Pocenie nocne: nocne poty to często objaw choroby

Nocne poty mogą mieć wiele przyczyn, od błahych do bardzo poważnych, od przeziębienia po raka. Dlatego pocenie nocne jest objawem, którego nie należy lekceważyć i o którym należy porozmawiać ze swoim lekarzem. Przeczytaj albo posłuchaj i sprawdź, objawem jakich chorób mogą być nocne poty.

Pocenie nocne. Posłuchaj, na jakie choroby może wskazywać nadmierna potliwość. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Nocne pocenie spowodowane przez leki

Pocenie nocne może być skutkiem przyjmowania niektórych leków, przede wszystkim przeciwgorączkowych i napotnych.

Poza tym wszystkie rodzaje leków przeciwdepresyjnych (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), wenlafaksyna i bupropion mogą być przyczyną nocnych potów.

Również leki sterydowe mogą powodować nocne pocenie się.

Czytaj też:

Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ

Zapach potu a dieta. Jak to, co jemy, wpływa na zapach potu i skóry?

NADMIERNE POCENIE to twój problem? Znajdź odpowiedni antyperspirant

Nocne poty wywołane przez infekcje bakteryjne lub wirusowe

Najczęstszą przyczyną nocnych potów jest przeziębienie i gorączka z nim związana. Zdarzają się też jednak bardziej niecodzienne infekcje wywołujące nocne poty:

Zakażenie niektórymi wirusami, jak np. wirusem HIV może powodować nocne pocenie.

  materiał partnera
  Menopauza to nie koniec kobiecości

  Przekwitanie to naturalny proces, ale mogą mu towarzyszyć liczne dolegliwości. To nie oznacza, że jesteś skazana na nagłe uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zakłócenia snu czy uczucie napięcia nerwowego. Soyfem® Forte to lek* bez recepty na objawy menopauzy z najwyższą dostępną w Polsce dawką izoflawonów sojowych2)

  Jak działa Soyfem® Forte?

  • Zmniejsza nasilenia uderzeń gorąca – 100%1)
  • Zmniejsza zaburzenia snu – 98%1)
  • Zmniejsza nasilenia nadmiernej potliwości – 94%1)

  1) Stanosz S. Puk E. Grobelny W. Stanosz M. Kazikowska A: Ocena działania i tolerancji preparatu Soyfem u kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym. Przegląd Menopauzalny. 2016; 3: 182-190

  2) 230,8 mg to najwyższa dostępna w Polsce dawka izoflawonów sojowych wśród leków bez recepty na menopauzę wg. danych IQVIA Pharmascope 01/2020

  Nocne pocenie a nadczynność tarczycy

  Nocne poty może powodować nadczynności tarczycy. Występują wtedy również inne objawy:

  Konieczne jest określenie poziomu TSH, T3 i T4 oraz wykonanie innych badań tarczycy, wskazanych przez lekarza.

  Pocenie nocne jako objaw raka

  Nocne poty są wczesnym objawem niektórych nowotworów, przede wszystkim chłoniaka ziarniczego. Dodatkowe objawy, które występują w tym przypadku to:

  Jeśli obserwujesz te objawy u siebie - nie zwlekaj z wizytą u onkologa - możesz się do niego zgłosić bez skierowania.

  Pocenie nocne a hipoglikemia

  Czasami przyczyną pocenia nocnego może być niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia).

  Nocne poty: klimakterium czyli menopauza

  Uderzenia gorąca, które towarzyszą menopauzie mogą pojawiać się również w nocy i powodować nocne pocenie się.

  Należy pamiętać, że zarówno uderzenia gorąca jak i inne objawy menopauzy mogą pojawić się nawet na kilka lat przed wystąpieniem klimakterium.

  Bezdech senny powoduje, że pocisz się w nocy

  Przyczyną nocnych potów może być także obturacyjny bezdech senny. Jeśli chrapiesz, masz pomiędzy chrapnięciami długie przerwy, to znak, ze trzeba zgłosić się do lekarza, by zdiagnozować przyczyny bezdechu i zacząć się leczyć.

  To bardzo ważne, bo bezdech senny nie tylko powoduje uczucie ciągłego zmęczenia ale też może być przyczyną nadciśnienia, kłopotów z sercem czy cukrzycy. Uważany jest też za przyczynę części wypadków drogowych.

  Nocne poty: nadmierna potliwość idiopatyczna

  Nadmierna potliwość idiopatyczna to nadmierna potliwość, której przyczyn lekarze nie są w stanie znaleźć. Nadmierne pocenie się występuje nie tylko w nocy, ale również w dzień.

  Pocenie nocne: przyczyny neurologiczne

  • autonomiczna dysrefleksja - to nadmierna aktywność autonomicznego systemu nerwowego powodująca nagły napad nadmiernie wysokiego ciśnienia krwi - dotyka najczęściej osoby mające uraz rdzenia powyżej poziomu Th6
  • pourazowa jamistość rdzenia
  • neuropatia autonomiczna

  *Soyfem® Forte 230,8 mg, tabletki powlekane: Każda tabletka powlekana zawiera 230,8 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Glycine max L. semen (nasion soi) (100 – 400 : 1), co odpowiada 60 mg zespołu izoflawonów, w przeliczeniu na genisteinę.

  Wskazania: SOYFEM® FORTE jest wskazany do stosowania u kobiet w okresie przekwitania w celu łagodzenia występujących objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju.

  Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na soję, olej sojowy, orzeszki ziemne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża i karmienie piersią.

  Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

  Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE