Badanie cystoskopem [Porada eksperta]

2013-04-03 21:56

W wieku 16 lat zachorowałam na zapalenie pęcherza, które wciąż powraca. Pani doktor powiedziała, że może być potrzebne badanie cystoskopem. Jestem przerażona tym badaniem. Czy mogę się na nie nie zgodzić? Czy muszę je zrobić?

Badanie endoskopowe, przy użyciu cystoskopu jest badaniem inwazyjnym i wykonywanym tylko w przypadku, gdy inne dostępne badania nie są w stanie wyjaśnić przyczyny schorzenia. Radzę raczej zwrócić uwagę na swoje nawyki i zwyczaje - a więc pozycję przy oddawaniu moczu, ilości dostarczanych płynów, tendencja do przetrzymywania moczu. Częste nawroty zapalenia pęcherza czy zakażenia układu moczowego raczej wynikają z naszych nieprawidłowych zachowań.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.