Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków?

2019-06-04 14:13 Katarzyna Hubicz

Pajączki na nogach to inaczej wenulektazje, czyli tworzenie się całych siateczek rozszerzonych naczyń. Pielęgnacja przy pajączkach na nogach powinna dostarczać środków wzmacniających i obkurczających naczynka. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, jak zlikwidować pajączki na nogach.

Nogi mogą szpecić dwa rodzaje rozszerzonych naczynek. Pierwsze to pajączki, czyli - w języku medycznym - pajączki śródskórne, inaczej określane jako teleangiektazje – poszerzone do średnicy około milimetra naczynka włosowate zlokalizowane tuż pod skórą. Ich nazwa wzięła się stąd, że kształtem przypominają pajęcze odnóża. Zazwyczaj mają kolor niebieskosiny lub brunatnoczerwony i nie są wyczuwalne pod palcami.

Drugie – to tak zwana siateczka podskórna, czyli cienkościenne żyły siatkowate znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, które pod wpływem różnych czynników poszerzają się do około trzech milimetrów, tworząc pod skórą wyraźną niebieską siateczkę. Mogą pojawić się zarówno na łydkach, jak i na udach. Same w sobie nie są groźne – ich pojawienie sygnalizuje jednak, że za jakiś czas może dojść do przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Spis treści

  1. Skąd się biorą popękane naczynka na nogach?
  2. Jak leczyć pękające naczynka?
Pękające naczynka. Posłuchaj, jak pozbyć się pajączków na nogach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Skąd się biorą popękane naczynka na nogach?

Zarówno pajączki, jak i siateczka naczynek krwionośnych, mogą pojawić się z bardzo różnych powodów i w bardzo różnym wieku. Narażone są na nie osoby, u których w rodzinach występowały choroby żył, bo wtedy i żyły, i naczynka włosowate mogą być słabsze od urodzenia. Za sprawą zmian hormonalnych osłabiających ścianki naczynek i zmniejszających ich zdolność do kurczenia się i rozciągania problemy z pajączkami mogą mieć zarówno osoby w wieku dojrzewania, jak i kobiety w ciąży lub w okresie menopauzy.

Okresem szczególnie newralgicznym jest ciąża, kiedy skłonność do pajączków zwiększa się nie tylko na skutek burzy hormonalnej, ale też w efekcie dużo większej ilości krwi krążącej w organizmie i związanym z tym powiększeniem się żył. Poszerzaniu się naczynek sprzyjają także:

  • otyłość i nadwaga (na skutek zbyt dużego obciążenia),
  • brak ruchu (co bardzo obciąża żyły),
  • ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony,
  • dojrzały wiek, kiedy żyły stają się słabsze i nie funkcjonują, jak należy.

Jak leczyć pękające naczynka?

Istnieje kilka metod, dzięki którym można zlikwidować rozszerzone naczynka na nogach. Dobór metody leczenia oraz efekty zależą jednak od tego, czy jest to pojedyncze naczynko, czy utrwalony rumień (czyli siateczka naczynek ułożonych obok siebie). Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest skleroterapia, w trakcie której lekarz wstrzykuje preparaty powodujące zarastanie (czyli obliterację) naczynka. Jeśli naczynko jest niewielkie, wystarczy jedna wizyta, ale zdarza się, że zabieg należy powtarzać kilka razy.

Odmianą zwykłej skleroterapii jest skleroterapia piankowa Tessariego – polega ona na wstrzykiwaniu do naczynka spienionego środka farmakologicznego. Zamyka ona przepływ krwi i dzięki temu siatka pajączków zanika.

Lekarze często też zamykają naczynka przy pomocy lasera pulsującego – jego światło pochłaniane jest przez czerwony barwnik krwi i niszczy od środka ścianki naczynka, które po pewnym czasie pochłaniane jest przez sąsiadujące tkanki. Często zabieg ten wykonywany jest po uprzedniej skleroterapii.

Pajączków na nogach można pozbyć się również dzięki zabiegom elektrokoagulacji, podczas których wykorzystywany jest prąd ścinający białko w ścianach naczyń krwionośnych, które następnie zostają wchłonięte przez układ limfatyczny, a potem wydalone. By problem nie powracał, niezależnie od zabiegów warto przyjmować preparaty i leki flebotropowe (np. zawierające wyciągi z kasztanowca lub rutynę), które wzmacniają ściany naczyń włosowatych i zmniejszają ich kruchość.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
oleńka
|

To jest dość znana technika czy raczej nie bardzo? Szukałabym czegoś takiego u siebie z takich zabiegów, ale trochę nie wiem na czym to polega. Często jakiś gabinety mają konsultację bezpłatne?

Dominika
|

Kilka lat się smarowałam różnymi maziami ale chyba za słabe były bo nic mi nie pomagały. Poszłam na jednej z klinik na bezpłatną konsultacje i lekarz polecił mi zabiegi quadrostar czy jakoś tak (wybacz ale to było jakiś czas temu). Dwa razy mi popstrykali laserem i w sumie mam spokój, więc chyba ma to sens.

Mariusz Kaszubowski
|

ile razy trzeba chodzić na takie zabiegi na pajączki żeby faktycznie to miało sens? w sumie mam cos podobnego na twarzy i nie wiem czy w sumie to są te naczynka czy nie.. orientuje się ktoś?

Anabelka
|

Mam identyczne wrażenia po tym zabiegu. No, moze troche nawet lepsze ale ja akurat nie palę i jestem po czterech wiec naczynka widac juz tylko jak naprawde mocno sie przyjrze :D

Klaudia
|

Od zawsze miałam skłonności do naczynek, ale ignorowałam to i dostałam za swoje. Nie mogłam się ich pozbyć żadnymi sposobami. Ostatecznie musiałam się wybrać na zabieg, który długo odwlekałam. Na szczęście w klinice w moim mieście na konsultację można iść za darmo, więc po prostu się umówiłam. Kosmetolog była bardzo miła i mnie uspokoiła i wszystko wytłumaczyła dokładnie. Aktualnie jestem po 3 zabiegach laserem Quadrostar Pro. To bardzo fajny i bezbolesny zabieg. Teraz wiem, że żaden inny sposób nie przynosi takich efektów. Idealnie nie jest, ale wiele naczynek zostało już zamkniętych. Teraz już na pewno będę dbała o siebie bardziej i rzucę te przeklęte papierosy...

iwonaa
|

zgadzam się, ja swoje zlikwidowałam w klinice melitus w Warszawie, wiedziałam, ze już niestety nie mam wyjścia i umówiłam się do doktora Kielara na konsultacje po czym zdecydowałam się na zabieg, teraz już po wszystkim i cieszę się, że już mam to z głowy.

Aleksandra Clinica Cosmetologi
|

Zgadzam się, dużo zależy od nas samych. Od ruchu, pozycji w jakiej pracujemy, odżywiania itd. Jednak mając już widoczne ,,pajączki'' tylko zabiegami jesteśmy w stanie je zlikwidować.

sowa
|

Codziennie nalezy nogi trzymac do gory oparte o sciane, im dluzej tak trzymamy tym wiecej nogi odpoczywaja, obrzek ustepuje I nie robia sie pajaczki I zylaki, ja zazwyczaj tak leze 40min do godziny nawet jesli moge sobie pozwolic.

Miłka
|

Z doświadczenia wiem, że na takie naczynka tylko zabieg może pomóc. W moim mieście można iść spokojnie najpierw na darmową konsultację do clinici kosmetologici, gdzie kosmetolog robi wywiad i ogląda stan naczynek. Mi pani dobrała zabieg qwadrostar (nie mam pewności co do piowni). Faktycznie nie jest to relaks, ale też nie boli, takie dziwne uczucie jak laser przenika pod skórę. Po kilku zabiegach naczynka może nie zniknęły całkowicie ale nie widać ich na pierwszy rzut oka. Jeszcze trochę pielęgnacji, dieta (nie mogę pić alkoholu) i myślę, że będzie jeszcze lepiej, w końcu po latach zmagań

Marcin
|

Zgadzam się z opinią.