Położenie miednicowe nerki [Porada eksperta]

2009-03-09 20:45 Lidia Skobejko-Włodarska

Mam 8-miesięcznego synka, u którego wykryto miedniczne położenie nerki lewej. Rozwija się ona prawidłowo, zastojów również nie stwierdzono. Czy to jest groźne dla mojego maluszka?

Ektopia miednicza nerki, czyli położenie nerki w miednicy małej, nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Takie położenie tylko utrudnia wizualizację nerki w przypadku, gdy zacznie się w niej toczyć jakiś proces chorobowy. Położenie miednicze nerki sprzyja równiez łatwiejszemu urazowi nerki, w przypadku urazu brzucha - kopnięcie, uderzenie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE