Błędy w odmianie słów przy dwujęzyczności [Porada eksperta]

2018-02-01 10:16 Katarzyna Bąkowicz

Zacznę od tego, że studiowałam angielski i przez okres studiów, jak wracałam do domu, to mówiłam pół zdania po polsku i pół po angielsku, zupełnie nieświadomie. Po studiach powoli się to unormowało, zapominałam pojedynczych polskich słów i zastępowałam je angielskimi (i na odwrót). Miałam jeden egzamin, który był dla mnie traumą, miałam wypowiedzieć się po angielsku na temat zadany przez egzaminatora. Nie wspominam go dobrze. Teraz zaczęłam nowe studia, które nie są związane z angielskim i od dłuższego czasu podczas rozmowy z kimś, gdy wypowiadam jakieś zdanie, zdarza mi się źle odmienić jakieś słowo. Nie jest to częste, ale sama już zaczęłam to zauważać. Oczywiście jestem świadoma tego, że dane słowo odmieniłam źle i je od razu poprawiam. Boje się, że jest to coś poważniejszego i że powinnam zrobić TK głowy. Ale być może jest to spowodowane dwujęzycznością.

Dwujęzyczność rzeczywiście może mieć wpływ na błędy w odmianie. Nie pisze Pani, jak procentowo układa się używanie obu języków, który stosuje Pani częściej podczas komunikacji z ludźmi. Ponieważ jeśli używa Pani zarówno polskiego, jak i angielskiego, to błędy mogą się pojawiać. Pytanie także, czy zdarzają się one podczas mówienia po angielsku oraz jaki mają charakter. Jeśli czuje się Pani zaniepokojona, proponowałabym konsultację u specjalisty (logopedy, najlepiej specjalizującym się w bilingwalizmie), przede wszystkim w celu dokładnej diagnozy, gdyż od tego zależy dalsze postępowanie w Pani przypadku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE