Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

2019-03-06 16:45 Anna Ławniczak

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować, bo mogą być objawem rozwoju poważnych chorób. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? Jakie są rodzaje zawrotów głowy? Jakie choroby objawiają się zawrotami głowy?

Zawroty głowy zdarzają się czasem każdemu. Nagła zmiana pozycji, chwilowe niedotlenienie mózgu, niskie ciśnienie, problemy z uszami - to najczęstsze przyczyny szybko mijających zawrotów głowy. Jeśli jednak zawroty głowy się powtarzają lub długo nie ustępują - trzeba zastanowić się nad ich przyczyną, bo mogą być objawem poważnych chorób. Nasz system równowagi, tworzony przez błędnik, nerw słuchowy, jądra przedsionkowe w mózgu i w móżdżku oraz niektóre ośrodki mózgowe, odbiera i przetwarza informacje dotyczące położenia, pozycji i ruchu pochodzące z różnych narządów. Dlatego zawroty głowy mogą być sygnałem bardzo różnych problemów.

Zawroty głowy. O czym mogą świadczyć zawroty głowy

  • Zawroty głowy nagłe, silne i krótkotrwałe - od kilku sekund do kilku godzin - mogą być związane ze zmianą pozycji ciała lub hiperwentylecją. Mogą jednak być również objawem choroby Meniere'a (schorzenia, w którym gromadzi się woda w uchu wewnętrznym), hipoglikemii (spadku poziomu cukru we krwi) oraz niewydolności tętnic szyjnych (zawroty głowy występują wtedy np. gdy zadzieramy głowę do góry).
  • Zawroty głowy nagłe, silne ale trudno zanikające, trwające kilka dni lub tygodni - mogą być spowodowane chorobami lub urazami błędnika i nerwu przedsionkowego.
  • Zawroty przewlekłe, niezbyt silne, ale też nieustępujące mogą świadczyć o miażdżycy naczyń mózgowych lub o obecności guza mostkowo-móżdżkowego.
  • Powtarzające się zawroty głowy, osłabienie, bladość skóry i bladość spojówek oraz łatwe męczenie się mogą świadczyć o anemii.

Zawroty głowy wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej

  • Kiedy zawrotom głowy towarzyszy osłabienie, drętwienie twarzy, rąk lub nóg (często tylko po jednej stronie ciała) oraz trudności w mówieniu trzeba natychmiast wzywać pogotowie. To może być udar mózgu.
  • Zawroty głowy, przy których występuje także wysoka temperatura, biegunka i/lub wysypka mogą świadczyć o wstrząsie toksycznym lub o zakażeniu bakteryjnym całego organizmu (sepsa). Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
kuternoga
|

Niech Bóg Ci w dzieciach wynagrodzi :-D

Najlepsza rada
|

Zjedz snikersa

Z nowej huty
|

- wódce

bebe
|

Wiem, że zawroty głowy są w okresie klimakterium, więc najlepiej idź do lekarza neurologa

Iwona
|

A ja dokladnie 10 min temu,przebudzil mnie nagly ,silny i krotki zawrot glowy.Po czym mam non stop odruch wymiotny.Moze ktos juz kiedys doswiadczyl takiego zawrotu,byl u lekarza i Co mu lekarz powiedzial ...czego objawm moga byc takie zawroty?

liki
|

ak nie wiedzą co człowiekowi dolega to najprościej – do psychiatry. Psychiatra przepisuje zestaw leków, jedne, po których mogą występować skutki uboczne (również zawroty głowy) i drugie, które te skutki mają zmniejszyć. Tomasz- dwa tygodnie wystarczyły na diagnozę? Ja przeszłam neurologa, laryngologa i innych, szereg badań. Objawy mogą być spowodowane tak wieloma czynnikami, że dwa tygodnie to chyba za mało, żeby wykluczyć wszystkie możliwe, które da się zbadać. Poza guzami, chorobami uszu, może być Helicobacter lub pasożyty (które nie tak łatwo wykryć). Oczywiście stres też może być przyczyną.

dic
|

Jak nie wiedzą co człowiekowi dolega to najprościej – do psychiatry. Psychiatra przepisuje zestaw leków, jedne, po których mogą występować skutki uboczne (również zawroty głowy) i drugie, które te skutki mają zmniejszyć. Tomasz- dwa tygodnie wystarczyły na diagnozę? Ja przeszłam neurologa, laryngologa i innych, szereg badań. Objawy mogą być spowodowane tak wieloma czynnikami, że dwa tygodnie to chyba za mało, żeby wykluczyć wszystkie możliwe, które da się zbadać. Poza guzami, chorobami uszu, itp., może być Helicobacter lub pasożyty (które nie tak łatwo wykryć). Oczywiście stres też może być przyczyną.

tomasz 41 lat
|

mnie od dwóch tygodni pobolewa głowa w różnych miejscach/ pobolewa-nie boli/ ciśnienie mam w porządku, coraz częściej kręci się w głowie, ogólne osłabienie; lekarze wysyłają mnie do psychiatry

Gocha
|

Mam takie same objawy.Po takim"ataku "jestem osłabiona,blada jak ściana i jest mi niedobrze.Podejrzewali chorobę Mainiera,jednak wykluczono.Czy masz jakąś diagnozę???

iza
|

trzeba bylo sie uczyc.Teraz nie musialbys rowow kopac.