GRUŹLICA TOCZNIOWA SKÓRY może rozwinąć się w RAKA kolczystokomórkowego skóry

2012-06-04 16:26 Natasza Socha-Chyrzyński

Gruźlica toczniowa skóry (toczeń gruźliczy, wilk) to najczęstsza postać gruźlicy skóry. Choroba ma przebieg przewlekły, z występowaniem zmian guzkowych, z tendencjami do bliznowacenia oraz znacznym odczynem nadwrażliwości na tuberkulinę.

Gruźlica toczniowa skóry (toczeń gruźliczy, wilk) to najczęściej spotykana odmiana gruźlicy skóry. Zwykle atakuje w dzieciństwie i pozostawia po sobie owrzodzenia, a następnie rozległe nierówne blizny. Po latach - jako późne powikłanie gruźlicy toczniowej skóry - może rozwinąć się rak kolczystokomórkowy.

Gruźlica toczniowa skóry – objawy

Objawem podstawowym tocznia gruźliczego są pierwotne zmiany skóry - tzw. guzki toczniowe (miękkie, żółtobrunatne), które umiejscawiają się z reguły na twarzy, zajmując błony śluzowe jamy ustnej i nosa.

Gruźlica toczniowa skóry – podział

  • odmiana płaska - cechuje się samoistnym bliznowaceniem z obecnością guzków gruźliczych w obrębie formującej się blizny, zmiany skórne nie wykazują skłonności do wrzodzenia, przebieg kliniczny tej odmiany jest wyjątkowo przewlekły
  • odmiana wrzodziejąca i przerosła - dochodzi do przerostu i wtórnego rozpadu oraz do uszkodzenia skrzydełek nosa i małżowin usznych wskutek agresywnie przebiegającego przebiegu choroby
  • odmiana brodawkująca - występuje z ogniskami nawarstwiających się strupów i zajmuje przede wszystkim skórę kończyn

Gruźlica toczniowa skóry – diagnoza

Rozpoznanie choroby następuje w oparciu o tzw. objaw diaskopii, czyli pojawienie się jasnobrunatnego zabarwienia guzków po ich ucisku szkiełkiem. Diagnozę potwierdza dodatni odczyn tuberkulinowy oraz wykrycie prątków gruźliczych

Gruźlica toczniowa skóry – leczenie

Stosuje się leczenie farmakologiczne. Leki stosowane w leczeniu gruźlicy skóry są identyczne, jak podawane w innych odmianach gruźlicy. Do preparatów o działaniu przeciwgruźliczym należą: izoniazyd, ryfampicyna, etambutol, streptomycyna, etionamid i pirazynamid.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE