Jak wspierać rozwój mowy u dziecka? [Porada eksperta]

2017-01-31 9:30 Katarzyna Bąkowicz

Moja córeczka za 4 miesiące kończy 4 lata. Mówi słabiej w porównanie ze swoimi rówieśnikami. Diagnozowaliśmy u niej autyzm, ale całościowe zaburzenia zostały wykluczone. Objęłam ją pomocą logopedyczną, pedagogiczną, chodzimy na zajęcia z W. Sherborne. Widzimy, że mowa idzie do przodu, jest już fajnie z jej rozumieniem poleceń. Chodzi do powszechnego przedszkola. Nie wiem, jak mogę jej jeszcze pomóc. Zna sporo słów, mówi proste słowa. I dużo mówi po swojemu, niezrozumiale. Bardzo martwię się o jej rozwój emocjonalny, bo jest już coraz starsza i staje się bardziej nerwowa, jak czegoś nie rozumiemy. Przy tym choruje na niedoczynność tarczycy.

Co na pewno będzie z korzyścią dla córki, obok już wykonywanych ćwiczeń zaleconych na terapii logopedycznej, to wszelkie zabawy słowne i rozmowy. Aby zaburzenia, które córka ma zdiagnozowane, nie rzutowały na jej rozwój emocjonalny, potrzebuje spędzać jak najwięcej czasu z osobami, które będą ją wspierać.

Wszelkie zagadki, zgadywanki, układanki, wspólne opowiadanie bajek, powtarzanie słów, to zabawy pobudzające rozwój mowy i ułatwiające samodzielne mówienie. Jest obecnie na rynku wiele gotowych pomocy, z których można korzystać. Oprócz tego bardzo cenne jest np. wspólne wykonywanie domowych czynności (pieczenie ciastek, sprzątanie itp.), podczas których możemy o nich opowiadać i zachęcać córkę, by robiła to razem z Panią. Mowa rozwija się dość wolno i potrzeba sporo cierpliwości, zanim córka nauczy się poprawnie mówić, ale efekty takiej wspólnej pracy na pewno będą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka