Moczenie nocne u 21-latka [Porada eksperta]

2009-02-10 10:40 Lidia Skobejko-Włodarska

Mam 21 lat i praktycznie każdej nocy się moczę. Byłem u urologa i nie znalazł żadnych wad itp. Czy są na te dolegliwość jakieś lekarstwa?

Moczenie nocne może ustąpić, ale należy zdiagnozować przyczynę, której objawem może ono być. Inaczej mówiąc, po wykluczeniu wad wrodzonych, należy zdiagnozować i określić rodzaj zaburzeń czynności pęcherza, mających wpływ na moczenie nocne. Dodatkowo wskazane jest przeanalizowanie swoich własnych nawyków, oczywiście wraz z lekarzem, wypełniając "dzienniczek mikcji" z określeniem porcji moczu wydalanego oraz objętości wypijanych płynów. Często zmiana nawyków w połączeniu z leczeniem farmakologicznym może przynieść dobre rezultaty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE