Na co zwrócić uwagę?

Dlaczego tak ważne jest, by każdy wiedział, jakie są objawy cukrzycy? Bo coraz więcej osób zapada na cukrzycę, zwłaszcza typu II, nazywaną insulinoniezależną. Nowe dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują, że według szacunków w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania - w 1980 r. było ich 108 mln). Według International Diabetes Federation w 2040 roku ma być już 642 milionów osób z cukrzycą. Taki wzrost ma wiele przyczyn – jedną z nich jest na pewno styl życia: mamy złe nawyki żywieniowe, ograniczamy do minimum aktywność fizyczną, "dorabiamy się" nadwagi i otyłości, palimy papierosy, nadużywamy alkoholu... Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań, automatycznie zwiększa się ryzyko, że powiększymy armię osób ze "zbyt słodką krwią".

Objawy cukrzycy - skąd się biorą?

Medyczna nazwa cukrzycy – diabetes mellitus – pochodzi od łacińskich słów oznaczających "cedzenie wody przez ciało" oraz "słodki jak miód". Oba określenia dotyczą istotnych objawów cukrzycy:

 • wzmożonego pragnienia
 • częstego oddawania moczu
 • wysokiego stężenia cukru we krwi.

Cukrzyca: mechanizm choroby

Skąd się biorą takie objawy? Komórki naszego organizmu potrzebują glukozy, którą zamieniają w energię. Glukoza może się do nich dostać, jeśli pomoże jej w tym insulina. Czasem jednak trzustka produkuje za mało tego hormonu lub komórki nie chcą się z jego pomocą otworzyć dla glukozy i zaczynają "głodować". Wówczas organizm, broniąc się przed niedożywieniem, uruchamia mechanizmy zwiększające apetyt. Niestety, nawet jeśli będziemy jeść dużo i często, i tak glukoza z pożywienia nie wniknie do wnętrza komórek. One nadal będą głodować. W tej sytuacji, po pierwsze, organizm zacznie zużywać zapasy tłuszczu i będziemy chudli mimo wilczego apetytu, po drugie nadmiar glukozy organizm postara się jak najszybciej wydalić wraz z moczem. Najpierw jednak musi ją rozpuścić i stąd zwiększone pragnienie. A im częściej pijemy, tym częściej korzystamy z toalety. Pozbywamy się płynów, więc organizm domaga się ich uzupełnienia. I koło się zamyka.

Ważne

Ważne

Bywa, że stężenie glukozy we krwi i w moczu jest bardzo duże. Jeżeli o tym nie wiemy i w porę nie reagujemy, powstają tzw. ciała ketonowe (kwas beta-hydroksymasłowy, acetooctowy i aceton), które zakwaszają organizm. Dochodzi wówczas do kwasicy ketonowej, która może spowodować zagrażającą życiu śpiączkę. O kwasicy świadczy m.in. zapach wydychanego przez diabetyka powietrza - przypomina on woń kwaśnych jabłek.

Objawy cukrzycy typu I (insulinozależnej)

 • duże pragnienie i częste oddawanie moczu
 • spory apetyt i utrata wagi
 • ogólne osłabienie, senność
 • zamazane lub podwójne widzenie.

Jeżeli zauważymy u siebie tego typu objawy (a w dodatku ktoś z bliskiej rodziny choruje lub chorował na cukrzycę), powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i zmierzyć poziom cukru we krwi. Gdy zlecone przez niego badania potwierdzą diagnozę, musimy się leczyć u diabetologa. Specjaliści mówią o cukrzycy, że jest nie do pokonania, ale do opanowania. Pod warunkiem jednak, że regularnie kontrolujemy glikemię (czyli zawartość cukru we krwi) oraz stosujemy się do wskazówek lekarza i dietetyka.

Objawy cukrzycy typu II (insulinoniezależnej)

 • duże pragnienie i częste oddawanie moczu (choć nie tak nasilone, jak w cukrzycy typu I)
Cukrzyca typu II (ma ją 80–90 proc. chorych) na początku może nie powodować żadnych dolegliwości. Czasem pojawiają się one dopiero po paru latach, dlatego warto obserwować reakcje ciała, by jak najszybciej zauważyć podejrzane objawy.
 • chudnięcie, mimo normalnego apetytu i diety
 • nieostre widzenie
 • drażliwość, apatia
 • zmęczenie i senność
 • łatwe powstawanie siniaków i wolniejsze gojenie się ran
 • nawracające zapalenia skóry, dziąseł lub pęcherza moczowego
 • sucha swędząca skóra
 • mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach,
 • u mężczyzn – zaburzenia erekcji
 • u kobiet – przewlekłe zapalenia pochwy.
Polecamy
Szczepionka na cukrzycę typu 1 może zahamować rozwój choroby

Szczepionka na cukrzycę typu 1 może zahamować rozwój choroby

Szczepionka na cukrzycę typu 1, którą opracowali lekarze z Gdańska, może zahamować rozwój choroby. Szczepionka przeciw cukrzycy typu 1 została ...

Ponad 1/3 chorych nie wie, że ma cukrzycę typu 2

O cukrzycy mówi prof. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego kadencji 2015-2019.

Źródło: newseria.pl

Cukrzyca: rodzaje

Cukrzyca typu 1 (cukrzyca insulinozależna) - dotyka 15-20 procent chorych na cukrzycę, jej przyczyną jest zniszczenie komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny; cukrzyca typu 1 występuje najczęściej u dzieci i ludzi młodych oraz u dzieci; nie można zapobiec jej wystąpieniu, a jedynym sposobem leczenia tej cukrzycy jest podawanie insuliny, dieta i aktywny tryb życia (wysiłek fizyczny).

Cukrzyca typu LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) - to mieszcząca się w definicji cukrzycy typu 1, późno ujawniająca się cukrzyca o podłożu autoimmunologicznym u osób dorosłych; cukrzyca typu LADA dotyczy 5–10% osób z cukrzycą rozpoznaną po 35 roku życia; do jej rozpoznania konieczne jest stwierdzenie obecności autoprzeciwciał typowych dla cukrzycy typu 1, przede wszystkim anty-GAD.

Cukrzyca monogenowa - cukrzyca monogenowa stanowi 1–2 procent wszystkich przypadków cukrzycy; powstaje w wyniku pojedynczej mutacji, dlatego jej ostateczne zdiagnozowanie uzależnione jest od badania genetycznego; najczęstsze formy cukrzycy monogenowej to cukrzyca MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young), mitochondrialna oraz noworodkowa, większość z nich związana jest z defektem wydzielania insuliny.

Cukrzyca typu 2 (cukrzyca insulinoniezależna) - to cukrzyca, która dotyka najczęściej osoby starsze, przy czym przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie (oporność na działanie insuliny). Najczęściej cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość - cierpi na nią około 80-85 procent wszystkich pacjentów oraz nadciśnienie tętnicze. Leczenie cukrzycy typu 2 opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, wysiłku fizycznego oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych, choć część chorych z czasem przechodzi na insulinę

Cukrzyca ciążowa - cukrzyca, którą diagnozuje się w przebiegu ciąży, ustępująca po urodzeniu dziecka. W grupie kobiet z cukrzycą ciężarnych istnieje wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę w porównaniu z kobietami bez tego powikłania. Leczenie tej postaci cukrzycy powinno być prowadzone tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach ginekologiczno-diabetologicznych.

Cukrzyca wtórna - to grupa cukrzyc, które łącznie stanowią około 2-3% wszystkich postaci cukrzycy w Europie i Ameryce Północnej. Charakterystyczne dla tej postaci są współistniejące z cukrzycą inne zaburzenia lub zespoły chorobowe. Najczęstsze przyczyny cukrzycy wtórnej to niektóre leki stosowane w chorobach układu krążenia (tiazydy lub inne leki moczopędne, szczególnie w zestawieniu z beta blokerami, leki sterydowe i inne); niektóre choroby gruczołów dokrewnych (endokrynopatie) - choroba i zespół Cushinga, akromegalia, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, guz wydzielający glucagon; genetycznie uwarunkowane choroby przemiany materii - hemochromatoza; choroby trzustki - przewlekłe zapalenie trzustki, rak trzustki, stan po pankreatektomii (operacyjnym usunięciu trzustki); do cukrzyc wtórnych zaliczane jest też cukrzyca na tle niedostatecznego i wadliwego odżywiania - występuje głównie wśród ludności tubylczej strefy międzyzwrotnikowej w krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej, w których niedożywienie i głód są powszechne.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Ukryta cukrzyca jest groźna. Jak ją rozpoznać?

Ukryta cukrzyca jest groźna. Jak ją rozpoznać?

Otyłość, wypadanie włosów, świąd skóry - objawy cukrzycy

Otyłość, wypadanie włosów, świąd skóry - objawy cukrzycy

Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 32)
romek, 07.10.2016 14.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cukrzyca u dzieci wspolwystepuje bardzo czesto z celiakia, ponieważ obie choroby to autoimmunologiczne choroby a wtedy ma się skłonność do więcej niż jednej tego typu./ https://www.youtube.com/watch?v=KrYBZGi8y40
 
kaka, 09.08.2016 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej! moje objawy pasują do I typu cukrzycy, z tym że jem mało i nie tyje i chyba też nie chudnę... gdy pracowałam nie miałam czasu na jedzenie potrafiłam wytrzymać tak nawet do 12 godz no i co oczywiście kawa za kawą no i papieros, ale jak już wróciłam do domu to lodówka trzeszczała...:) odżywiałam się źle... wiem... Nie jem słodyczy więc mnie ta choroba nie powinna dotyczyć... przeraża mnie ta moja senność ciągle śpię nie mogę się wybudzić zdarzyło mi się spać nawet dni wstając tylko coś przegryść i się załatwić i spowrotem spać. a jak już wstanę to chodzę wściekła. mówia mi żebym poszła na pobranie krwi... ale się boje panicznie pobierania krwi widząc krew czy igłę odrazu mdleje. CZY MOŻNA JAKOŚ INACZEJ TO ZROBIC BY SIĘ DOWIEDZIEĆ? mój dziadek miał cukrzyce II typu wiec ja tez mogę ja mieć...
 
Aga, 30.07.2016 01.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Spokojnie. Mrowienie jest też oznaką niedoboru magnezu. Jeśli jesz dużo słodyczy i chipsów organizm domaga się wody,żeby pozbyć się nadmiaru cukru i soli. Nie tyjesz bo być może masz świetny metabolizm,który mimo śmieciowej diety jakoś sobie radzi a Twój bilans energetyczny jest ujemy lub bliski 0 (bilans energetyczny: ile zjesz kalorii odjąć ile kalorii spalisz w ciagu dnia). Jeśli masz jakieś obawy, poproś lekarza o skierowanie na badania poziomu cukru ale również TSH. Jest to hormon tarczycy i dużo kobiet ma z tym problem a przy nadczynności tarczycy obserwuje się spadek wagi mimo dużej ilości jedzenie.
 
Kejalna, 15.04.2016 20.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam identyczne objawy jak przy typie 1.
 
vito, 31.01.2016 13.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja pilem od 14 roku zycia wina,piwa,od paru lat nie pije ale te 10 lat swoje zrobilo
 
Laura, 26.12.2015 08.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mhm.. Muszę zrobić badania, czy choruję. Ciągle chce mi się pić, jeść, nie odżywiam się wspaniale, no ale - powinnam tyć, nie tracić na wadze! Często oddaję mocz, jestem senna. Zaczynam się bać, a mój dziadek ma cukrzycę.
 
kasia, 20.12.2015 14.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam chlopaka, który ciągle je słodycze, rownież jak facet lubi zjeść porządnie. Przewaznie wieczorami zasypia i drzemie nie wiadomo czy to ze zmeczenia czy to moze cukrzyca ? Czy mam się zgłosić z nim do lekarza ? Ma on 24 lata, prawie 2 metry wzrostu i bardzo szczupły .
 
elizka77, 10.12.2015 14.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przestań nadużywać alkoholu
 
werona, 28.11.2015 20.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć , mam 13 lat i od 4 klasy jestem tak samo chuda i nie tyję jem słodycze kilogramami i co chwile chce mi się jeść i pić , mam mrowienie w nogach , jestem prawie zawsze zmęczona a od słodyczy nie mogę oderwać oczu ,gdy ich nie jem głowa mnie boli. Jak myślicie to cukrzyca?? :c
 
Bena, 19.11.2015 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No nie prawda ja mam niedoczynność haszimoto,a jestem szczupla, a apetyt mam duzy
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy cukrzycy - sygnały cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2 Objawy cukrzycy - sygnały cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2

Objawy cukrzycy początkowo nie są wcale oczywiste. Lekarze szacują, że na jedną osobę ze...

więcej

1529

STAN PRZEDCUKRZYCOWY, czyli o krok od cukrzycy STAN PRZEDCUKRZYCOWY, czyli o krok od cukrzycy

Cukier w górnej granicy normy nie musi być powodem do niepokoju. Może to twoja cecha osobnicza......

więcej

1082

INSULINOOPORNOŚĆ (wrażliwość na insulinę) - przyczyny, objawy i leczenie INSULINOOPORNOŚĆ (wrażliwość na insulinę) - przyczyny, objawy i leczenie

Insulinooporność oznacza obniżoną wrażliwości organizmu na działanie insuliny - hormonu...

więcej

975

GLIKEMIA POPOSIŁKOWA - normy. Prawidłowa glikemia poposiłkowa GLIKEMIA POPOSIŁKOWA - normy. Prawidłowa glikemia poposiłkowa

Glikemia poposiłkowa oznacza stężenie glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Jeśli jest ono znacznie...

więcej

871

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Szanowna Pani, krwawienie/plamienie po pobraniu cytologii nie jest niepokojące - często tak się zdarza. Na razie nie ma powodów do niepokoju.

Wazektomia jest zabiegiem polegającym na przecięciu nasieniowodów. Jest zabiegiem w 100% skutecznym, o ile od zabiegu minęło więcej niż 3 miesiące i nie doszło do udrożnienia któregoś z nasieniowodów.

Z doświadczenia wydaje mi się, że ma Pani za małą, niedoczynną tarczycę. Pewnie kobiety w rodzinie też mają. Nie wiem, czy ma Pani mięśniaki, ale pewnie to by też się zgadzało. Jeśli są więc...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.