Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny, objawy i leczenie

2016-05-09 9:51 Monika Majewska

Jamistość rdzenia kręgowego to choroba neurologiczna, która znacząco obniża jakoœść życia chorych. Może bowiem doprowadzić m.in. do niedowładu kończyn czy zaburzeń połykania i mowy. Jakie są przyczyny i objawy jamistości rdzenia kręgowego? Na czym polega leczenie i rehabilitacja chorych?

Jamistość rdzenia kręgowego (syrongomyelia) to przewlekła i postępująca choroba neurologiczna, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się jam wypełnionych płynem w rdzeniu kręgowym. Konsekwencją tego procesu jest ucisk tkanki rdzenia i pojawienie się objawów chorobowych. Początek choroby ma miejsce głównie w 3. i 4. dekadzie życia.

Posłuchaj jakie są przyczyny i objawy jamistości rdzenia kręgowego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jamistość rdzenia kręgowego - przyczyny

Schorzenie może pojawić się w przebiegu chorób wrodzonych, takich jak zespół Arnolda-Chiariego, płaskopodstawie, wodogłowie, niedorozwój móżdżku. Poza przyczynami wrodzonymi, pewne znaczenie przypisuje się urazom rdzenia, z wtórnymi procesami zapalano-zrostowymi, a także guzom, rozszczepowi kręgosłupa czy przepuklinie oponowo-rdzeniowej.

Jamistość rdzenia kręgowego - objawy

Objawy jamistości rdzenia zależą przede wszystkim od umiejscowienia i rozległości zmiany w rdzeniu kręgowym.

1. Gdy jamy powstają w dolnej części odcinka szyjnego rdzenia, zwłaszcza w tej jego części odpowiadającej za przewodzenie czucia bólu i temperatury, dochodzi do rozszczepiennego zaburzenia czucia, czyli zniesienia czucia bólu i temperatury przy zachowaniu czucia dotyku, ułożenia i wibracji, co grozi np. poważnymi oparzeniami.

2. Jeśli uszkodzone są rogi przednie, dochodzi do zaniku mięśni ręki, przedramienia i obręczy barkowej.

3. Uszkodzenie drogi korowo-rdzeniowej w sznurach bocznych powoduje niedowład kończyn dolnych, co może doprowadzić do inwalidztwa.

5. Z kolei jamistość opuszki, czyli wytworzenie się jamki w obrębie dolnej części pnia mózgu, objawia się zaburzeniami połykania (dysfagia), zanikiem mięśni języka, niedowładem mięśni gardłowych i podniebnych.

Objawami współistniejącymi mogą być także:

  • skrzywienie kręgosłupa
  • deformacje stawów
  • owrzodzenia dłoni
  • blizny

Jamistość rdzenia kręgowego - diagnostyka i leczenie

Badaniem, które pozawala na postawienie ostatecznej diagnozy, jest rezonans magnetyczny. W przypadku rozpoznania choroby, stosuje się leczenie operacyjne, którego celem jest drenaż jam, ich korekta lub leczenie wodogłowia. Pomocna jest także rehabilitacja chorych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
GOCHA
|

Choroba, ta boli i to okropnie, doprowadza do osłabienia kończyn, zaniku czucia i odrętwienia. Zanikają tzw. odruchy neurologiczne a niektórzy lekarze twierdzą, że się je powstrzymuje! Ciekawe jak! Towarzyszy mi dyskomfort przy schylaniu się czy jakimkolwiek wysiłku opartym na parciu, bóle głowy nasilające się coraz częściej, a lekarze rozkładają ręce i proponują kliniki leczenia bólu :)

Ktoś
|

dr Łątka jest bardzo dobry.

Tika
|

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że z chorobą jak jamistość jest walka nie tylko o diagnostykę o zabieg, operację czy zabezpieczenie przeciwbólowe, ale o prawdę! Większość lekarzy bagatelizuje jamistość, wyklucza, nie informuje pacjenta a jak pacjent już wie, że ją ma to wspiera mu się, że nie boli.
To nie tak! To poważna chorobą neurologiczna, czasem bez jakiejkolwiek możliwości pomocy, bo idiopatyczna jamistość nie ma żadnej dostępnej formy leczenia, operacji. Apeluję do wszystkich, to nieuleczalną chorobą, obniżająca jakość życia , ale i z przewlekłym nie do wytrzymania bólem. Pochylcie się nad ludźmi z ta jednostką chorobowa i przestańcie wciskać im kity, na temat choroby! Jest tyle opracowań naukowych, proszę czytać, nie wmawiać , że to nie choroba i ze nie boli.

Młgorzata
|

ja jestem pewna że mam jamistość rdzenia po upadku z wysokości a, nie wrodzoną chorobowo. Byłam leczona przed wypadkiem nigdy nie stwierdzano skrzywienia kręgosłupa typu skolioza.
Przy upadku z wysokości uderzałam plecami o metalowe stopnie. na wysokości Th 4- Th 8 doszło do wytworzenia się jamy syryngomelicznej jak określił lekarz. Zgłosiłam tez do Instytutu Leczenia w Barcelonie- tam zajmują się wyłącznie wadą wrodzoną a nie urazową. Na szczęście trafiłam do neurochirurga gdzie w porę zoperowano i odbarczono moją jamę co pozwoliło mi wstać na nogi.
Cofnęło się drętwienie, mrowienie w nogach. Utraciłam koordynację ruchów -której nie mogę odzyskać mimo rehabilitacji. Cofnęły się niedowłady (pozostało w małym stopniu) Muszę bardzo uważać. Uniknęłam sparaliżowania - Jednak warto walczyć i szukać pomocy.
contotejp@gmail.com

Kamil32
|

Witam od paru lat mam problem taki ze gdy kaszle schylam głowę przy wysiłku a nawet gdy krzyczałem na meczu odczuwałem bol w potylicy. Kość potyliczna z tylu głowy mam spłaszczona i ciagle czułem tam jakieś chwilowe zachwianie równowagi lub uczucia uderzenia ciśnienia tak z tylu chwilowe. Na dzień dzisiejszy leżę w szpitalu oddział neurologiczny mam problem z przełykaniem, osłabione miesnie ud, oraz rak od łokcia do dłoni. Wszystkie badania wychodzą dobrze w MR głowy i odcinka C wypukliny na poziomie c2-c3 wiązadła naprawcze. MR glow malformacja naczyniowa w płacie potylicznym o wymiarach 3 mm. Wydaje się wynik Ok ale czy powinnienem na podstawie moich objawow wyniki MR z kimś jeszcze skonsultować. Bo z dnia na dzień jest coraz gorzej moj problem ostry z połykaniem i osłabieniem miesni kończyn zaczął się 6 tyg.temu

Małgorzata
|

Wrocławska Klinika Neurochirurgii ul. Borowska 213 dok. Tabakow zajmuje się trudnymi przypadkami prowadzi badania naukowe próbuje najnowsze metody leczenia
Ogólnie szpital zajmuje się leczeniem tak trudnych przypadków

Ja
|

Zapraszam na grupy tematyczne na FB.
Proszę szukać pod nazwą:
Zespół Chiari, jamistość i ja - porady, leczenie, wsparcie,
oraz Zespół Chiari i jamistość rdzenia

subcia
|

Witam,
a czy próbowała Pani w Centrum Zdrowia Dziecka?
U syna mojego znajomego zdiagnozowano jamistość i już we wrześniu ma być operowany.Dziecko ma 8 lat,urodził się z wodogłowiem, tam właśnie wstawiano zastawki,jest pod ich stałą opieka i jak coś się dzieje,nigdy nie odmawiają pomocy.
Proszę tam się udać.
Słyszałam też o słynnym ośrodku w Barcelonie,ale nie wiem czy tam operują dzieci.Pozdrawiam

Kasia
|

Ja opiekuje się niepełnosprawnym bratem u którego zdiagnozowano jamistosc. Zmiany są bardzo duże i nikt nie chciał się podjąć operacji. Na taką jednak się zgodził prof. Harat. Proszę próbować u niego i być dobrej myśli.

Mama
|

Witam Państwa w tamtym roku u mojej 7 letniej córeczki stwierzono jamistosc lekarze rozkładają ręce i wysyłają od drzwi do drzwi. Ból kręgosłupa i głowy nasila się coraz częściej, proszę pomóżcie znaleźć mi dobrych specjalistów od tak rzadkiej choroby, gdzie mogę jechać i szukać pomocy dla córeczki. Mój numer 731634221