7 ziół, które kochają wszystkie kobiety

2020-06-25 17:09

Zioła są bogactwem substancji mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ale niektóre z nich są szczególnie polecane na kobiece dolegliwości. Zobacz, które zioła każda kobieta powinna mieć w swojej apteczce

Zioła, które kochają kobiety
Autor: Getty Images

Już nasze babki i prababki zdawały sobie sprawę z leczniczych właściwości ziół. Mogą one przynieść ulgę kobietom w wielu dolegliwościach, które towarzyszą im w różnych okresach ich życia. Oczywiście pod warunkiem, że umiejętnie się z nich korzysta.

Spis treści

  1. 1. Melisa
  2. 2. Dziurawiec
  3. 3. Liść maliny
  4. 4. Krwawnik
  5. 5. Nagietek
  6. 6. Czystek
  7. 7. Miłorząb
Melisa lekarska na sen i nie tylko. Właściwości i działanie melisy
Autor: Thinkstockphotos.com Melisa lekarska to chyba jedno z najpopularniejszych ziół  na sen i  uspokojenie . Sprawdź, jakie jeszcze  właściwości lecznicze i działanie ma melisa.

1. Melisa

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis), ze względu na aromat zwana także cytrynowym zielem, to jedno z najpopularniejszych ziół na sen i uspokojenie. Ale melisa ma także inne właściwości lecznicze. W medycynie ludowej jej liście (łac. Folium Melissaeod) od dawna stosuje się jako środek łagodzący bóle menstruacyjne. Sprawdzi się również przy skąpym miesiączkowaniu lub jego zmiennym nasileniu.

Również przyszłe mamy mogą bez obaw sięgać po napary z liści melisy. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie tego zioła w celu łagodzenia dokuczliwych mdłości w pierwszym trymestrze ciąży.

Melisa znalazła także zastosowanie w kosmetyce, m.in. jako środek do pielęgnacji włosów przetłuszczających się.

Dziurawiec
Autor: Getty Images Swoje działanie uspokajające i przeciwdepresyjne dziurawiec zawdzięcza hyperycynie.

2. Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum), zwany także zielem świętojańskim, to jedno z najpopularniejszych i najczęściej używanych ziół o wszechstronnym działaniu.

Jak pokazały badania, stosowanie dziurawca zmienia aktywność odpowiednich fal mózgowych świadczących o odprężeniu. Zioło to łagodzi napięcie mięśniowe, dlatego będzie idealnie łagodzić zmiany nastroju u kobiet w okresie menopauzy.

Co ważne, zawarta w dziurawcu hiperycyna, która barwi napar z dziurawca na czerwono, zwiększa wrażliwość na światło słoneczne, dlatego osoby przyjmujące preparaty zawierające dziurawiec powinny unikać przebywania na słońcu, bo mogą ulec poparzeniom i porażeniu słonecznemu.

Maliny
Autor: getty images Ich pesteczki mają sporo błonnika (7 g/w 100 owoców), ponadto karoteny, potas, wapń i magnez, a przede wszystkim owoce te zawierają naturalne salicylany działające podobnie do aspiryny, czyli przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

3. Liść maliny

Liście malin zawierają substancje, które wywołują nieznaczny rozkurcz mięśni gładkich, m.in. macicy, więc są pomocne w łagodzeniu bólu miesiączkowego, wzmacniają też narządy rozrodcze, co może być przydatne u kobiet planujących ciążę. Herbata z liści malin pomaga także w leczeniu porannych mdłości i wymiotów.

Co ważne, z powodu swoich właściwości rozkurczowych napary z liści malin nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży.

Krwawnik pospolity ma działanie przeciwbakteryjne, żółciotwórcze, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i wiatropędne
Autor: Getty Images

4. Krwawnik

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) ma niezwykłe właściwości ograniczające krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne (stąd jego nazwa), dlatego od dawna jest stosowany na rany oraz oparzenia. Dzięki tym właściwościom krwawnik pomaga również w dolegliwościach kobiecych: reguluje cykl menstruacyjny, łagodzi dolegliwości związane z miesiączką, redukuje też nieprzyjemne objawy menopauzy. Dodatkowo pomaga leczyć stany zapalne pochwy, macicy i jajników, a także upławy.

Zioło to pomaga również w walce z migrenami - regularne picie gorącej herbaty z krwawnika pomaga całkowicie zwalczyć migrenę wywołaną zmianami pogody.

Ze względu na właściwości odmładzające i wybielające krwawnik znalazł też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest popularnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej, gdyż zmniejsza pory i zmarszczki. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz zawartości cynku jest też polecany do cery trądzikowej.

Ziele krwawnika jest także składnikiem płynów do higieny intymnej. Ma działanie grzybobójcze, antybakteryjne i osłaniające, dlatego skutecznie chroni przed infekcjami i zapobiega zmianom śluzówki.

NAGIETEK: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce
Autor: Photos.com NAGIETEK: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce

5. Nagietek

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, rozkurczowe. Herbatka z nagietka może być z powodzeniem stosowana przez kobiety w przypadku bolesnych miesiączek oraz nieregularnych cyklów miesiączkowych. Herbatę z nagietka można kupić w aptece lub sklepie albo przyrządzić domowym sposobem.

Wyciąg z nagietka stosowany jest też jako składnik preparatów zwalczających uporczywe objawy klimakterium.

CZYSTEK (zioło) - prawdziwe WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE czystka
Autor: Thinkstockphotos.com Czystek ( Cistus incanus ) to zioło , któremu są przypisywane wyjątkowe  właściwości zdrowotne . Czy czystek na pewno posiada tyle właściwości leczniczych?

6. Czystek

Czystek (Cistus) to bardzo popularne zioło chętnie stosowane w medycynie naturalnej. Dzięki zawartości polifenoli, czyli silnych antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, herbata z czystka ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie:

  • przyspiesza przemianę materii (działa wspomagająco w odchudzaniu),
  • zmniejsza obrzęki, 
  • wzmacnia organizm,
  • poprawia jego funkcjonowanie,
  • poprawia ogólne samopoczucie,
  • opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Miłorząb na menopauzę
Autor: Getty Images Wyciąg z ginkgo bilboa spowalniaj postępującą degenerację tkanki nerwowej, dzięki czemu łagodzi objawy menopauzy.

7. Miłorząb

Miłorząb (ginkgo biloba) jest reliktem zamierzchłej przeszłości – przetrwał na Ziemi prawie 200 mln lat. Tę długowieczność zawdzięcza zawartości ponad 60 substancji bioaktywnych, które chronią go przed procesami starzenia oraz szkodliwym promieniowaniem jonizującym.

Z tego też powodu wyciągi z miłorzębu są bardzo chętnie stosowane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Miłorząb sprawdzi się doskonale w walce z cellulitem - w tym celu warto używać balsamów zawierających ekstrakt z miłorzębu, ponieważ komplet zawartych w nim flawonoidów silnie pobudza mikrokrążenie skórne. Poprawia stan naczyń krwionośnych oraz odżywienie tkanek i - co bardzo cenne - stymuluje proces rozkładania tłuszczy.

Wyciąg z miłorzębu jest też bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej i delikatnej skóry wokół oczu, gdyż wzmacnia ścianki naczynek, zapobiegając powstawaniu popularnych pajączków.

Kosmetyki na bazie miłorzębu są również niezastąpione w walce ze starzeniem się skóry i zmarszczkami.

Dodatkowo substancje zawarte w miłorzębie spowalniają postępującą degenerację tkanki nerwowej, która rozpoczyna się w okresie menopauzy. Dlatego regularne stosowanie preparatów z miłorzębem łagodzi zmienność nastrojów, osłabienie pamięci, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Ale terapię miłorzębem warto uzgodnić z lekarzem.

Czy rozpoznajesz to zioło?
Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki