Herbata miętowa - właściwości i przeciwwskazania

2020-08-26 16:11

Herbata miętowa to nic innego jak napar z liści mięty, który można stosować na wiele dolegliwości. Herbata miętowa jest szczególnie polecana na trawienie, kaszel, dobry sen i w stresujących sytuacjach. Jakie jeszcze właściwości ma herbata miętowa?

Herbata miętowa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Herbata z mięty - jak zrobić i jak stosować?
  2. Herbata miętowa - skład
  3. Herbata miętowa - właściwości lecznicze
  4. Herbata miętowa - przeciwwskazania i skutki uboczne
  5. Herbata miętowa w ciąży
  6. Herbata miętowa - cena

Herbata miętowa to idealny napój zarówno na letnie, jak i zimowe dni. Nie dość, że orzeźwia i pysznie smakuje, to jeszcze ma cenne właściwości lecznicze. Jest idealnym zamiennikiem dla kawy i herbaty. Można ją pić na gorąco lub po wystudzeniu. Ma piękny słomkowy kolor, który staje się coraz intensywniejszy w miarę zaparzania.

Najwięcej herbaty miętowej pije się obecnie w gorącym Maroku, gdzie doceniają jej właściwości orzeźwiające i poprawiające samopoczucie.

Zioła w ogrodzie - mięta

Herbata z mięty - jak zrobić i jak stosować?

Aby sporządzić herbatę miętową, wystarczy 1 czubatą łyżkę świeżych lub suszonych liści mięty zalać 1 szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez minimum 5 minut, a następnie odcedzić. Najlepiej pić ją niesłodzoną. Doskonale smakuje też z dodatkiem cytryny oraz rumianku, który wzmocni działanie herbaty.

Na lepsze trawienie herbatę z mięty należy pić po pół szklanki około godziny przed jedzeniem albo po jedzeniu (wtedy ma działanie wiatropędne). Przyjmuje się, że przy problemach gastrycznych dziennie możemy wypić od 2 do 5 filiżanek naparu z mięty.

Taki sam napa można wykorzystać do płukania gardła i jamy ustnej.

Herbata miętowa - skład

Herbata miętowa - właściwości lecznicze

Po herbatę miętową sięgają najczęściej osoby zmagające się z dolegliwościami układu pokarmowego. Ma oba bowiem niezwykłe właściwości:

Napar z mięty powinniśmy pić zwłaszcza po obfitym i ciężkostrawnym posiłku, powinien on też na stałe znaleźć się w diecie osób cierpiących na zapalenie błony śluzowej żołądka i zespół jelita drażliwego.

  • Herbata miętowa na kaszel

Dzięki zawartości mentolu, czyli olejku eterycznego, herbata z mięty doskonale sprawdzi się w czasie przeziębienia, gdyż wzmacnia odporność i udrażnia górne drogi oddechowe, pomagając uporać się z kaszlem i katarem. Aby zrobić taką inhalację, wystarczy pochylić głowę nad gorącym naparem z mięty (trzeba jednak uważać, aby się nie poparzyć).

Płukanie ust herbatą miętową działa też kojąco na podrażnione dziąsła.

  • Herbata miętowa na stres i dobry sen

Co ciekawe, herbata miętowa działa na nasz układ nerwowy podobnie jak melisa - relaksuje, uspokaja i łagodzi ból, zwłaszcza migrenowe bóle głowy.  Dodatkowo pomaga w zasypianiu, łagodzi stres, pomaga zwalczyć nerwobóle. Jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż np. mocna kawa.

  • Inne zastosowania herbaty miętowej

Kompresy z herbaty miętowej mogą pomóc w pozbyciu się cieni pod oczami. Medycyna ludowa zaleca też picie herbaty z mięty w stanach niepokoju w okresie menopauzy oraz przy bólach miesiączkowych. Dzięki zawartości flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, herbata miętowa ma bardzo dobry wpływ na naszą sprawność umysłową: poprawia koncentrację i wspomaga proces uczenia się i zapamiętywania, dlatego powinni ją pić regularnie zarówno uczniowie, studenci, pracownicy umysłowi, jak i osoby starsze chcące jak najdłużej zachować jasność umysłu.

Czytaj też:

Sprawdź domowe sposoby na ból brzucha!  

Herbata miętowa - przeciwwskazania i skutki uboczne

Co prawda przy długotrwałym stosowaniu liści mięty nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych, ale w piciu herbaty miętowej - podobnie jak we wszystkim - powinniśmy zachować umiar.

Choć herbata miętowa jest polecana na dolegliwości trawienne, to nie powinny jej pić osoby z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy, a także astmatycy. Szczególną ostrożność należy też zachować w przypadku dzieci - zawarty w herbacie miętowej mentol może im szkodzić, dlatego inhalacji z mięty nie wolno przeprowadzać u dzieci poniżej 5. roku życia (to samo dotyczy maści z mentolem). Herbatek na bazie mięty powinny też unikać kobiety karmiące piersią, gdyż mentol może u nich zahamować laktację.

Herbata miętowa w ciąży

Ze względu na swoje właściwości herbata miętowa jest bezpieczna i polecana dla kobiet w ciąży, o ile nie cierpią one na wrzody żołądka czy dwunastnicy. Przyszłym mamom pomoże uporać się z porannymi mdłościami i wzdęciami, zwalczyć częstą w tym okresie zgagę, a także uchronić przed infekcjami. Wypita przed snem zapewni też ciężarnym relaks i łatwiejsze zasypianie.

Kobiety w ciąży nie powinny jednak przekraczać dawki 2 filiżanek herbaty miętowej dziennie.

Czytaj też:

Herbata miętowa - cena

Cena herbaty miętowej zależy przede wszystkim od tego, z jakim surowcem mamy do czynienia. Najczęściej herbatę miętową przygotowuje się bowiem na bazie mięty pieprzowej, która jest bardzo aromatyczna ze względu na dużą zawartość mentolu. Herbata miętowa jest dostępna w postaci suszu lub gotowych torebek. Oczywiście ta z suszu jest bardziej aromatyczna i zachowuje więcej właściwości prozdrowotnych, ważne tylko, by nie miała w składzie żadnych dodatków, zwłaszcza sztucznych aromatów.

Wersja torebkowa kosztuje zwykle kilka złotych, wersja suszona jest droższa - za kilogramowe opakowanie zapłacimy ok. 20 zł. Susz na herbatę miętową najlepiej jest kupować w sprawdzonych zielarniach lub sklepach ze zdrową żywnością, a najlepiej ususzyć ją samemu, wykorzystując do tego świeże liście mięty.

Czytaj też:

Czy rozpoznajesz to zioło?
Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda