Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ

2017-06-07 17:12 Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr med. Barbara Walkiewicz-Cyrańska, dermatolog, Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Viva-Derm

Nadmierne pocenie się potrafi odebrać radość z życia i poczucie własnej wartości. Jeśli potliwość przybiera wymiar chorobowy, wtedy można skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Zastrzyk z botoksu, liposukcja, jonoforeza to tylko niektóre zabiegi, jakie można stosować w przypadku nadprodukcji potu.

Nadmierne pocenie się bywa objawem choroby. Towarzyszy m.in. schorzeniom endokrynologicznym (nadczynność tarczycy, cukrzyca), gruźlicy, niektórym nowotworom i neuralgiom. Występuje również przy zmianach hormonalnych (menopauza, andropauza) i otyłości. Nadwrażliwość gruczołów potowych można próbować ograniczyć.

Zastrzyki z toksyny botulinowej (botoks) na pocenie się

Zabieg jest bardzo skuteczny i mało inwazyjny. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, w rejon pocenia podaje się małe ilości rozcieńczonej toksyny botulinowej. Blokuje ona impulsy nerwowe pobudzające gruczoły potowe do pracy. Wstrzykiwanie toksyny w dłonie i stopy, pomimo znieczulenia, jest nieprzyjemne.

Cena jednego zabiegu: ok. 2000 zł.

Efekt pierwszego zabiegu utrzymuje się 6–8 miesięcy. Przy powtarzaniu zastrzyków z botoksu problem nadmiernej potliwości znika na 11–12 miesięcy. Wydaje się, że to krótko, ale nie dla kogoś, kto musi trzymać zapasowy komplet ubrań w pracy, aby w ciągu dnia się przebrać.

Jonoforeza na pocenie się

Zabieg jonoforezy polega na użyciu prądu elektrycznego, który uszkadza gruczoły potowe. Stosuje się go w nadmiernej potliwości stóp, dłoni i pach. Jonoforeza jest bezbolesna (czuje się tylko mrowienie).

Cena jednego zabiegu: 250–350 zł.

Polega na zanurzeniu stóp i dłoni w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd stały. Pod pachy wkłada się zwilżone poduszki z elektrodami. Efekt widoczny jest po serii 10 zabiegów.

Sposoby na nadmierne pocenie

Lipoliza laserowa na pocenie się

Lipoliza laserowa polega na naświetleniu wiązką światła lasera gruczołów potowych, którego skutkiem jest ich przegrzanie i obumieranie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dotyczy wyłącznie pach.

Cena jednego zabiegu: ok. 5500 zł.

Jego efekt jest trwały, ale istnieje prawdopodobieństwo zwiększenia się aktywności gruczołów potowych na obrzeżach pach (dotyczy to także liposukcji).

Liposukcja na pocenie się

Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Przez nacięcie w skórze wprowadza się kaniulę (igłę ssącą) i wyciąga tkankę tłuszczową z gruczołami potowymi.

Cena jednego zabiegu: 3500–5500 zł.

Usuwa się je w ten sposób wyłącznie z okolicy pach. Po zabiegu pozostaje blizna.

Sympatektomia piersiowa na pocenie się

Sympatektomia piersiowa polega na chirurgicznym odnerwieniu obficie pocących się miejsc. Stosuje się różne techniki operacji, których celem jest zablokowanie impulsów nerwowych płynących do gruczołów potowych pach i dłoni. Rzadziej przeprowadza się sympatektomię lędźwiową, aby zlikwidować intensywne pocenie się stóp.

Oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w warunkach szpitalnych. Zarezerwowane są dla najcięższych przypadków nadmiernej potliwości. Sympatektomię można wykonać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
GabriELA22
|

Kkk nie zgodze sięz tobą. Ja stosowałam Electro Antiperspirant który wykorzystuje tą metodę leczenia i problem z poceceniem zniknął. Urządzenie wystarcza na długo. Dużo osób wspominało o działąniu tego urządzenia i ludzie są zadowoloeni z efektów ( z tego co wyczytałam na forach , ludzie nawet o nim mówią między sobą i czesto je polecają) Tym urządzeniem można leczyć różne partie ciała nawet te które wymieniłeś/aś. Nie wiem jakie ty urządzenie użytkowałeś/aś, ale Ja jestem mega zadowolona z Electro Antiperspirantu.

Kasia
|

Gdzie wykonywała zabieg? Czy mozemy porozmawiać prywatnie mam kilka pytań byłabym bardzo wdzieczna

Kkk
|

Jonoforeza jest nie skuteczna, wyrzucanie pieniędzy w błoto. Poza tym nie dla osób, które pocą się np. na plecach lub udach.

korets
|

U mnie tym rozwiązaniem jest po prostu stosowanie dezodorantu naturalnego HB - on mi rozwiązuje wszystkie problemy i przynajmniej jak na razie nic złego się nie dzieje. Miałam ogromne problemy z potem, a praca taka, że nie mogę sobie na to pozwolić. Aktualnie mam święty spokój. Psikam się tylko raz dziennie. Nic więcej nie robię.

Ania
|

ludzie opamiętajcie się, nadmierna potliwość nie bierze się znikąd. To objawy różnych chorób. Botoksy i zabiegi usuwające potliwość nie usuną problemu! Trochę myślcie. Organizm coś wam sygnalizuje!

Michał
|

Możesz podać maila, bo chciałbym dopytać o jonoforeze i zabieg na dłonie. Pozdrawiam :)

Marta
|

Z nadpotliwoscia dłoni oraz stop zmagalam się odkąd pamiętam. 8lat temu zdecydowałam się na zabieg sympatektomii piersiowej - jestem zachwycona. Zapomniałam o mokrych dłoniach, 'na pamiatke' pozostały jedynie dwie niewielkie blizny. Stopy poca się nadal, korzystam jednak z jonoforezy, oryginalne urzadzenie zakupiłam w Niemczech kilka lat temu. Polecam! jedynym minusem jest fakt,że aby zapomnieć również o mokrych stopach, zabiegi nalezy wykonywać mniej więcej co miesiąc (10-12 zabiegów codziennie), w zimę czasem stosuje co dwa miesiące

ola
|

czesc;) czy możesz mi powiedzieć ile zabiegów musiałaś wykonać? ;) i w jakiej cenie wypożyczysz to urządzenie ?:)

Anna
|

Witam . Ja szukam czegoś na pachy od dłuższego czasu mam z tym problem . Ma ktoś sprawdzony sposób?! Słyszałam o jonoforeza ale podobno lost tylko do rąk i nóg! Z góry dziękuję

Gosia
|

Cześć Aniu, proszę napisz mi parę słów o tym urządzeniu do jonoforezy, ja mam straszny problem z nadmierną potliwość stóp, i nie mogę sobie z nią poradzić.