Próba tuberkulinowa - badanie diagnozujące gruźlicę

Próba tuberkulinowa to jedna z metod diagnozy gruźlicy u dzieci i młodzieży. Jest także testem sprawdzającym stan alergii na antygeny prątka gruźlicy przed szczepieniem przeciwko gruźlicy (BCG). Jak przeprowadza się próbę tuberkulinową? Jak interpretuje się wynik próby tuberkulinowej? Jakie mogą być skutki uboczne próby tuberkulinowej?

Próba tuberkulinowa (test Mantoux - Mtx) służy do oceny skuteczności wcześniejszego szczepienia przeciwko gruźlicy. Jak przebiega próba tuberkulinowa?

Wstrzykuje się 0,1 ml tuberkuliny (czyli spreparowanego przesączu z hodowli prątków gruźlicy) w środkową część przedniej okolicy lewego przedramienia. Po zastrzyku na ręce pojawia się białawy, porowaty bąbel o średnicy 7-9 mm, który znika po kilku minutach.
Jeśli wstrzyknięto ci nieodpowiednią ilość tuberkuliny, została ona wstrzyknięta zbyt głęboko lub w miejscu zastrzyku pojawiła się krew, próbę trzeba powtórzyć tego samego dnia, w innym miejscu na skórze.
Wynik próby tuberkulinowej odczytuje się po 3 dobach (72 godzinach). Za pomocą specjalnej linijki z dokładną, milimetrową podziałką lekarz lub pielęgniarka odczytuje średnicę nacieku (nie uwzględnia się obrzęku ani zaczerwienienia na skórze).

Próba tuberkulinowa: interpretacja wyniku

Jeśli masz dodatni odczyn, oznacza to, że jesteś lub byłaś zakażona prątkami gruźlicy. Może to także oznaczać przebyte szczepienie BCG. Na wymiar odczynu ma także wpływ wiek, w którym przeprowadza się badanie oraz czas, jaki upłynął od zakażenia lub szczepienia. 
Naciek o średnicy mniejszej od 6 mm oznacza wynik ujemny, a większy od 12 mm - tzw. wynik nadmiernie dodatni
Naciek o średnicy równej lub powyżej 5 mm uważa się za wynik dodatni u osób, które: są zakażone wirusem HIV, miały niedawny bliski kontakt z chorym na gruźlicę, przebyły wcześnie gruźlicę, ale została ona wyleczona.
Odczyn równy lub powyżej 10 mm uznaje się za dodatni u osób, które przebywały niedawno w krajach o wysokiej zachorowalności na gruźlicę i mają obniżoną odporność.

Gruźlica powraca. Czy jesteśmy narażeni na epidemie? [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Anonim
|

Gdzie w Krakowie moża zrobić takie badania?

Piotr
|

Ja miałem już dawno takie badania i za każdym razem zamiast opuchlizny robił mi się ropniak czego liczne grono lekarzy nie potrafiło wyjaśnić. Skończyło się na sanatorium z uwagą bym nie zaraził się od innych którzy się tam znajdowali.

Malgorzata
|

Moj syn ma 20 mm naciek po probie tuberculosis, czy to oznacza ze umiera? Pielegniarka tak mu powiedziala i wyslala do lekarza na dalszr badania, ma 30 dni na dostarczenie zaswiadczenia ze jest zdrowy...

kamcia
|

Ja miałam robione badanie, po dwóch dniach miałam czerwone miejsce i takie twardawe pod skórą. Na trzeci dzień poszłam do lekarza, zmierzył mi linijką i niby jest ok. Nie swędziało mnie, teraz mija czwarty dzień, mam to miejsce nadal czerwone i już mnie swędzi i to twarde tak jakby było większe. Nie wiem co mam robić, boję się - proszę o pomoc.

Niko
|

lol... w takim razie w mojej szkole probe zrobili źle wszystkim (kilkaset osób).. wszystkim to miejsce krwawiło, a mi wbiła igłę chyba za głęboko, bo bąbla nawet przez sekunde nie było... tak to jest jak sie próbuje w ciągu minuty wbić igłę 30 osobom =.=

Ala
|

Porządny artykuł, szkoda że właśnie dziś zostałam poddana badaniu i zaraz po wsztrzyknieciu pojawiła się krew. Oczywiście pielęgniarka kazała nie dotykać nie dając żadnego wacika........... Fajnie, że sb to uświadomiłam dopiero teraz.