Wrzody żołądka - objawy i leczenie

48 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste bóle brzucha, zwłaszcza po jedzeniu. A może dokuczają ci ciągłe zaparcia? Idź do lekarza - niewykluczone, że masz chorobę wrzodową, którą można skutecznie leczyć.

Wrzody żołądka nazywano kiedyś chorobą dyrektorską. Sądzono bowiem, że są one skutkiem stresującego życia i nieregularnego odżywiania się. Dziś wiadomo, że cierpią na nią także ludzie prowadzący spokojne życie.

Co to są wrzody żołądka

Wrzód żołądka to ubytek błony śluzowej żołądka albo dwunastnicy w kształcie krateru. Może też powstać w dolnej części przełyku, która bywa narażona na działanie kwasu żołądkowego. Zwykle jednak wrzody tworzą się w tej części przewodu pokarmowego, w której występuje pepsyna - enzym trawiący białka. Ubytki powstające w ścianie żołądka lub dwunastnicy mają różną wielkość - od ziarnka pieprzu, pestki wiśni do kilku centymetrów. Wrzód żołądka może być szkodzeniem głębokim na kilka lub kilkanaście milimetrów, a nawet przechodzić przez całą grubość ściany żołądka lub dwunastnicy.

Objawy choroby wrzodowej żołądka

Objawy wrzodów żołądka są uzależnione od umiejscowienia wrzodu i wieku. Najczęściej pojawia się ból umiejscowiony pośrodku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem. Opisywany jest jako pieczenie, palenie, czasem uczucie głodu. Mogą mu towarzyszyć mdłości, odbijanie, zgaga, a nawet silne wymioty. Dla wrzodów żołądka charakterystyczne bywa nasilenie bólu po jedzeniu. Przy owrzodzeniu dwunastnicy może się on pojawić wkrótce po przebudzeniu, a posiłek łagodzi go na 2-3 godziny. W nocy lub nad ranem przychodzi ssący ból, nazywany głodowym. Łagodzi go zjedzenie czegokolwiek lub wypicie odrobiny mleka. Przyczyną bólu mogą być też nawet niewielkie nadżerki. Wymagają leczenia, gdyż mogą się przekształcić we wrzody.

Nie przegap

Wrzody żołądka - przyczyny choroby

1. Helicoacter pylori

Na pierwsze miejsce wśród przyczyn wrzodów żołądka wysuwa się Helicobacter pylori, bakteria, którą można się zarazić drogą pokarmową lub podczas... pocałunku. O tym, czy jesteśmy nosicielami, przekonamy się, robiąc badanie krwi. Można je przeprowadzić w laboratorium analitycznym (za ok. 40 zł) lub samodzielnie, korzystając z zestawu (Helico Test kosztuje 35-40 zł) dostępnego w aptekach. Ale obecność Helicobacter pylori nie zawsze oznacza chorobę wrzodową. Można bowiem być nosicielem bakterii i nie chorować.

2. Nadmiar kwasu solnego

Kwas solny, który wchodzi w skład soku żołądkowego, jest produkowany przez komórki, które tworzą błonę śluzową żołądka. Soki żołądkowe niszczą bakterie, które trafiają do przewodu pokarmowego wraz z jedzeniem, uczestniczą w trawieniu białek i tłuszczów. Pobudzają też dwunastnicę do wytwarzania hormonów jelitowych, które wzmagają produkcję substancji (soku trzustkowego i żółci) niezbędnych do trawienia pokarmów. Gdy w soku żołądkowym jest dużo kwasu solnego i uszkodzona jest tzw. bariera błony śluzowej, rozwija się wrzód.

3. Dziedziczenie

Teorię o dziedziczeniu choroby potwierdza fakt, że u 50 proc. osób występuje ona rodzinnie.

4. Grupa krwi

Większe skłonności do wrzodów żołądka mają także (30-40 proc.) osoby z grupą krwi 0.

4. Zarzucanie żółci do żołądka

U zdrowej osoby żółć znajduje się tylko w dwunastnicy. Gdy układ pokarmowy szwankuje, żółć cofa się do żołądka i uszkadza barierę ochronną.

5. Nadużywanie niektórych leków

Nadmiar leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwreumatycznych też niszczy błonę śluzową żołądka.

6. Stres

Sprzymierzeńcem wrzodów jest również stres, który prowokuje organizm do wydzielania większej porcji kwasu. Ważną rolę odgrywa nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Ważne

Ważne

Badania wykazały, że w Polsce zakażonych Helicobacter pylori jest ok. 32 procent dzieci i młodzieży; wśród dorosłych odsetek ten sięga blisko 90 procent. Na szczęście zakażenie nie zawsze prowadzi do choroby wrzodowej. Zależy to przede wszystkim od szczepu bakterii – wykazano, że spośród wielu głównie dwa zwiększają ryzyko zachorowania. Na zachorowanie bardziej narażone są też osoby mające krew grupy 0.

Diagnoza wrzodów żołądka metodą endoskopową (gastroskopia)

Podstawowym badaniem potwierdzającym występowanie wrzodów żołądka jest endoskopia (gastroskopia). Wykonujący ją lekarz wprowadza przez przełyk aparat (gastroskop) z giętkim przewodem zakończonym minikamerą. Widzi błonę śluzową i może pobrać wycinki z owrzodzenia. Jest to konieczne przy wrzodach żołądka, bo niekiedy mogą się one przemienić w zmiany nowotworowe, które na oko są nie do odróżnienia. Na takich wycinkach można też przeprowadzić test potwierdzający obecność H. pylori. Ponieważ w kilku procentach przypadków zmiany wrzodowe mogą być przeoczone w endoskopii, wskazanym badaniem uzupełniającym jest wykonanie zdjęć RTG przewodu pokarmowego po wypiciu przez chorego tzw. kontrastu. Na 2-3 dni przed badaniem trzeba zrezygnować z potraw wzdymających, bo gazy w jelitach pogarszają jakość zdjęć.

Leczenie wrzodów żołądka

Aby zniszczyć bakterię Helicobacter pylori, chorym przez tydzień podaje się dwa odpowiednio dobrane antybiotyki oraz lek z grupy blokerów pompy protonowej, czyli leków zmniejszających prawie do zera wydzielanie soku żołądkowego. W 90 proc. przypadków terapia kończy się sukcesem, dzięki czemu unika się operacji. Ale kuracja zawsze musi być doprowadzona do końca. Zalecane są także leki osłaniające śluzówkę żołądka i przyśpieszające gojenie się wrzodów. Można pić tzw. mleczka lub zażywać tabletki neutralizujące kwas solny. Nie powinno się ich jednak nadużywać.

Dieta w chorobie wrzodowej żołądka

Nie ma dowodów na to, że jakakolwiek dieta przyśpiesza gojenie lub zapobiega nawrotom choroby wrzodowej. Eliminować trzeba jednak potrawy, które nasilają dolegliwości (np. soki owocowe, ostre i tłuste pokarmy).

Mleko, które dawniej było podstawą leczenia, zwiększa wydzielanie kwasu solnego, więc lepiej nie sięgać po nie, zwłaszcza gdy jest tłuste. Nie ma też dowodów, że alkohol opóźnia gojenie wrzodów. Ponieważ jednak aktywizuje wydzielanie kwasu solnego, lepiej pić go w małych ilościach i rozcieńczony. Pewne jest natomiast, że palenie nasila objawy choroby wrzodowej. Ryzyko nawrotów wrzodów i trudności w ich gojeniu rośnie proporcjonalnie do liczby wypalanych dziennie papierosów. Lepiej z nich zrezygnować.

  • Lista potraw i produktów, które są zakazane osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, jest długa:

pieczywo żytnie i razowe, naleśniki, pierogi i zapiekanki, zupy na tłustych wywarach z kości, ryby, a także grzyby, zaprawiane zasmażkami, paszteciki, grube kasze, mięsa i ryby smażone, również w głębokim tłuszczu, wędliny mielone oraz wszelkie rodzaje kiełbas, gotowe sosy do potraw, sery żółte, zwłaszcza smażone i zapiekane, smalec, słonina, margaryna w kostkach (twarda) i kwaśna śmietana, warzywa kapustne, rzodkiewki, rośliny strączkowe (z wyjątkiem odgazowanej fasoli), ocet, chrzan, musztarda, pikle, marynaty warzywne i owocowe, kremy, tłuste ciasta (np. francuskie), torty, mocna kawa i herbata, wszystkie napoje gazowane, soki owocowe nierozcieńczone wodą, marmolada twarda, czekolada nadziewana i cukierki.

Ważne

Ważne

Wrzody żołądka - FAKTY

  • Na wrzody trawienne (żołądka i dwunastnicy) cierpi co dziesiąty Polak.
  • 80 proc. jest nosicielami bakterii H. pylori. Większość to ludzie młodzi i w średnim wieku, zwykle dużo pracujący, ale zdarzają się także nastolatki i dzieci.
  • Mężczyźni chorują trzy razy częściej niż kobiety.
  • Wrzody rozwijają się trzy razy częściej w dwunastnicy niż w żołądku.
  • Choroba wrzodowa nasila się wiosną i jesienią (jedna z teorii sezonowości choroby tłumaczy, że właśnie w tych okresach bakteria H. pylori staje się szczególnie aktywna i chętnie się rozmnaża).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 48)
barbra, 29.04.2016 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jestem bojaźliwa i się bałam gastroskopii ale nic nie boli i nic takiego.Naprawdę warto .ja chciałam uciec przed tym badaniem ale naprawdę nie jest to takie złe.Naprawdę.Okazało sie ze warto było mam wrzody na żołądku i gdybym nie poszła to rak pewny
 
kasia, 13.10.2015 12.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to chyba zeby sie odchudzic?lepiej poszukaj kumpeli i pobiegacie razem:)
 
sruuuu, 14.09.2015 07.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Białaczkę nie, ale chorobę psychiczną już tak...
 
Glen, 23.08.2015 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sok z aloesu pity na czczo też pomaga. Od kilku miesięcy pije codziennie rano mały kieliszek soku AloeVital (kupuję w aptece, wyłącznie!) Mnie bardzo pomaga, zaczęłam jeść nawet owoce i surowe warzywa, co jeszcze rok temu było nie do pomyślenia. Aloes ma także działanie przyspieszajace trawienie, dlatego nie można go pić zbyt duzo.
 
Mike, 24.07.2015 02.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej :) Gastroskopia jak najbardziej jest nieprzyjemna ale nie boli i kompetentny lekarz zrobi ją bardzo szybko :)) Z tego co czytałem w waszych komentarzach, wiele z Was się niepotrzebnie nakręca od razu na chorobę wrzodową... Otóż od roku czasu mam bóle żołądka (przy zmianie klimatu uaktywniła mi się bakteria posiadana przez 80% ludzi - helicobakter pylori), która powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka oraz refluks, od tamtego czasu przeszedłem dwie eradykacje różnymi antybiotykami lecz szczep bakterii jest jakby odporny na antybiotyki... Czasami piję alkohol (staram się nie przeginac), palę papierosy i jem normalnie (staram się unikać ostrych potraw i fast foodów choć nie zawsze mi to wychodzi), brzuch mnie boli po wypiciu nadmiernej ilości napojów gazowanych, zjedzeniu za ciężkostrawnego jedzenia i przy nadmiernym stresie. Do czego dążę? Żyję z tą bakterią już ponad rok (od kwietnia zeszłego roku) i na szczęście nie mam wrzodów ani nawet nadżerek, także nie nakrecajcie się niepotrzebnie że macie wrzody przed zrobieniem gastroskopii, bo tego dopiero się dowiecie po badaniu ;) Ja przed moją pierwszą gastroskopią myślałem, że mam przepukline, ostre bóle nad pepkiem lub pod mostkiem, uczucie ucisku pod żebrami, zgaga, uczucie głodu, wzdęcia... Nakręcałem się niepotrzebnie, robiłem tak jak Wy - szukałem pomocy w necie - lecz nic jak badania z krwi, usg, rtg czy gastroskopia nie wyjaśni Waszych wątpliwości :-P Ps: co do miodu, kislu i siemia lnianego macie racje - pomaga :) pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia :-)
 
Filip, 11.07.2015 18.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Mam pytanie czy ktoś miał kiedyś gastroskopię i może mi powiedzieć jak to jest, czy to boli i czy da się wytrzymać?
 
olga, 25.05.2015 18.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Postanowiłam poświęcić trochę czasu na opisanie moich perypetii związanych z zapaleniem/wrzodami dwunastnicy (właściwie to nadal nie wiem, co to było). Mam nadzieję, że pomogę komuś w przyszłości, bo wiem sama, że gdybym znalazła kilka tygodni ten komentarz, na pewno bardzo by mi pomógł. Mój problem nie trwa latami, tak jak u niektórych. Zaczęło się około 1,5 miesiąca temu i wszystko wskazuje na to, że już koniec. Moje objawy: straszne bóle głodowe, było mi wiecznie baardzo niedobrze, ciągłe odbijanie się, brak siły żeby wstać i cokolwiek zrobić, temperatura około 37,5 C (przez miesiąc!), zimne ręce, biały nalot na języku, uczucie suchości jak po herbacie w gardle. Zaczęłam stosować bardzo wiele leków, także sama nie wiem, co mi pomogło. Oceńcie sami: - po pierwsze odrzuciłam z diety wszelkie smażone, glutenowe, pszeniczne, niezdrowe itp. produkty, odżywiałam się głównie rosołem, kanapkami z pełnoziarnistego pieczywa, bananami itp. - miód Manuka! Wiem, że jest bardzo drogi, ale proponuję poczytać na temat jego wspaniałych właściwości (3 x dziennie po 2 łyżeczki) - od lekarza dostałam lek "Emanera" (1 tabletka na noc) - rano i wieczorem po 2 łyżeczki świeżo mielonego siemienia lnianego - rano po posiłku łyżeczka proszku zasadowego - lek "Gaviscon" 3 razy dziennie między posiłkami - dopiero od 2 dni gotowana marchewka rano, więcej informacji tutaj: http://colitis.w.interia.pl/ Mam nadzieję, że Wam pomogę, bo kilka dni temu dosłownie nie mogłam wstać z łóżka, a teraz prawie zapomniałam, że tak długo źle się czułam. Dodam jeszcze, że wszelkiego rodzaju wrzody związane są ze stresem, dlatego trzeba jak najczęściej się relaksować i odpoczywać, np. relaksacja Schultza/ Jacobsona + osobiście polecam jogę Sivanandę. Powodzenia, będzie tylko lepiej!
 
takiduzy, 02.03.2015 19.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
TRANX podasz mi swojego maila? dzieki
 
takiduzy, 02.03.2015 18.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj , ja mam wrzody po gastroskopii stwierdzone helico na trzy plusy i wrzody , mocnych bólów nie mam ale odczuwam bóle , chudne równo od paru lat powoli :( ogolnie czesto czuje sie głodny wlasciwie to po zjedzeniu potrafie nie czuc nasycenia czesto , do gastrologa jeszcze nie moge trafic bo sie czeka , najlepiej sie czuje jak jem malo i np wafle ryzowe i kasza jaglana , podobno siemie hamuje wchlanianie witamin i skladników , 3 razy dziennie? przeciez to trzeba pic 2 godziny przed posilkiem :) jesli przy wrzodach trzeba jesc okolo 5 posilkow dziennie , CZY MIELISCIE PRZY WRZODACH TAK ŻE ŁAPAŁ WAS MOŻNA TO NAZWAC SKURCZ BARDZO SILNY I SILNY BÓL w okolicach brzucha I PO WYPROŻNIENIU POPRAWIAŁO SIE?
 
hmm, 22.02.2015 14.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a po co ty ten ocet pijesz?? ja piernicze- popełniasz samobójstwo czy co?
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

28250

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

27640

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

26120

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

24163

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna. Oczywiście dużo zależy przede wszystkim od osoby, która ją wykonuje i jakości sprzętu. Głównymi skutkami ubocznymi, jakie pojawiają się przy nieumiejętnym...

W trakcie przyjmowania tabletek jednoskładnikowych może pojawić się krwawienie. Nie powinno jednak być ani obfite, ani długie i powinno samoistnie ustąpić. Gdyby tak się nie stało, należy...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.