Otyłość

Otyłość to jedna z groźniejszych chorób przewlekłych. Została uznana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. To nadmierne lub nieprawidłowe gromadzenie tłuszczu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość jest stanem, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30 proc. całkowitej masy ciała u kobiet i 25 proc. u mężczyzn. Przyczyny otyłości są zróżnicowane i jest ich wiele. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Czy BMI ma sens? Z powodu kontrowersji wokół stosowania wskaźnika BMI jako głównej wytycznej w diagnozowaniu otyłości, naukowcy z Johns Hopkins University postanowili przeanalizować dane pochodzące od 2 225 osób. Aż 98,4% osób z BMI wskazującym na otyłość faktycznie miało nadmiar tkanki tłuszczowej. Co to oznacza?
Co piąty dorosły Polak choruje na otyłość (21%), a do 2035 roku ta choroba może dotyczyć już co trzeciej osoby (33%) [1]. Nadmierna masa ciała to nie kwestia wyglądu. Nieleczona otyłość może prowadzić do ponad 200 różnych powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby, problemy z płodnością czy bezdech senny [2]

Materiał sponsorowany

Choroba otyłościowa jest tak mocno złożonym problemem, że aby uzyskać najlepsze cele terapeutyczne, trzeba je najpierw umiejętnie określić. Zdaniem badaczy z Obesity Canada i Center for Addiction and Mental Health w Toronto znana i stosowana do tej pory procentowa skala utraty masy ciała to często nieskuteczny cel terapeutyczny. Dlaczego?
Choroba otyłościowa ma wiele wymiarów, dlatego naukowcy wciąż przyglądają się jej nie tylko pod kątem przebiegu, ale również narażenia na jej występowanie. Z najnowszych danych wynika, że istotnym czynnikiem może być nawet miejsce, w którym robimy zakupy. Wciąż zapominamy, że wiele chorób powiązane jest właśnie z codziennym modelem życia.
Sukraloza, choć nie mówi się o niej tak często jak choćby o erytrytolu, ksylitolu, czy maltitolu, to ona także ląduje w różnych produktach spożywczych. Jej zadaniem jest zastąpienie sacharozy, czyli klasycznego cukru. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że to zdrowsze rozwiązanie, to jednak badania mówią co innego. Sięgając po produkty "bez cukru" możesz wpaść w pułapkę otyłości.
Otyłość, chociaż sama jest chorobą i powoduje wiele groźnych powikłań, czasem jest "sprowokowana" przez inne problemy zdrowotne. To one sprawiają, że niektórzy dosłownie zdają się "puchnąć z powietrza", mają większe problemy podczas odchudzania. Lepiej znać sprawców kłopotów.
Wiesz, że od kilku lat lekarz POZ po wizycie ma obowiązek raportować do NFZ, jaki masz wzrost i wagę? Te pozornie nieistotne parametry pozwalają w znacznej mierze przewidywać rozwój sytuacji zdrowotnej w Polsce. Wykonanie pomiaru zachęca też lekarza, by na twój stan spojrzeć przez twoje wyniki. To ważne!
Analogi GLP-1, zwane potocznie glutydami lub po prostu "zastrzykami na odchudzanie" zrewolucjonizowały leczenie otyłości. Skuteczne, bezpieczne, pomagają milionom chorych. To zapoczątkowało badania nad kolejnymi substancjami, które mogłyby okazać się jeszcze lepsze. Jedna jest o krok od badań klinicznych.
Liczba pacjentek i pacjentów z chorobą otyłościową stale wzrasta. Wraz ze wzrostem liczby osób z nadmierną masą ciała, wzrasta też liczba osób borykających się z szeregiem chorób. Choroby serca i układu krążenia to jedne z najczęściej rozpoznawanych dolegliwości u pacjentów z otyłością. Jak otyłość wpływa na układ sercowo-naczyniowy? Dlaczego otyłość sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2? Jak rozmawiać z pacjentem z otyłością, żeby czuł się rozumiany, zaopiekowany i zmotywowany do zmniejszenia masy ciała? Dr n. med. Andrzej Głuszak odpowiada na pytania Poradnika Zdrowie.
Już 3,6 mld rocznie kosztuje Polskę i polskich podatników kwestia otyłości. Na razie z otyłością zmaga się co 4. osoba w naszym kraju, ale szacuje się, że w ciągu dekady to będzie problem już co 2. osoby. Osoby z otyłością żyją krócej, częściej chorują, mniej wydajnie pracują, cierpią fizycznie i psychicznie, z powodu depresji, lęków, odrzucenia. Choroba otyłościowa coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży. Czy jest sposób, aby zatrzymać tendencję do tycia społeczeństwa? Rozmawiamy z lekarką Urszulą Płazak o przyczynach, skutkach i możliwościach zapobiegania i leczenia otyłości.
Z otyłością można skutecznie walczyć z pomocą lekarza POZ, w ramach wizyt na NFZ, przekonuje specjalista medycyny rodzinnej Michał Domaszewski. Przyznaje zarazem, że w tak trudnej materii, jaką jest leczenie ciężkiej choroby cywilizacyjnej, wrogiem lekarza i pacjenta na co dzień jest przede wszystkim czas, a właściwie jego brak.
Program "Ruszamy po Zdrowie, bo w Zdrowym Ciele Zdrowy Duch" przyniósł dość niepokojące wnioski. Sfinansowany przez dolnośląski Urząd Marszałkowski projekt przebadał 200 dzieci, z czego 50 z nich skierowanych zostało na dalsze leczenie.
Odchudzanie to nie jest prosta sprawa. Zwłaszcza jeżeli nie chodzi o pozbycie się dwóch kilogramów, ale dotkliwej nadwagi. Testowanie sprawdzonych metod znajomych okazuje się fiaskiem, przepisy z internetu nic nie dają i ostatecznie narasta frustracja. Wówczas warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, bo może się okazać, że problem nie polega na niewłaściwym liczeniu kalorii.
To może być prawdziwa rewolucja w leczeniu otyłości. Nowy kierunek ma polegać na zmniejszeniu apetytu, zwiększeniu wydatku energetycznego i poprawie wrażliwości na insulinę. A to wszystko bez skutków ubocznych jak nudności czy utrata masy mięśniowej.
Analogi GLP-1 to rewolucja w globalnym podejściu do leczenia otyłości. Niemniej jednak nieprzyjemne skutki uboczne często zniechęcają pacjentów do podjęcia leczenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opracowali zupełnie nowy lek – agonistę NK2R - który zmniejsza apetyt i poprawia wrażliwość na insulinę, ale nie wywołuje nudności, wymiotów ani utraty masy mięśniowej. O ich odkryciu poinformowało prestiżowe pismo Nature.
Wiadomo, że witamina D jest niezastąpiona w łagodzeniu skutków zdrowotnych nadwagi i otyłości. Czy jednak sama może wpłynąć na redukcję wagi? Zdania ekspertów są podzielone w tej sprawie, ale są obserwacje pacjentów, konkretne powody i wreszcie badania, wiążące związek między witaminą D a utratą wagi. Ile można zgubić?
Mniej posiłków? A może post przerywany? Zastrzyk energii od rana, a potem ograniczanie kalorii? Każde z tych rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników, ale dopiero duża analiza dała odpowiedź, który sposób najlepiej sprzyja utracie wagi. Jest zaskoczenie.
Prowadzisz nieregularny tryb życia? Dziś trudno znaleźć kogoś, kto prowadzi inny. Tymczasem to prowadzi do "dezorientacji" wątroby, która wysyła do mózgu mylące sygnały. Skutkiem epidemia masowych zabójców: cukrzycy typu 2 i otyłości. Być może to pierwotna przyczyna naszych coraz częstszych problemów.
Wciąż nie odróżniamy otyłości od nadwagi. Niemal 20 proc. 30-latków twierdzi, że otyłość nie jest chorobą. Zaledwie 2 proc. badanych uważa, że leki nowej generacji to skuteczny sposób walki z nadmiarem kilogramów. Skutki? Wg prognoz NFZ już w przyszłym roku co trzeci Polak będzie otyły.
Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do wielu przewlekłych chorób. Leczenie otyłości, szczególnie za pomocą metod operacyjnych, stale zyskuje na popularności. W artykule omówimy wskazania do chirurgicznych interwencji, ich skuteczność, a także potencjalne skutki uboczne, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji.
Moda na leki GLP-1, zwane potocznie glutydami, nie słabnie, bo niezwykle skutecznie odchudzają. Przeznaczone są jednak dla ludzi chorych na otyłość i cukrzycę. Naukowcy odkryli substancję, która ma działać równie dobrze i mogą z jej mocy korzystać wszyscy. Bez żadnych zastrzyków.

Z otyłością boryka się coraz większy odsetek społeczeństwa i dotyczy ona coraz młodszych osób. Wyróżnia się dwa główne typy rozmieszczenia podściółki tłuszczowej: otyłość brzuszna to typ otyłości polegający na centralnym odkładaniu tłuszczu i otyłość pośladkowo-udowa najczęściej spotykana u kobiet.

Do głównych przyczyn otyłości należą: nieprawidłowa dieta, niezdrowy styl życia i zbyt mała aktywność fizyczna. Jednak w niektórych przypadkach za przyczynę uznaje się czynniki genetyczne czyli skłonność do tycia i szybkiego przybierania na wadze. Problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała może być wynikiem procesów chorobowych np. zaburzeń związanych z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego czy przyjmowaniem niektórych leków.

Otyłość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest by dbać o prawidłową masę ciała. Może przyczynić się do rozwoju różnych chorób i schorzeń np. cukrzycy, zwyrodnienia stawów czy chorób sercowo-naczyniowych.

Leczenie otyłości polega głównie na leczeniu objawowym i związane jest z wprowadzeniem odpowiedniej diety, zmianie stylu życia, a czasami konieczne jest wsparcie psychodietetyka. Warto zwrócić uwagę na ilość błonnika pokarmowego w diecie. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się leczenie chirurgiczne tzw. operacja bariatryczna polegająca na usunięciu fragmentu żołądka lub jelita.