Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny, objawy i leczenie

2016-05-09 9:51
Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Jamistość rdzenia kręgowego to choroba neurologiczna, która może doprowadzić m.in. do niedowładu kończyn czy zaburzeń połykania i mowy.

Jamistość rdzenia kręgowego to choroba neurologiczna, która znacząco obniża jakoœść życia chorych. Może bowiem doprowadzić m.in. do niedowładu kończyn czy zaburzeń połykania i mowy. Jakie są przyczyny i objawy jamistości rdzenia kręgowego? Na czym polega leczenie i rehabilitacja chorych?

Jamistość rdzenia kręgowego (syrongomyelia) to przewlekła i postępująca choroba neurologiczna, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się jam wypełnionych płynem w rdzeniu kręgowym. Konsekwencją tego procesu jest ucisk tkanki rdzenia i pojawienie się objawów chorobowych. Początek choroby ma miejsce głównie w 3. i 4. dekadzie życia.

Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny

Schorzenie może pojawić się w przebiegu chorób wrodzonych, takich jak zespół Arnolda-Chiariego, płaskopodstawie, wodogłowie, niedorozwój móżdżku. Poza przyczynami wrodzonymi, pewne znaczenie przypisuje się urazom rdzenia, z wtórnymi procesami zapalano-zrostowymi, a także guzom, rozszczepowi kręgosłupa czy przepuklinie oponowo-rdzeniowej.

Jamistość rdzenia kręgowego - objawy

Objawy jamistości rdzenia zależą przede wszystkim od umiejscowienia i rozległości zmiany w rdzeniu kręgowym.

1. Gdy jamy powstają w dolnej części odcinka szyjnego rdzenia, zwłaszcza w tej jego części odpowiadającej za przewodzenie czucia bólu i temperatury, dochodzi do rozszczepiennego zaburzenia czucia, czyli zniesienia czucia bólu i temperatury przy zachowaniu czucia dotyku, ułożenia i wibracji, co grozi np. poważnymi oparzeniami.

2. Jeśli uszkodzone są rogi przednie, dochodzi do zaniku mięśni ręki, przedramienia i obręczy barkowej.

3. Uszkodzenie drogi korowo-rdzeniowej w sznurach bocznych powoduje niedowład kończyn dolnych, co może doprowadzić do inwalidztwa.

5. Z kolei jamistość opuszki, czyli wytworzenie się jamki w obrębie dolnej części pnia mózgu, objawia się zaburzeniami połykania (dysfagia), zanikiem mięśni języka, niedowładem mięśni gardłowych i podniebnych.

Objawami współistniejącymi mogą być także:

  • skrzywienie kręgosłupa
  • deformacje stawów
  • owrzodzenia dłoni
  • blizny

Jamistość rdzenia kręgowego - diagnostyka i leczenie

Badaniem, które pozawala na postawienie ostatecznej diagnozy, jest rezonans magnetyczny. W przypadku rozpoznania choroby, stosuje się leczenie operacyjne, którego celem jest drenaż jam, ich korekta lub leczenie wodogłowia. Pomocna jest także rehabilitacja chorych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.