Zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

2020-08-26 13:03 Monika Majewska

Zapalenie gardła to infekcja wywołana przez wirusy, bakterie bądź grzyby. Chory na zapalenie gardła odczuwa ból gardła i trudności przy przełykaniu. Dodatkowo występuje zazwyczaj suchy kaszel. Jakie są pozostałe objawy zapalenia gardła? Na czym polega leczenie? Jakie są sprawdzone, domowe sposoby na zapalenie gardła?

Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza rodzinnego. Choroba występuje najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych, a ryzyko zachorowania jest większe u osób mających kontakt z dziećmi.

Spis treści

  1. Zapalenie gardła - przyczyny
  2. Objawy zapalenia gardła
  3. Zapalenie gardła - diagnostyka
  4. Zapalenie gardła - leczenie
  5. Jak walczyć z bólem gardła? [WIDEO]
  6. Domowe sposoby na zapalenie gardła

Zapalenie gardła - przyczyny

Zapalenie gardła przeważnie jest wywołane przez wirusy lub bakterie. Bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenie gardła są paciorkowce. Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła są wirusy. Bakteryjne zapalenie gardła może występować u ok. 15 proc. dzieci w wieku szkolnym i u ok. 4-10 proc. dorosłych.

Do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową (w czasie kontaktu z chorym, który, kaszląc lub kichając, rozsiewa zarazki) lub przez bezpośredni kontakt z chorym (np. pocałunki, picie z jednego naczynia itp.).

Bardzo rzadko zapalenie gardła może mieć przyczyny niezakaźne, np. podrażnienie przez palenie papierosów, alkohol lub kwaśną treść pokarmową (refluks żołądkowo›przełykowy), alergię (np. w przebiegu kataru siennego), wynikać z działań niepożądanych leków (np. zespół Stevensa-Johnsona) lub być ubocznym skutkiem radioterapii czy chemioterapii.

Jest wiele chorób zakaźnych, którym mogą towarzyszyć objawy zapalenia gardła, np. mononukleoza zakaźna, rzeżączka, grypa, pierwotne zakażenie HIV, opryszczka czy błonica, a także białaczka lub niedokrwistość aplastyczna.

Objawy zapalenia gardła

Objawy zapalenia gardła zależą od tego, jakie są jego przyczyny. Przy wirusowym zapaleniu gardła pojawiają się objawy, takie jak:

Paciorkowcowe zapalenie gardła zwykle przebiega bez kaszlu, wydzieliny z nosa (kataru) i zajęcia oczu, natomiast zazwyczaj towarzyszą mu objawy, takie jak:

Pierwsze objawy zapalenia gardła ujawniają się zwykle po 1-2 dniach od kontaktu z chorym.

Zdaniem eksperta
lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista grupy Lux Med

Zapalenie gardła charakteryzuje się bólem o różnym nasileniu [...] Najczęstsze są wirusowe zapalenia gardła - wtedy jest to ból kłujący, piekący, drapiący, utrudniający trochę połykanie, ale nie tak silny jak ból wywołany infekcją bakteryjną. Przy niej mamy uczucie guli w gardle, nie możemy niczego połknąć.

Zapalenie gardła - diagnostyka

Wstępną diagnozę można postawić na podstawie objawów. Na odróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej pozwala szybki test paciorkowcowy lub posiew z gardła.

Zapalenie gardła - leczenie

Wirusowe zapalenie gardła ustępuje samo w ciągu 5-7 dni. W tym czasie można stosować leki łagodzące dokuczliwe objawy, np. stosować tabletki do ssania lub aerozole o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Bakteryjne zapalenie gardła to nie angina!

Po tygodniu 85 proc. pacjentów nie ma żadnych objawów. Bakteryjne zapalenia gardła mogą wymagać porady lekarskiej i stosowania antybiotyku. Poprawę można zauważyć już po kilku dniach stosowania antybiotyku, jednak mimo to nie należy przerywać terapii i przyjmować lek przez cały zalecany okres, by całkowicie wyeliminować bakterie.

Jak walczyć z bólem gardła? [WIDEO]

Zobacz, które z domowych sposobów są skuteczne!

Ważne

Jeżeli zapalenie gardła wywołane jest przez wirusy, chory nie powinien przyjmować antybiotyków, ponieważ leki te są przeznaczone do zwalczania bakterii.

W celu ograniczenia szerzenia się zakażenia, chory na paciorkowcowe zapalenie gardła lub migdałków nie powinien kontaktować się z innymi osobami w przedszkolu, szkole lub w pracy przez okres 24 godz. od zastosowania skutecznego antybiotyku.²

Domowe sposoby na zapalenie gardła

Jeśli poczujemy pierwsze oznaki zapalenia gardła warto skorzystać z domowych sposobów na złagodzenie jego objawów, na przykład wykonać płukanie gardła roztworem soli kuchennej, naparem z wysuszonych liści jeżyny, kory dębu lub z ziół takich jak szałwia czy rumianek. Pamiętaj aby dużo pić. Możesz kupić także leki na gardło dostępne bez recepty w aptece.

Czytaj też:

Ważne

Nieleczone bakteryjne zapalenie gardła może dawać powikłania

Zapalenie gardła zwykle jest łagodnym, samoistnie ustępującym schorzeniem, jednak rzadko może prowadzić do poważnych powikłań. W niektórych przypadkach nieleczone bakteryjne zapalenie gardła daje powikłania w postaci ropnia za migdałkiem podniebiennym lub w tylnej części gardła, ropnego zapalenia okolicznych węzłów chłonnych, gorączki reumatycznej lub kłębuszkowego zapalenia nerek. Ropne powikłania zakażenia  bakteryjnego pojawiają się u mniej niż 1 proc. chorych.² Do późnych powikłań, głównie gorączki reumatycznej, dochodzi u 0,1-0,3 proc. nieleczonych chorych.²

Co to jest zapalenie gardła - wyjaśnia lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista grupy Lux Med

Zapalenie gardła

Bibliografia:

  1. Gągała J., Choroby dróg oddechowych. Zapalenie gardła. www.medivita.pl
  2. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach  układu oddechowego 2010, www.antybiotyki.edu.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Reni
|

Ostatnimi czasy często miewałam infekcje gardła, zapalenie krtani. Mój lekarz rodzinny do którego chodzę od lat pan dr J. Banasiuk podczas wizyty dokładnie przeprowadził badanie uszu i gardła, sprawdzil też drożność nosa. Zasugerował, że przyczyną jest alergia i powinnam wykonać testy. Faktycznie badania wykazały, że mam uczulenie na pyłki drzew. Po zapisaniu leków przeciwalergicznym problem ustąpił.

mgr inż. A
|

Najlepszym lekarstwem ze względu na właściwości antyseptyczne zawartych w nim wtórnych metabolitów jest wszechstronny olej rycynowy. 1-2 duże łyżki dziennie i objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

Koliberek1979
|

To ja juz powinnam nie żyć ze 100 razy!

Lena
|

Ja na takie infekcje stosuje domowy syrop z miodu,cytryny i imbiru.2-3 dni i objawy ustepuja.

kiki
|

Woda z solą nie pomaga tylko podrażnia gardło.Choć ból ustaje to jesteśmy bardzej narażeni na zapalenie i będą powikłania .
Nie polecam.Teraz lekarze wręcz zabraniają płukać gardła wodą z solą.

kaja
|

Jeszcze niedawno kazda infekcje jaka mialam wychodzila od gardla. W koncu skonczylo sie wizyta u lekarza, ktory stwierdzil, ze jest to wywolane klimatyzacja, ktora gardlo wysusza, blona nie ochrania i infekcja murowana. Zapisal mi cevitt gardlo i infekcje ustaly.

ja
|

właśnie sporo lekarzy poleca płukanie wodą z solą gardła jako najbardziej skuteczny sposób

meggi
|

polecam płukanie gardła wodą z sodą 1 lyżeczka na szklankę letniej wody. sól zbyt podrażnia gardło...

Jolka
|

u mnie szałwia nie działała. Lekarz kazał psikać lekiem antyseptycznym a do płukania robić mieszankę z gargarinu i płukać ze trzy razy dziennie. Woda z solą również działała cudownie kojącą. Dostałam lek przeciwwirusowy do brania przez pięć dni. Na szczęście z tej infekcji wirusowej nie rozwinęła się żadna angina.

et
|

zioła też zabijają bakterie i wirusy. Najlepiej płukać naparem z szałwi albo nagietka