Gruźlica - objawy, badanie, leczenie

Konsultant: dr hab. n. med. Eugeniusz Małafiej, bakteriolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
12 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Gruźlica rozwija się u 10 proc. zakażonych. W Polsce większość przypadków jej postaci to gruźlica płuc. Często bywa wykrywana przypadkowo. Chory skarży się na kaszel i bóle w klatce piersiowej. W leczeniu gruźlicy oprócz środków farmakologicznych ważna jest właściwa dieta.

Gruźlica, którą kiedyś nazywano chorobą biedaków, może dopaść każdego z nas. Najbardziej jednak podatne na jej atak są dzieci pomiędzy 10. a 15. rokiem życia, osoby w podeszłym wieku, niedożywione (także z powodu częstego stosowania diet odchudzających), diabetycy, cierpiący na wrzody żołądka i dwunastnicy, palacze, a także osoby nadużywające alkoholu oraz narkomani. Choć wydawało się, że gruźlica została już pokonana, od pewnego czasu znów rośnie liczba nowych przypadków choroby. I mimo że można ją całkowicie wyleczyć, każdego roku w Polsce umiera na nią około 1000 osób. To dwa razy więcej niż w Czechach i Słowacji i aż siedem razy więcej niż w Norwegii i Szwecji. Dlatego trzeba bić na alarm.

Przyczyny zachorowań na gruźlicę

Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą wywołują Gram-dodatnie bakterie (Mycobacterium tuberculosis) zwane pałeczkami lub prątkami Kocha – od nazwiska ich odkrywcy, Roberta Kocha. Są bardzo odporne na działanie antybiotyków, kwasów, a także zasad. Przy dostatecznej wilgotności (bez dostępu światła) w glebie lub kurzu mogą przetrwać nawet kilka lat. Prątki giną jednak pod wpływem promieni słonecznych, natomiast w temperaturze 75°C stają się nieszkodliwe już po 10 sekundach. Rozmnażają się dość wolno – podział następuje co 18–20 godzin.

Nie przegap

Ważne

Ważne

W Polsce 95 proc. przypadków to gruźlica płuc. Ale choroba może zaatakować każdy narząd, najczęściej układ moczowy, węzły chłonne, kości i stawy.

Rodzaje gruźlicy

  • pierwotna - przebiega bezobjawowo. U części chorych pojawiają się objawy przypominające grypę, które samoistnie ustępują, ale często pozostają powiększone węzły chłonne. Po kilku miesiącach może dojść do samowyleczenia. Dowodem przebytej gruźlicy będą widoczne na zdjęciu RTG zwapnienia płuc.
  • prosówkowa - jest jedną z najcięższych postaci choroby. Rozwija się wskutek rozsiewu prątków, które wraz z krwią docierają do wszystkich organów. Nazwa jest związana z kształtem ognisk gruźliczych (guzków) tworzących się w poszczególnych organach i przypominających ziarna prosa. Może się rozpocząć od wysokiej gorączki, duszności, a nawet niewydolności oddychania, bólów głowy lub przebiegać podstępnie – ze stanami podgorączkowymi i szybką utratą wagi. Chory musi trafić do szpitala.
  • popierwotna jest skutkiem uaktywnienia się prątków, które przetrwały w organizmie w stanie uśpienia. Z reguły zajmuje płuca, ale może się też objawić w innych narządach: układzie oddechowym, moczowo-płciowym lub nerwowym, a także w kościach, stawach i osierdziu.
  • pozapłucna - dotyka 5 proc. zakażonych. Najczęściej zajmuje węzły chłonne (niebolesne powiększenie), układ moczowy (atakuje nerki), kości i stawy (dochodzi do tzw. złamań kompresyjnych), osierdzie (częste bóle za mostkiem i utrata masy ciała).

Źródła zakażenia gruźlicą

Największe zagrożenie stanowią tzw. chorzy prątkujący, czyli wydychający bakterie z powietrzem podczas kaszlu, kichania, śmiechu i mówienia. Rzadziej choroba przenosi się drogą pokarmową lub przez dotyk. Źródłem zakażenia bywa też mleko pochodzące od chorych krów.

Ale zakażenie bakteriami gruźlicy wcale nie jest równoznaczne z zachorowaniem. Choroba rozwija się u około 10 proc. zakażonych. Jednak od chwili przeniknięcia bakterii do organizmu, ryzyko zachorowania utrzymuje się przez całe życie, a największe jest w pierwszym i drugim roku od zakażenia.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
singletwo, 02.03.2016 14:39
Gruźlica została u mnie wykryta dosyć szybko i na szczęście wyleczona, kosztowało mnie to 2 miesiące w szpitalu i stwierdzam że jest to okropna i bardzo cieżka choroba, dlatego jak mamy tylko jakiekolwiek podejrzenie od razu do lekarza!
Nie zarejestrowany, 26.11.2013 19:48
Christian Louboutin Outlet Online I really want to, forget the hopeless love, writing life bright poem, looking for that piece of blue sky, let the rosy dream flying in his hand. If say goodbye so easily say, she knew his heart should never have him, he called the inappropriate just what a highfalutin excuse, he may be tired of, don, and perhaps never love. If the lh back to wait for that day, i wilhave waited untithe last second, wait tilhe comes. http://www.ordineingegneripisa.it/public/ At that time, people of a wintethe loss of love opened flowers. Always think oneself is belong to the kind of heartless types, but the results are not. Christian Louboutin Sale Uk I always afraid, so always unconsciously try various devices to protect themselves. I also began to tired, but feeling very transparent cold, have a look or a man staring at computer ac. Christian Louboutin Sale Because love is too pure, so, even if i close my eyes, eyes stilthat piece of cloud like red, let a person accidentally, and burning eyes, tears quietly so, the quiet years, to perfect. .
 

Objawy gruźlicy

W 10 proc. przypadków choroba rozwija się bez dolegliwości i jest wykrywana przypadkowo. Częściej jednak się zdarza, że gdy gruźlica zaatakuje, pojawia się osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, senności. Typowe są nawracające stany podgorączkowe, a także nocne poty. Ale najbardziej charakterystycznym objawem jest utrzymujący się kaszel – początkowo suchy, a następnie z odkrztuszaniem plwociny (w ostrym stadium choroby występuje plucie krwią). Uwagę powinien zwrócić także, niezwiązany z dietą lub intensywną gimnastyką, spadek wagi oraz bóle w klatce piersiowej. Oznaką zakażenia może być też zbyt wolne dochodzenie do zdrowia po zapaleniu płuc. Każdy z takich objawów powinien być sygnałem do złożenia wizyty lekarzowi.

Badania, które wykryją gruźlicę

Jeśli lekarz podejrzewa zakażenie gruźlicą, zleca wykonanie odpowiednich badań:

  • prześwietlenie płuc - jeśli obraz rentgenowski nie jest jednoznaczny, pacjenta kieruje się na tomografię komputerową; przy podejrzeniu świeżego zakażenia prześwietlenie powtarza się po 1–3 miesiącach
  • badanie bakteriologiczne plwociny pobranej podczas bronchoskopii - próbkę ogląda się pod mikroskopem, co pozwala stwierdzić obecność prątków Kocha; podczas bronchoskopii lekarz może pobrać też wycinek tkanki płucnej, aby określić, czy nie doszło do tworzenia się ziarniny gruźliczej
  • odczyn tuberkulinowy - wykonuje się, by określić reakcję alergiczną organizmu na kontakt z żywymi pałeczkami gruźlicy: bakterie wprowadza się pod skórę i po 72 godzinach odczytuje się wynik - jeśli na przedramieniu pojawi się tylko zaczerwienienie, wynik uznaje się za ujemny (nie ma gruźlicy), gdy powstanie wyczuwalny palcem 6 mm płaski guzek – świadczy to o gruźlicy - taka reakcja występuje zwykle po 6 tygodniach od zakażenia.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Ważne dla rodziców

Jeśli do opieki nad swoimi dziećmi zatrudniacie osoby starsze (niezależnie od tego czy należą one do rodziny, czy są obce) powinniście poprosić o wykonanie RTG płuc. Gruźlica jest chorobą, która przez lata może pozostawać w uśpieniu, a małe dzieci są szczególnie podatne na zakażenie.

Obowiązkowe szczepienia

W Polsce są wykonywane od 1955 roku. Obowiązkowo szczepi się wszystkie noworodki oraz ponownie dzieci (bez wyraźnej blizny poszczepiennej i z ujemnym odczynem tuberkulinowym) w 2., 6. i 12. roku życia.

Prześwietlenie płuc

Niestety, dziś nie wykonuje się bezpłatnie profilaktycznych prześwietleń płuc. Badanie można zrobić odpłatnie, ale bez wyraźnej potrzeby – nie częściej niż co 2 lata.

Konieczna izolacja pacjentów podczas leczenia gruźlicy

Terapia gruźlicy musi trwać co najmniej pół roku. Chorzy, którzy prątkują, przebywają w szpitalu i są odizolowani od otoczenia. Po 2 tygodniach przestają rozsiewać bakterie, ale powinni pozostać w szpitalu jeszcze przez 2-4 tygodnie. Potem kurację można kontynuować w przychodni. W okresie gdy chory prątkuje, podaje mu się jednocześnie 3 albo 4 leki. Najczęściej jest to hydrazyd, streptomycyna, rifampicyna (RMP) oraz pirazynamid. Leczenie gruźlicy jest bezpłatne. Od 1999 roku refundacją kosztów terapii objęte są także wszystkie osoby nieubezpieczone.

Wspomaganie leczenia gruźlicy

W leczeniu gruźlicy ogromne znaczenie ma właściwe odżywianie. Najlepsza jest dieta zrównoważona, bogata w świeże owoce i warzywa, produkty wysokobiałkowe oraz pełne ziarna zbóż. Posiłki powinny być wysokokaloryczne, aby wyrównać spadek masy ciała. Dla podniesienia odporności organizmu zaleca się też zwiększone dawki witaminy C i A oraz przyjmowanie selenu i cynku. Jednak każdą kurację witaminową trzeba uzgodnić z lekarzem. Chory powinien jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. Prątki są bardzo wrażliwe na działanie promieniowania ultrafioletowego. Dlatego przebywanie w słońcu lub naświetlanie specjalnymi lampami zmniejsza rozprzestrzenianie się choroby i przyspiesza zdrowienie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 24.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 12)
kimberek, 15.11.2015 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Technika PCR może i najczęściej jest badaniem wiarygodnym, a na pewno znacznie czulszym i specyficznym niż inne metody nie oparte na wykrywaniu w przypadku MTB DNA bakterii. Jednak trzeba brać pod uwage czy test którym zostaliśmy zbadani jest na tyle czuły, specyficzny i i tzw niskiej podatności na błędy operatora, że został przeprowadzony prawidłowo i bez żadnych komplikacji.
 
Marta, 28.10.2015 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja znajoma zachorowała na gruźlicę którą podejrzewano u niej od 3 miesięcy teraz wyniki się potwierdziły i trafiła do szpitala. W domu razem z nią mieszka kilka osób również jej dzieci. Ona sama przez te 3 ostatnie miesiące nie siedziała w domu tylko żyła normalnie towarzysko. Teraz trafiła do szpitala i żaden lekarz jej się nie spytał czy w ostatnich miesiącach przebywała z innymi osobami, którzy mogli się zarazić a przecież przez ten czas mogła zarazić pół rodziny. Przecież lekarze powinni jej kazać ostrzec osoby rzekomo zarażone przez nią i kazać się przebadać. A tak żyją sobie w nieświadomości i zarażają innych :(
 
rbuzz, 31.03.2015 19.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sam jesteś kretyn : )
 
Rafał, 20.07.2014 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Toja. Bajki to Ty dzieciom opowiadaj i kretynom.
 
rafał, 20.07.2014 08.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bajki to Ty dzieciom opowiadaj.
 
LK, 23.06.2014 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
choroba która 70 lat temu stanowiła epidemię ,teraz potrafi być nierozpoznawalna .W jakim kierunku idzie ta medycyna ?
 
Toja, 13.03.2013 13.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A mnie się wydaje, że główną przyczyną coraz częściej występującej gruźlicy jest niedbałość lekarzy. U pacjenta lekarz stwierdził gruźlicę, poinformował go o tym i poszedł sobie na trzytygodniowy urlop. Nie dał skierowania na jakikolwiek leczenie, nie dał żadnych leków, nie poinformował rodziny jak postępować - czy się badać, czy odizolować chorego (a może go sprzątnąć żeby nie zagrażał otoczeniu). Próbowaliśmy dotrzeć do jakiegoś innego - zbagatelizował sprawę i kazał czekać na powrót lekarza z urlopu. A my -naiwni - myśleliśmy, że najważniejsze jest szybkie i skuteczne rozpoczęcie leczenia.
 
magduska, 11.02.2010 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy powinnam się zgłosi do lekarza gdy przebywałam z osobą chorą na gruźlicę?? Osoba z którą przebywałam jego gruźlica przenosi się przez kaszel, w ten sposób można się zarazic??
 
magda, 01.11.2009 18.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na czym polegają bóle w klatce podczas grużlicy?
 
magda, 06.01.2009 11.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moj syn w wieku 2 lat upadl i powstal mu guz na klatce piersiowej tak na zeberku lekarze mu wycieli i stwierdzili ze to jest ziarnina pochodzenia gruzliczego teraz ma syn 5 lat jestesmy pod kontrila lekarza tylko martwi mnie jedna rzecz pani doktor powiedziala ze to poszczepienne ale nie dawno bylismy we wroclawiu w klinice bo mial zle wyniki i tam lekarz powiedzial ze to nie moze byc poszczepienne ja juz nie wiem komu wierzyc prosze o jaka porade
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Półpasiec - choroba zakaźna. Przyczyny, objawy, leczenie półpaśca Półpasiec - choroba zakaźna. Przyczyny, objawy, leczenie półpaśca

Półpasiec, ostrą chorobę zakaźną, wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną. Objawy półpaśca to...

więcej

39194

Borelioza - objawy i leczenie Borelioza - objawy i leczenie

Borelioza znana jest od niedawna, ale niestety zbiera coraz większe żniwo. Lekarze wciąż jednak nie...

więcej

35741

Mononukleoza: objawy, badania, leczenie, powikłania Mononukleoza: objawy, badania, leczenie, powikłania

Mononukleozą najłatwiej zarazić się przez pocałunek, dlatego często nazywana jest właśnie chorobą...

więcej

27650

Szkarlatyna: objawy. Sprawdź, jakie są objawy szkarlatyny Szkarlatyna: objawy. Sprawdź, jakie są objawy szkarlatyny

Typowe objawy szkarlatyny trudno przeoczyć, choć lekarze coraz częściej zwracają uwagę, że dziś...

więcej

27566

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Szanowna Pani, mogę Pani zaproponować rozpoczęcie zabiegów modelowania sylwetki np. endermologię LPG lub Maximus, rodzaj ustalany jest indywidualnie podczas konsultacji z dermatologiem lub...

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.