Ocet dla zdrowia - zastosowanie kwasu octowego

Cierpki w smaku ocet zwalcza bakterie i grzyby, zmniejsza swędzenie po ukąszeniu komarów i łagodzi oparzenia słoneczne. Może również pomóc na ból żołądka, zapalenie ucha zewnętrznego. Zmieszany z miodem i ciepłą wodą złagodzi ból związany ze skurczem łydek. Osusza opryszczkę wargową i z powodzeniem zastępuje sole trzeźwiące.

Kwaśna moc octu jest efektem wysokiego stężenia kwasu octowego, który powstaje na skutek fermentacji prowadzonej przez bakterie. Kwas octowy jest prawdziwym dobrodziejstwem dla organizmu człowieka.

Ocet jako środek o kojącym działaniu na żołądek

Jeśli cierpisz na niestrawność wywołaną niedoborem kwasu żołądkowego, łyżeczka octu przyjęta po każdym posiłku może być wszystkim, czego potrzebujesz.

Ocet jako środek chłodzący

Rozprowadzony na skórze ocet błyskawicznie paruje, dzięki czemu powstaje przyjemne uczucie chłodu, które może złagodzić oparzenia. Ocet pomaga też złagodzić stan zapalny, któremu towarzyszy swędzenie poparzonej skóry.

Ważne

Spośród octów zaleca się przede wszystkim ocet jabłkowy - ze względów na jego korzystny wpływ na zdrowie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze sfermentowane jabłka są zasobne w pektynę, wspomagającą proces trawienia. Po drugie jabłka zawierają kwas jabłkowy, który łączy się w organizmie z magnezem i jest pomocny w uśmierzaniu bólu różnego pochodzenia.

Ocet - kiler bakterii i grzybów

Bakterie lub grzyby lubią kolonizować ciepłe, wilgotne zagłębienia kanału ucha - stan ten nazywany jest zapaleniem ucha zewnętrznego. Zastosowanie octu umożliwi jednoczesne zwalczenie i bakterii i grzybów - wystarczy zmieszać go w równych częściach ze spirytusem chirurgicznym i zakroplić do ucha. Uwaga! Nie wlewaj niczego do ucha, jeśli istnieje choćby ślad podejrzenia, że została przerwana błona bębenkowa - obowiązkowo przy tego typu wątpliwościach, zasięgnij porady lekarza.

Ocet pomocny przy leczeniu grzybicy stóp

Moczenie stóp w occie jest skuteczną kuracją na stwierdzoną miejscowo grzybicę.

Ocet jako remedium na ból głowy

To jedna z najpopularniejszych ludowych metod stosowanych na bóle głowy. Tradycyjna metoda polegała na namoczeniu szarego papieru w occie jabłkowym i przyłożeniu go do czoła. Możesz też zanurzyć w occie czystą szmatkę i ciasno obwiązać ją wokół głowy. Do końca nie wiadomo dlaczego ten sposób działa, ale każdy kto wykorzystał tę metodę, ręczy za jej skuteczność.

Ocet jako kojący specyfik na gardło

Ocet jest również niezawodnym ludowym lekiem na zapalenie gardła. Niektórzy zalecają płukanie roztworem sporządzonym z łyżki octu i szklanki ciepłej wody. Jeszcze inni, mając kaszel, przyrządzają własny syrop przeciwkaszlowy, łącząc równe ilości miodu oraz octu jabłkowego i mieszając lub wstrząsając aż do całkowitego rozpuszczenia miodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Janusz
|

My z kolegami kiedyś żeśmy moczyli ręce w occie żeby łatwiej było ją złamać i nie pójść do wojska. Ocet wytrąca wapń i łamią się po nim kości bardzo łątwo, więc po takim moczeniu uderzenie się w nogę od stołu może skutkować złamaniem!

Adam
|

ja też kiedyś wyleczyłem octem uporczywy świąd (dermatolog powiedziała, że to świerzb). Posmarowałem tylko 2 razy w ciągu 2 dni i swędzenie ustąpiło.

aaa
|

pozyteczny jest ocet jablkowy, ten zwyczajny jest trucizna!!!!

kkk
|

To teraz juz kiler a nie zabojca,? Polski jezyk.

mirra
|

Ja znowu wspomagałam się octem przy leczeniu świerzbu. Oczywiście głównym lekiem był preparat polecony przez internistę, ale ocet myślę też wrzucił swoje 3 grosze do szybszego wyleczenia :)

Henryk
|

Moczenie stóp w occie jest skuteczną kuracją na stwierdzoną miejscowo grzybicę.Ciekawe czy pomoże również na grzybicę paznokcia,spróbuję.