Bronchoskopia - wskazania i przebieg badania

Bronchoskopia to badanie krtani, tchawicy i oskrzeli, którego celem jest znalezienie przyczyn niektórych objawów chorobowych, takich jak kaszel czy krwioplucie. Wziernikowanie tchawicy i oskrzeli jest uzupełnieniem badania radiologicznego klatki piersiowej. Na czym polega bronchoskopia? Jak wygląda badanie? Jak długo czeka się na wynik?

Spis treści:

  1. Bronchoskopia - wskazania do badania
  2. Bronchoskopia - przeciwwskazania
  3. Bronchoskopia - jak przygotować się do badania?
  4. Bronchoskopia - na czym polega zabieg i jak długo trwa?
  5. Bronchoskopia - ile czeka się na wynik badania?

Bronchoskopia, nazywana jest też badaniem bronchoskopowym i zalicza się ją do badań endoskopowych. Do badania używa się aparatu zwanego bronchoskopem lub bronchofiberoskopem. Na jego końcu umieszczone jest źródło światła, które umożliwia lekarzowi oglądanie strun głosowych, tchawicy, oskrzeli głównych i ich rozgałęzień wewnątrz płuc.

Bronchoskop może ponadto służyć do usuwania wydzieliny, krwi, ropy oraz ciał obcych, do podawania leków bezpośrednio do oskrzeli, jak również do określania miejsca krwawienia.

Bronchoskopia umożliwia także pobranie wycinków tkanki do badania histopatologicznego, bakteriologicznego i cytologicznego.

Bronchoskopia - wskazania do badania

Najczęstsze wskazania diagnostyczne:

Najczęstsze wskazania terapeutyczne:

  • usunięcie ciała obcego
  • odessanie wydzielin
  • podanie leków
  • tamowanie krwawień
  • intubacja

Bronchoskopia - przeciwwskazania

Do wykonania bronchoskopii planowanej konieczna jest przede wszystkim zgoda pacjenta. Przeciwwskazaniami do wykonania bronchoskopii są m. in.:

Bronchoskopia - jak przygotować się do badania?

Badanie wykonuje się na czczo (co najmniej 6 godzin przed badaniem pacjent nie może jeść ani pić).

Na 24 godziny przed bronchoskopią nie można palić.

Bronchoskopia - na czym polega zabieg i jak długo trwa?

Przed badaniem pacjentowi zostaje podany lek uspokajający oraz środek zmniejszający ryzyko skurczu krtani i spowalniający akcję serca. Nos i gardło lekarz znieczula specjalnym sprayem. Może także zastosować znieczulenie ogólne.

Następnie lekarz wprowadza bronchoskop (przez usta) albo bronchofiberoskop (przez usta lub nos) do tchawicy i przesuwa do oskrzeli. Za pomocą szczypczyków, szczoteczki lub ssaka, które wprowadza przez endoskop, pobiera wycinki tkanek, śluz oraz tzw. popłuczyny z drzewa oskrzelowego, do badania mikroskopowego (cytologicznego, histopatologicznego) i bakteriologicznego.

Jeżeli u pacjenta była przeprowadzana biopsja tkanki płucnej, po badaniu zostanie skierowany na prześwietlenie klatki piersiowej, żeby się upewnić, czy nie doszło do powikłań.

Bronchoskopia trwa od 15 do 30 minut.

Bronchoskopia - ile czeka się na wynik badania?

Jeśli badanie polegało tylko na wziernikowaniu tchawicy i oskrzeli, wyniki powinny być dostępne zaraz po badaniu. Jeśli w trakcie bronchoskopii zostały pobrane próbki do analizy, na wyniki można czekać nawet 2 tygodnie.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Zenon
|

Ponieważ mam refluks żołądkowy i przepuklinę rozworu przełykowego niedawno miałem takie kontrolne badanie endoskopowe. Wiadomo, że obrzydliwe. Poniewaz ta wpsutowa część przełyku mnie pobolewa zwłaszcza przy przełykaniu zapytałem uprzejmie pana doktora jak u mnie jest? On to mnie dopiero zlekceważył bo machnął ręką i budująco dla mnie powiedział "gorsze widywałem" Po czym w opisie odebranym z tydzien to było napisane, że wszystko w porzadku. Takiemu to tylko przyjebać.

Pacjentka
|

Dziś rano miałam bronchoskopię. Badanie nieprzyjemne,ale do przeżycia.Dużo gorzej czuję się teraz.Ponieważ zabieg wykonywano u mnie przez nos ,ból jest niemilosierny.Saczy mi się wydzielona z nosa i bardzo boli zarówno nos jak i gardło. Czekam na wyniki.

Romek
|

Jestem po tym zabiegu, 11.04.2016, cokolwiek wiem, jak masz pytania to pisz agabarto@wp.pl Romek

anna
|

Mialam ten paskudny zabieg ,ale czuję się zlekceważona przez lekarza wykonującego.W zleceniu na badanie byla informacja ,że celem m.inn. jest pobranie wymazu w celu badania na obecność bakterii klebsiela .. Ale tego nie zrobiono! pan lekarz powiedział,że nie ma podstaw do tego! .SOK dla mnie! bo tylko dlatego zgodziłam się na tenbardzo inwazyjny zabieg! Tym bardziej,że kilka miesiecy temu leczyłam ostre bakteryjne zapalenie płuc!....nie miał podstawy!? Alekceważył mnie i kierującego mnie lekarza!

Kasia
|

Ja miałam dziś bronchoskopię i wcale nie było tak źle. Najgorsze było znieczulenie gardła bo trzeba było wdychać rozpylony tam płyn i można się zakrztusić ale i to jest do przeżycia. Samego badania nie czułam w ogóle. Zamknęłam oczy żeby nic nie widzieć i dopiero lekarz mi powiedział że dostał się już do oskrzeli, ja nic nie czułam kompletnie, nawet nie wiedziałam kiedy się to stało. Żadnego bólu, żadnych odruchów wymiotnych.

Barbara
|

To badanie nie należy do przyjemności.Będę bardzo długo pamietać.
Kto nie musi tego badania robić to dla nich plus.Uwierzcie wyszłam z niego blada jak ściana.zaryczana.Odruchy wymiotne miałam co chwilę.Byłam pierwszy i ostatni raz.Mimo tego idzie to badanie przeżyć

Lidia
|

Uwieszcie mi ta bronchoskopia to okropne badanie. Jakąś rurkę ci wkładają do buzi - okropne. Mam nadziej że pierwszy i ostatni raz w życiu byłam na bronchoskopii. W ogóle jak to brzmi wziernikowanie tchawicy - samo to wziernikowanie nie wróży już niczego dobrego.