Śpiączka hipoglikemiczna - objawy, pierwsza pomoc, leczenie

2019-02-28 14:06

Śpiączka hipoglikemiczna to stan zagrożenia życia, będący wynikiem niedocukrzenia organizmu (hipoglikemii). Śpiączka hipoglikemiczna może doprowadzić do trwałych zaburzeń w układzie nerwowym, a nawet do śmierci. Jakie objawy pojawiają się zanim dojdzie do śpiączki hipoglikemicznej? Przy jakim poziomie cukru można zapaść w śpiączkę? Jak udzielić pierwszej pomocy? Na czym polega leczenie?

Śpiączka hipoglikemiczna - objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Śpiączka hipoglikemiczna - objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Spis treści

 1. Śpiączka hipoglikemiczna - przyczyny
 2. Śpiączka hipoglikemiczna - objawy
 3. Śpiączka hipoglikemiczna - pierwsza pomoc i leczenie
 4. Za 10 proc. wszystkich zgonów z powodu cukrzycy odpowiada hipoglikemia

Śpiączka hipoglikemiczna jest wynikiem ciężkiej hipoglikemii, kiedy dochodzi do niedoboru glukozy w ośrodkowym układzie nerwowym (fachowo neuroglikopenia). Funkcjonowanie mózgu zależy od stałego dopływu glukozy, która jest głównym źródłem energii dla mózgu. Znaczny spadek cukru (glukozy) prowadzi do szybko narastających zaburzeń jego pracy, a dalej do śpiączki.

Śpiączka hipoglikemiczna - przyczyny

Śpiączka cukrzycowa jest wynikiem hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi - poniżej 70mg/dl), która może pojawić się wtedy, gdy:

 • chory na cukrzycę przyjął lek obniżający cukier i nie zjadł posiłku
 • podczas leczenia insuliną wstrzyknął ją i zjadł zbyt mały posiłek w stosunku do dawki insuliny
 • po przyjęciu leku obniżającego cukier w zwykle stosowanej dawce, pacjent podjął wysiłek fizyczny bez zapewnienia dodatkowej porcji węglowodanów.

Śpiączka hipoglikemiczna może wystąpić także u osób chorych zmagajacych się z nowotworem, którego komórki wydzielają insulinę, np. wyspiak trzustki.

Śpiączka hipoglikemiczna - objawy

Początkowo pojawią się objawy ostrzegawcze, takie jak: wzmożona potliwość, drżenie rąk, uczucie głodu, kołatanie serca, zaczerwienienie lub zblednięcie twarzy.

Jeśli nie zostanie podana glukoza, dochodzi do dalszego spadku poziomu cukru we krwi i zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku mogą występować: zawroty głowy, niepokój, splątanie, niezborność ruchowa, zaburzenia widzenia, zaburzenia orientacji.

Śpiączka hipoglikemiczna występuje przy glikemii około 20 mg/dl.

Gdy poziom cukru we krwi jest bardzo niski i zaczyna go brakować w mózgu, dochodzi do głębokich zaburzeń funkcjonowania ośrodkowego ukłądu nerwowego, objawiających się zaburzeniami świadomości, do utraty przytomności włącznie, a także drgawkami uogólnionymi. Śpiączka hipoglikemiczna występuje przy glikemii około 20 mg/dl.

Śpiączka będąca konsekwencją hipoglikemii rozpoczyna się nagle – w ciągu kilkunastu minut chory może stracić przytomność. Skóra nieprzytomnego jest wilgotna, źrenice rozszerzone i wyczuwa się wzmożone napięcie mięśni, niekiedy mogą wystąpić drgawki.

  Śpiączka hipoglikemiczna - pierwsza pomoc i leczenie

  Nieprzytomnemu nie można niczego podawać do ust, ponieważ grozi to zachłyśnięciem. Chorego trzeba ułożyć w pozycji bocznej, z głową odchyloną do tyłu i zadzwonić po pogotowie. W takiej sytuacji konieczne jest dożylne podanie glukozy (20 proc. roztwór), a następnie roztworu 10 proc. glukozy. Dopiero po odzyskaniu przytomności, można podać węglowodany i monitorować glikemię.

  Za 10 proc. wszystkich zgonów z powodu cukrzycy odpowiada hipoglikemia

  Źródło: lifestyle.newseria.pl