Nagle napełniający sie pęcherz [Porada eksperta]

2013-04-07 19:49
Porada urologa
Autor: Getty Images

Prawie kazdego dnia borykam sie z problemem nagle napelniajacego się pecherza i to bez związku z ilością wcześniej wypitych płynów.

Problem może tkwić w nieodpowiednich nawykach dotyczących podaży płynów zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Niektóre płyny np. gazowane mogą wpływać na znaczne zwiększenie produkcji moczu i powodować zaburzenia czynności pęcherza. Podobnie zaparcia czy nieprawidłowe opróżnianie się jelit też wpływa na powstawanie zaburzeń czynności pęcherza. Jeśli pęcherz gwałtownie się wypełnia przezroczystym moczem oznaczać to może, że wypiliśmy coś, co działa moczopędnie itp.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.