Apiterapia - leczenie miodem i nie tylko. Na czym polega apiterapia?

2020-09-11 9:28

Apiterapia oznacza leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi. Jednak rola miodu, propolisu czy mleczka pszczelego nie ogranicza się tylko do domowego zastosowania. Substancje pochodzące z produktów pszczelich są także podstawą leków, które stosuje się dziś w wielu dziedzinach medycyny konwencjonalnej. Sprawdź, na czym polega apiterapia i w leczeniu jakich chorób się ją wykorzystuje.

APITERAPIA - leczenie miodem i nie tylko. Na czym polega apiterapia?
Autor: Thinkstockphotos.com Apiterapia oznacza  leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi. Jednak rola miodu, propolisu czy mleczka pszczelego nie ogranicza się tylko do domowego zastosowania. Sprawdź,  na czym polega apiterapia i w leczeniu jakich chorób się ją wykorzystuje.

Apiterapia (od. łac. apis - pszczoła i grec. therapia - leczenie) oznacza leczenie chorób produktami pszczelimi, takimi jak:

Jednak rola popularnych produktów pszczelich nie ogranicza się tylko do domowego stosowania.

Są one także surowcem, z których wyodrębnia się ekstrakty, będące później podstawową substancją czynną wielu leków, które fachowo nazywa się apiterapeutykami. Są one dziś stosowane w prawie każdej dziedzinie medycyny konwencjonalnej, m.in. w dermatologii, pediatrii, ginekologii, laryngologii, chirurgii, kardiochirurgii oraz ortopedii. Zaletą preparatów opartych na produktach pszczelich jest to, że można je spożywać niemal bez ograniczeń, ponieważ - w przeciwieństwie do niektórych innych specyfików - nie można ich przedawkować.

Spis treści

 1. Apiterapia - leczenie jakich chorób może wspomóc miód?
 2. Apiterapia - właściwości lecznicze innych produktów pszczelich
 3. Apiterapia - przeciwwskazania

Apiterapia - leczenie jakich chorób może wspomóc miód?

  To ci się przyda

  Aby produkty pszczele wykazywały swoje lecznicze właściwości, należy spożywać je w odpowiedni sposób. Na przykład miód powinien być spożywany w swojej naturalnej postaci i temperaturze, bez podgrzewania. Dużym błędem jest rozpuszczanie go w płynach. Wówczas do organizmu dostają się jedynie substancje rozpuszczalne w wodzie. Z kolei te nierozpuszczalne - hormony roślinne - osiadają na ścianach naczyń.

  Apiterapia - właściwości lecznicze innych produktów pszczelich

  Czytaj też: Napięcie przedmiesiączkowe - pyłek kwiatowy w walce z PMS

  • Pierzga, czyli utrwalony pyłek kwiatowy, działa regenerująco, w związku z tym można po nią sięgać w stanach chronicznego zmęczenia, po przebyciu chorób czy zabiegach operacyjnych. Ponadto wzmacnia układ nerwowy, dlatego sprawdzi się w stanach przemęczenia psychicznego, przy depresji lub podczas intensywnego wysiłku umysłowego. Ze względu na zwartość witaminy K, można ją stosować przy dolegliwościach wynikających ze złego stanu naczyń krwionośnych. Ponadto pierzga zawiera znacznie więcej białka niż pyłek kwiatowy.
  • Propolis to lepka substancja, którą pszczoły uszczelniają ul (stąd inna nazwa - kit pszczeli). Propolis można stosować pomocniczo przy schorzeniach w obrębie jamy ustnej, np. przy zapaleniu dziąseł, po wyrwaniu zęba czy przy paradontozie. Ponadto dzięki silnym antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym właściwościom wspomaga leczenie chorób skórnych, takich jak, np. grzybica czy trądzik, oraz łagodzi oparzenia i przyśpiesza gojenie się ran. Kit pszczeli poleca się także osobom zmagającym się z wrzodami i ze stanami zapalnymi gardła.

  Czytaj też: Propolis, mleczko pszczele, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy jako składniki kosmetyków

  • Mleczko pszczele wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy (m.in. zapobiega miażdżycy, obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa ilość krwinek czerwonych, a tym samym zapobiega anemii) oraz układ nerwowy (zmniejsza zmęczenie, dodaje energii, polepsza samopoczucie). Ponadto mleczko pszczele znalazło zastosowanie w dermatologii, gdyż skraca czas gojenia się ran, odleżyn i oparzeń, a także wspomaga leczenie łojotoku i egzem łojotokowych czy liszajów.
  • Z kolei leczenie jadem pszczelim (apitoksynoterapia) polega na żądleniu pszczół lub podawaniu pacjentowi jadu w zastrzykach. Jad pszczół może być stosowany także w postaci kremów, maści lub inhalacji. Apitoksynoterapia jest pomocna przy schorzeniach, takich jak reumatyzm, artretyzm i gościec. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu nerwic, neuralgii i nadciśnienia. Jadem pszczelim leczą się też osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane. Jad pszczeli wykorzystuje także apipunktura (akupunktura z zastosowaniem jadu pszczelego).

  Warto wiedzieć, że bazą do wyrobu apiterapeutyków są także ekstrakt DNA larw pszczół (tzw. czerw pszczeli) oraz ekstrakt zasklepu miodowego (jest wytwarzany z wosku, pierzgi, propolisu oraz miodu). Wykazują one działanie przeciwbakteryjne oraz zapoczątkowują procesy odnowy uszkodzonych tkanek.

  Warto wiedzieć

  Świece z wosku pszczelego delikatnie pachną, likwidują brzydkie zapachy, jonizują powietrze, działając kojąco na organizm. Udrażniają zatoki, łagodzą katar, koją system nerwowy i uspokajają pracę serca, obniżają ciśnienie krwi i, zdaniem bioenergoterapeutów, neutralizują szkodliwe działanie promieniowania urządzeń elektrycznych (telefon komórkowy, komputer, kuchenka mikrofalowa). Jeśli nie ma w domu alergika, warto z nich korzystać na co dzień. 10-15 minut dziennie spędzone przy zapalonej świecy poprawi samopoczucie, wzmocni organizm i ukoi nerwy.

  Pyłek pszczeli. Jakie ma zalety?

  Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

  Apiterapia - przeciwwskazania

  Z apiterapii powinny zrezygnować osoby uczulone na miód i inne produkty pasieczne. Alergia na miód i inne pszczele wyroby występuje rzadko i zwykle pojawia się u uczulonych na pyłki roślin oraz jad owadów.

  Przed apiterapią z lekarzem powinni skonsultować się osoby chore na cukrzycę.

  Ważne

  Jad pszczeli tylko pod nadzorem lekarza

  Jad pszczeli to silnie działająca substancja, która u osób uczulonych może wywołać wstrząs anafilaktyczny – co może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego stosowanie jadu pszczelego musi odbywać się pod nadzorem lekarza, po wykonaniu odpowiednich badań.

  Miód jak lekarstwo. Jaki wybrać?

  Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

  Czytaj też: