Miłorząb japoński (ginkgo biloba): właściwości lecznicze

2020-06-17 14:37 Monika Majewska

Miłorząb, choć nazywa się go japońskim, pochodzi z Chin. Tamtejsza medycyna od wieków wykorzystuje jego niezwykłe właściwości, doceniają je także producenci leków i kosmetyków na całym świecie. Miłorząb japoński działa odżywczo na skórę, zapobiega udarom mózgu i poprawia pamięć. Ekstrakt z miłorzębu ma przewagę nad viagrą.

Miłorząb (ginkgo biloba) jest reliktem zamierzchłej przeszłości – przetrwał na Ziemi prawie 200 mln lat! Najstarsze rosnące miłorzęby mają ponad 3 tysiące lat! Było to możliwe, bo to potężne drzewo wytworzyło skuteczne mechanizmy obronne.

Miłorząb dobrze znosi promieniowanie, także jonizujące. Co ciekawe, miłorzęby rosnące w epicentrum wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie przetrwały, w pełni się odrodziły.

Ta niezwykła roślina radzi sobie także z wieloma drobnoustrojami przenoszonymi np. przez owady i ptaki (samoistnie niszczy chorobotwórcze grzyby, bakterie, wirusy i owady, które ją atakują), jest też odporna na skażenia przemysłowe. Tę niezwykłą siłę zawdzięcza bogactwu silnych substancji bioaktywnych – wyciąg z miłorzębu zawiera ich ponad 60. To m.in.:

 • flawonoidy,
 • biflawony,
 • terpeny,
 • steroidy,
 • hydroksykwasy.

W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym wyciągi z miłorzębu są wykorzystywane do produkcji preparatów przeznaczonych zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Spis treści

 1. Miłorząb na cellulit
 2. Miłorząb na zaburzenia erekcji
 3. Ginkgo biloba: składnik kosmetyków do skóry naczynkowej
 4. Miłorząb opóźnia starzenie się skóry
 5. Czy miłorząb poprawia pamięć?
 6. Ginkgo biloba zapobiega udarom mózgu
 7. Miłorząb łagodzi objawy menopauzy
 8. Miłorząb opóźnia starzenie
Posłuchaj, jakie właściwości ma miłorząb japoński. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Miłorząb na cellulit

Walcząc z cellulitem, warto używać balsamów zawierających ekstrakt z miłorzębu, ponieważ komplet zawartych w nim flawonoidów silnie pobudza mikrokrążenie skórne. Poprawia stan naczyń krwionośnych oraz odżywienie tkanek i - co bardzo cenne - stymuluje proces rozkładania tłuszczy.

Miłorząb na zaburzenia erekcji

Ekstrakt z miłorzębu ma przewagę nad preparatami typu viagra, które działają tylko doraźnie. Erekcja jest bowiem reakcją jednocześnie psychologiczną, nerwową i naczyniową. U mężczyzn pobudzenie seksualne, odbierane przez mózg, powoduje uwolnienie tlenku azotu do komórek penisa – jego mięśnie gładkie rozluźniają się, napływa krew i następuje erekcja.

Regularne stosowanie wyciągu z miłorzębu zwiększa dostępność tlenku azotu i pozwala rozluźnić naczynia mięśni gładkich, co zwiększa szansę na spontaniczne zbliżenie z partnerką. Terapia z wykorzystaniem preparatów zawierających ekstrakt z ginkgo biloba jest szczególnie efektywna w przypadku zaburzeń erekcji wynikających ze stosowania antydepresantów.

Ginkgo biloba: składnik kosmetyków do skóry naczynkowej

Obecność licznych flawonoidów sprawia, że wyciąg z miłorzębu jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej i skóry wokół oczu. Flawonoidy mają bowiem korzystny wpływ na mikrokrążenie skórne i wzmacniają ścianki naczynek, zapobiegając w ten sposób teleangiektezjom (rozszerzone naczynka tętnicze i żylne widoczne pod skórą jako "pajączki").

Dodatkowo chroniąc kwas hialuronowy i hamując uwalnianie histaminy, flawonoidy przyczyniają się do uszczelnienia naczyń krwionośnych. Pomagają więc likwidować nie tylko cienie pod oczami, ale także obrzęki.

Miłorząb opóźnia starzenie się skóry

Flawonoidy i terpeny to substancje niezastąpione w walce ze starzeniem się skóry. Flawonoidy są wyjątkowo silnymi antyoksydantami, chronią również przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Hamują aktywność szkodliwych dla skóry enzymów – kolagenozy (rozkłada kolagen) oraz hialuronidazy (powoduje rozpad kwasu hialuronowego).

Ponadto zwiększają syntezę fibroblastów w skórze, a chroniąc kwas askorbinowy (witaminę C) przed utlenianiem, zwiększają syntezę kolagenu i poprawiają stabilność tkanki łącznej. Natomiast terpeny hamują działanie czynnika aktywującego reakcje alergiczne oraz uwalniającego wolne rodniki. Kosmetyki z miłorzębem mogą więc być bardzo pomocne w walce ze zmarszczkami.

Czy miłorząb poprawia pamięć?

Preparaty zawierające ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego są powszechnie znane jako suplementy mające wspomagać pamięć. Jednak zdania naukowców na ten temat są podzielone. Jedni naukowcy twierdzą, że ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego poprawia pamięć, drudzy - że nie ma on żadnego wpływu na pracę mózgu.

Ci pierwsi przekonują, że miłorząb zawiera substancje, które poprawiają krążenie w naczyniach mózgowych, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione i odżywione. W efekcie neurony skuteczniej przekazują impulsy nerwowe, poprawiają się procesy myślenia, zapamiętywania, zdolność koncentracji. Ekstrakty z ginkgo biloba mogą więc ułatwić przyswajanie wiedzy. Zalecają je także osobom z chorobą Alzheimera. Jest bowiem wiele badań potwierdzających, że wyciąg z miłorzębu zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, który uszkadza komórki nerwowe u osób cierpiących na tę chorobę i może ją spowolnić. Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego ma również wykazywać działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając starzenie się tkanki nerwowej, co objawia się poprawą pamięci.

Ich zdania nie podzielają m.in. holenderscy naukowcy z Maastricht University¹. Badali oni skuteczność ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego w odniesieniu do pacjentów starszych – 214 uczestników z demencją (w tym również z chorobą Alzheimera) lub z zaburzeniami pamięci związanymi z wiekiem. Badania kontrolowane placebo, z zastosowaniem podwójnie ślepej próby, z grupą równoległą prowadzono przez 24 tygodnie. Pacjenci otrzymywali preparat jeden raz dziennie w dawkach 240 mg lub 160 mg oraz placebo. Autorzy nie odnotowali statystycznie znamiennych różnic w grupach. Zaobserwowali jedynie nieznaczny pozytywny wpływ preparatów zawierających Ginkgo biloba w porównaniu z placebo. Wynik przeprowadzonych badań nie potwierdza według autorów ogólnego twierdzenia, że miłorząb japoński działa korzystnie w demencji oraz w zaburzeniach pamięci spowodowanych starzeniem się organizmu.

W podobnym tonie wypowiadają się uczeni z University of Iowa². Przeprowadzili oni analizę kilkudziesięciu doniesień piśmiennictwa (86 badań klinicznych) na temat wpływu ekstraktu na ośrodkowy układ nerwowy. Wyrażają pogląd, że ekstrakty wykazują jedynie korzystny wpływ na podtrzymywanie optymalnej funkcji komórek mózgowych u ludzi zdrowych. Nie służą natomiast, jak wynika z licznych badań klinicznych, do leczenia lub zapobiegania jakimkolwiek swoistym stanom patologicznym ośrodkowego układu nerwowego.

Ginkgo biloba zapobiega udarom mózgu

Wysoki poziom cholesterolu we krwi i wysokie ciśnienie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Dlatego osobom narażonym na takie niebezpieczeństwo lekarze często proponują zapobiegawczo zażywanie preparatów z miłorzębem. Zmniejszają one bowiem napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, zwiększając ich przepustowość, i hamują agregację płytek krwi. W niektórych badaniach wykazano ponadto, że wyciąg z ginkgo biloba zapobiega uszkodzeniom komórek mózgu wywołanym niedokrwieniem wskutek zatoru w naczyniach mózgowych.

materiał partnera
Na pamięć wybierz sprawdzony lek a nie suplement*

Ginkofar® Intense1) to lek bez recepty stosowany w osłabieniu pamięci i sprawności umysłowej związanej z wiekiem. Zawiera wyciąg z miłorzębu japońskiego, który wykazuje działanie silnie antyoksydacyjnie i pełni funkcje ochronne dla komórek mózgu.

Jak działa Ginkofar® Intense?

 • Poprawia przepływ krwi w naczyniach mózgowych;
 • Poprawia podaż tlenu i substancji odżywczych do komórek mózgowych;
 • Poprawia jakość życia osób z objawami łagodnej demencji.

* Bidzan L, Bilikiewicz A, Turczyński J.Wstępna ocena skuteczności i bezpieczeństwa wyciągu z miłorzębu japońskiego (preparat Ginkofar) w terapii zespołów otępiennych. Psychiatria Polska 2005 May-Jun;39(3):559-66.

Miłorząb łagodzi objawy menopauzy

Glikozydy flawonowe, w które obfituje wyciąg z ginkgo biloba, nie tylko są potężnymi przeciwutleniaczami, ale także spowalniają postępującą degenerację tkanki nerwowej, która rozpoczyna się w okresie menopauzy. Dlatego regularne stosowanie preparatów z miłorzębem łagodzi zmienność nastrojów, osłabienie pamięci, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Warto więc uzgodnić z lekarzem taką terapię.

Miłorząb opóźnia starzenie

Substancje zawarte w ekstrakcie z liści miłorzębu, zwłaszcza flawonoidy, mają bardzo silne właściwości przeciwutleniające – neutralizują wolne rodniki, które uszkadzają komórki i tkanki organizmu. Ponadto hamują syntezę tlenku azotu, który w nadmiarze jest wydzielany w stanach zapalnych, co również przyczynia się do uszkodzenia komórek i tkanek. Poprawiają też ich odżywienie, bo wyciąg z miłorzębu usprawnia krążenie krwi. Wszystko to powoduje, że procesy starzenia organizmu przebiegają wolniej.

Źródło:

1. Ginkgo for Elderly People With Dementia and Age-Associated Memory Impairment: A Randomized Clinical Trial, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/12767414/

2. Ginkgo biloba extract: review of CNS effects, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12938868

2. Bodalski t., Karłowicz-Bodalska K., Ginkgo biloba L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne), Postępy Fitoterapii 2006, nr 4

1) GINKOFAR® Intense 120 mg, tabletki powlekane:

Skład: Jedna tabletka powlekana zawiera 120 mg Ginkgo bilobae folium extractum siccum - suchego wyciągu z Ginkgo biloba L. folium (liść miłorzębu).

Wskazania: Ginkofar®Intense stosuje się: w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem), w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Produkt jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża.

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
joanna
|

REKLAMY NA TEJ STRONIE CZYTAC SIE NIE DA !!!!!!!!!!!

B. Koncernowski
|

HEJ LUDZIE! Nie istnieje inny nurt nauki niż ten który ten "Dor" pode mną nazwał "głównym". Wszystko inne z "rzetelną prawdą" ma tyle wspólnego co znachorstwo i astrologia.

Badania naukowe są prowadzone wg ściśle kontrolowanych, sprawdzalnych przez każdego metod i zasad, a następnie recenzowane przez obiektywne ośrodki i publikowane przez szanowane czasopisma, które dbają o reputację, bo inaczej nikt by ich nie cytował.

Proszę przeczytać samemu przebieg badania opisanych w źródłach i podać dowody na zafałszowanie wyników tych badań albo zamknąć pusty ryjek i nie rozpowszechniać bzdur.

UWAGA: Jak się nazywa medycyna alternatywna, która działa? Nazywa się po prostu MEDYCYNA.

Komu wierzyć? Wierzcie temu, kto podaje źródła naukowe, nie podaje linków do swoich sklepów które trzepią kasę na suplementach i przesądach :P

Dor
|

Nie należy do zaufany źródeł.. Jest tam podany główny nurt nauki, a nie prawda. Jak chce się rzetelnych informacji o medycynie to trzeba poszukać głębiej niż to co koncerny ludziom wmawiają.. A co do badań to jakie chcesz znaleźć wyniki to na necie znajdziesz. Śmiechu warte te badania, a wyniki zawsze takie jak ten co za nie płacił sobie życzył..

kuoll
|

ja przechodząc menopauze pomagalam sobie miłorzębem i obserwowałam u siebie lepsze samopoczucie i stan skory. Tylko polecam dobre sklepy zielarskie typu http://ziolazkurpi.com/ tam można nabyc prawdziwe ziola

salomon74
|

Proszę sobie poczytać w zaufanych żródłach na temat miłorzębu np.:
Wikipedia ,i nie pisać bzdur ,lub pójść do sklepu zielarskiego z prawdziwego zdarzenia a takie jeszcze istnieją :)

Luki
|

Ci co handlują miłorzębem piszą żle o żęń szeniu ;)

Tyfus
|

Dziewczyny! Tylko maseczka na język ratuje sytuację. Wiecie z czego ... ;)

POLLXXXLLMORDA
|

teraz czytam że miłorząb nie poprawia pamięci i ogólnie jest do niczego ,,,,,,i komu tu w końcu wierzyć ??

Monika
|

ja polecam silniejszy antyoksydant, który sprawdzi się u cukrzyków- dihydrokwercetyna zwana również taksyfoliną

Gosia
|

Inna, azjatycka (przynajmniej z nazwy) rosllina, o wysokich walorach zdrowotnych jest cytryniec chnski. Poczytajcie.