Differin

1 g kremu zawiera 1 mg adapalenu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Differin tuba 15 g, żel

Adapalene

22.0 zł 2019-04-05

Działanie

Adapalen jest pochodną kwasu naftalenokarboksylowego o właściwościach zbliżonych do retynoidów. Przez wpływ na zmianę ekspresji genów i syntezę nowego mRNA, wpływa na normalizację procesów keratynizacji i różnicowania naskórka. Upośledza powstawanie mediatorów komórkowych stanu zapalnego. Stosowany na skórę zapobiega powstawaniu zaskórników (otwartych i zamkniętych) oraz redukuje zmiany zapalne (grudki i krosty). Działa silniej przeciwzapalnie niż retynoidy. Praktycznie nie przenika do krwiobiegu po zastosowaniu miejscowym.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość kremu nakłada się na skórę, na miejsca objęte trądzikiem, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych. Stosować raz na dobę, najlepiej wieczorem. Preparat nanosić 10-15 min po umyciu i osuszeniu skóry ręcznikiem. Jeżeli po 3 mies. nie nastąpi wyleczenie, lekarz powinien podjąć decyzję o dalszym stosowaniu preparatu. Nie stosować u dzieci w wieku < 12 lat.

Wskazania

Trądzik pospolity - łagodny lub średnio nasilony: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężki trądzik pospolity lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry. Nie stosować na skórę uszkodzoną, opaloną lub z wypryskiem innym niż trądzikowy. Ciąża. Kobiety planujące zajście w ciążę.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci <12 lat. W krótkim czasie po rozpoczęciu leczenia może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i wysuszenie twarzy - w takich przypadkach należy przerwać leczenie na kilka dni aż do ustąpienia objawów. Należy unikać kontaktu preparatów z ustami, oczami i błonami śluzowymi. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i słońce (stosując np. nakrycia głowy i filtry ochronne) oraz nie należy stosować kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej lub o działaniu ściągającym. Ze względu na zawartość substancji pomocniczych (krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, żel zawiera glikol propylenowy i parahydroksybenzoesan metylu) mogą wystąpić reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Często: sucha skóra, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia skóry, rumień. Niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne, świąd, łuszczenie się skóry, trądzik. Częstość nieznana: ból skóry, obrzęk skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie powiek, rumień powiek, świąd powiek, obrzęk powiek.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży oraz u kobiet planujących zajście ciążę. Lek można stosować w czasie laktacji; nie stosować na klatce piersiowej u kobiet karmiących piersią, aby uniknąć kontaktu dziecka z lekiem.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z: lekami o podobnym mechanizmie działania, innymi preparatami stosowanymi na skórę zawierającymi retynoidy, innymi preparatami do stosowania na skórę o działaniu drażniącym (preparaty złuszczające, ściągające, ścierająco-czyszczące, alkohole). W przypadku jednoczesnego stosowania z innymi lekami przeciwtrądzikowymi (4% erytromycyną, 1% fosforanem klindamycyny czy 10% nadtlenkiem benzoilu) należy stosować je rano, a preparat - wieczorem.

Cena

Differin, cena 100% 22.0 zł

Preparat zawiera substancję: Adapalene

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."