Śpiączka hipoglikemiczna - objawy, pierwsza pomoc, leczenie

2019-02-28 14:06 Monika Majewska

Śpiączka hipoglikemiczna to stan zagrożenia życia, będący wynikiem niedocukrzenia organizmu (hipoglikemii). Śpiączka hipoglikemiczna może doprowadzić do trwałych zaburzeń w układzie nerwowym, a nawet do śmierci. Jakie objawy pojawiają się zanim dojdzie do śpiączki hipoglikemicznej? Przy jakim poziomie cukru można zapaść w śpiączkę? Jak udzielić pierwszej pomocy? Na czym polega leczenie?

Śpiączka hipoglikemiczna jest wynikiem ciężkiej hipoglikemii, kiedy dochodzi do niedoboru glukozy w ośrodkowym układzie nerwowym (fachowo neuroglikopenia). Funkcjonowanie mózgu zależy od stałego dopływu glukozy, która jest głównym źródłem energii dla mózgu. Znaczny spadek cukru (glukozy) prowadzi do szybko narastających zaburzeń jego pracy, a dalej do śpiączki.

Śpiączka hipoglikemiczna - przyczyny

Śpiączka cukrzycowa jest wynikiem hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi - poniżej 70mg/dl), która może pojawić się wtedy, gdy:

 • chory na cukrzycę przyjął lek obniżający cukier i nie zjadł posiłku
 • podczas leczenia insuliną wstrzyknął ją i zjadł zbyt mały posiłek w stosunku do dawki insuliny
 • po przyjęciu leku obniżającego cukier w zwykle stosowanej dawce, pacjent podjął wysiłek fizyczny bez zapewnienia dodatkowej porcji węglowodanów.

Śpiączka hipoglikemiczna może wystąpić także u osób chorych zmagajacych się z nowotworem, którego komórki wydzielają insulinę, np. wyspiak trzustki.

Śpiączka hipoglikemiczna - objawy

Początkowo pojawią się objawy ostrzegawcze, takie jak: wzmożona potliwość, drżenie rąk, uczucie głodu, kołatanie serca, zaczerwienienie lub zblednięcie twarzy.

Jeśli nie zostanie podana glukoza, dochodzi do dalszego spadku poziomu cukru we krwi i zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku mogą występować: zawroty głowy, niepokój, splątanie, niezborność ruchowa, zaburzenia widzenia, zaburzenia orientacji.

Śpiączka hipoglikemiczna występuje przy glikemii około 20 mg/dl.

Gdy poziom cukru we krwi jest bardzo niski i zaczyna go brakować w mózgu, dochodzi do głębokich zaburzeń funkcjonowania ośrodkowego ukłądu nerwowego, objawiających się zaburzeniami świadomości, do utraty przytomności włącznie, a także drgawkami uogólnionymi. Śpiączka hipoglikemiczna występuje przy glikemii około 20 mg/dl.

Śpiączka będąca konsekwencją hipoglikemii rozpoczyna się nagle – w ciągu kilkunastu minut chory może stracić przytomność. Skóra nieprzytomnego jest wilgotna, źrenice rozszerzone i wyczuwa się wzmożone napięcie mięśni, niekiedy mogą wystąpić drgawki.

  Śpiączka hipoglikemiczna - pierwsza pomoc i leczenie

  Nieprzytomnemu nie można niczego podawać do ust, ponieważ grozi to zachłyśnięciem. Chorego trzeba ułożyć w pozycji bocznej, z głową odchyloną do tyłu i zadzwonić po pogotowie. W takiej sytuacji konieczne jest dożylne podanie glukozy (20 proc. roztwór), a następnie roztworu 10 proc. glukozy. Dopiero po odzyskaniu przytomności, można podać węglowodany i monitorować glikemię.

  Za 10 proc. wszystkich zgonów z powodu cukrzycy odpowiada hipoglikemia

  Źródło: lifestyle.newseria.pl

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Kejt kejt
  |

  Ja miałam cukier 20 i nie zapadłam w śpiączkę, ale autentycznie myślałam że umieram, uczucie spadania z wysokości, drgawki, strasznie było mi zimno, ale nagle wpadłam na pomysł żeby zjeść dużo cukru(wtedy nie wiedziałam że mam insulinoopornosc, miałam na szczęście glukometr) to mnie uratowało. Jak przyjechała karetka to już czułam się dobrze, ale strach przed następnym atakiem ogromny. Potem diagnoza, leki i jak dotąd a minęło ponad 4 lata sytuacja się nie powtórzyła.

  luis
  |

  jestem po spiaczce mam problemy w pozytywnym mysleniem ze prosze o rade w tomografi nic nie widac