Śpiączka hipoglikemiczna - objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Śpiączka hipoglikemiczna to stan zagrożenia życia, będący wynikiem niedocukrzenia organizmu (hipoglikemii). Śpiączka hipoglikemiczna może doprowadzić do trwałych zaburzeń w układzie nerwowym, a nawet do śmierci. Jakie objawy pojawiają się zanim dojdzie do śpiączki hipoglikemicznej? Przy jakim poziomie cukru można zapaść w śpiączkę? Jak udzielić pierwszej pomocy? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Śpiączka hipoglikemiczna - przyczyny
- Śpiączka hipoglikemiczna - objawy
- Śpiączka hipoglikemiczna - pierwsza pomoc i leczenie
- Za 10 proc. wszystkich zgonów z powodu cukrzycy odpowiada hipoglikemia
Śpiączka hipoglikemiczna jest wynikiem ciężkiej hipoglikemii, kiedy dochodzi do niedoboru glukozy w ośrodkowym układzie nerwowym (fachowo neuroglikopenia). Funkcjonowanie mózgu zależy od stałego dopływu glukozy, która jest głównym źródłem energii dla mózgu. Znaczny spadek cukru (glukozy) prowadzi do szybko narastających zaburzeń jego pracy, a dalej do śpiączki.
Śpiączka hipoglikemiczna - przyczyny
Śpiączka cukrzycowa jest wynikiem hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi - poniżej 70mg/dl), która może pojawić się wtedy, gdy:
- chory na cukrzycę przyjął lek obniżający cukier i nie zjadł posiłku
- podczas leczenia insuliną wstrzyknął ją i zjadł zbyt mały posiłek w stosunku do dawki insuliny
- po przyjęciu leku obniżającego cukier w zwykle stosowanej dawce, pacjent podjął wysiłek fizyczny bez zapewnienia dodatkowej porcji węglowodanów.
Śpiączka hipoglikemiczna może wystąpić także u osób chorych zmagajacych się z nowotworem, którego komórki wydzielają insulinę, np. wyspiak trzustki.
Śpiączka hipoglikemiczna - objawy
Początkowo pojawią się objawy ostrzegawcze, takie jak: wzmożona potliwość, drżenie rąk, uczucie głodu, kołatanie serca, zaczerwienienie lub zblednięcie twarzy.
Jeśli nie zostanie podana glukoza, dochodzi do dalszego spadku poziomu cukru we krwi i zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku mogą występować: zawroty głowy, niepokój, splątanie, niezborność ruchowa, zaburzenia widzenia, zaburzenia orientacji.
Śpiączka hipoglikemiczna występuje przy glikemii około 20 mg/dl.
Gdy poziom cukru we krwi jest bardzo niski i zaczyna go brakować w mózgu, dochodzi do głębokich zaburzeń funkcjonowania ośrodkowego ukłądu nerwowego, objawiających się zaburzeniami świadomości, do utraty przytomności włącznie, a także drgawkami uogólnionymi. Śpiączka hipoglikemiczna występuje przy glikemii około 20 mg/dl.
Śpiączka będąca konsekwencją hipoglikemii rozpoczyna się nagle – w ciągu kilkunastu minut chory może stracić przytomność. Skóra nieprzytomnego jest wilgotna, źrenice rozszerzone i wyczuwa się wzmożone napięcie mięśni, niekiedy mogą wystąpić drgawki.
Śpiączka hipoglikemiczna - pierwsza pomoc i leczenie
Nieprzytomnemu nie można niczego podawać do ust, ponieważ grozi to zachłyśnięciem. Chorego trzeba ułożyć w pozycji bocznej, z głową odchyloną do tyłu i zadzwonić po pogotowie. W takiej sytuacji konieczne jest dożylne podanie glukozy (20 proc. roztwór), a następnie roztworu 10 proc. glukozy. Dopiero po odzyskaniu przytomności, można podać węglowodany i monitorować glikemię.
Za 10 proc. wszystkich zgonów z powodu cukrzycy odpowiada hipoglikemia
Źródło: lifestyle.newseria.pl