ZUM, niemowlę i Uro-Vaxom [Porada eksperta]

2013-04-05 13:03 Lidia Skobejko-Włodarska

Moja 13-miesięczna córeczka cierpi na powracające zakażenia układu moczowego. Dwa razy miała odmiedniczkowe zapalenie nerek. Córka ciężko to przechodzi gorączkuje do 40 stopni. Przyczyną jest bakteria E.coli. Martwi mnie ciągłe branie dużej ilości antybiotyków - chciałabym ją zaszczepić. Czy jest taka szczepionka? Wiem tylko o szczepionce Uro-Vaxom. Ale czy można nią zaszczepić takie małe dziecko?A może lepsza byłaby autoszczepionka?

Najpierw trzeba znależć przyczynę zakażenia układu moczowego, a później dopiero wdrożyć odpowiednie leczenie łącznie ze szczepieniem. Brak ustalenia przyczyny równa się brakowi wyleczenia, szczepionka może i zadziała na E.coli, ale od razu pojawią się inne bakterie. Przyczyną nawrotów zakażenia może być między innymi noszenie pampersa i związana z tym nieodpowiednia postawa przy oddawaniu moczu oraz nieodpowiednie opróżnianie pęcherza. Jedyną pomocą jest w tym przypadku jak najszybsze nauczenie dziecka oddawania moczu na nocnik. Inną przyczyną zakażenia mogą być również złe nawyki i nieodpowiednia podaż płynów, zbyt duże dawki witaminy C itp.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE