Przywrotnik pospolity - właściwości i zastosowanie

2020-06-17 8:37

Przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris) dzięki wielu właściwościom swoje zastosowanie znalazł jako roślina lecznicza. Przywrotnik pospolity polecany jest zwłaszcza w przypadku kobiecych dolegliwości. Jego uprawa nie jest trudna. Sprawdź, jaka jest cena przywrotnika pospolitego oraz jakie są przeciwwskazania do jego stosowania.

Przywrotnik pospolity - właściwości, zastosowanie, uprawa i cena
Autor: Getty Images Przywrotnik pospolity
Przywrotnik pospolity - właściwości, zastosowanie, uprawa i cena
Autor: Getty Images Przywrotnik pospolity

Przywrotnik pospolity (Alchemia vulgaris) znany był już w średniowieczu. Wierzono, że jest rośliną magiczną i wykorzystywano ją do różnego rodzaju rytuałów. Przywrotnik pospolity zwany jest także gwiazdoszem, nawrotnikiem, lwią łapą i gojnikiem.

Przywrotnik pospolity to roślina lecznicza, która w naturalnych warunkach rośnie na terenach niemal całej Europy.

Przywrotnik pospolity to niewielka roślina płożąca, tworząca małe kępki. Posiada spore rozgałęzione kłącza. Przywrotnik pospolity porasta zazwyczaj tereny wilgotne, lasy, przydrożne rowy lub łąki. Występuje w warunkach naturalnych na terenie Europy. Kwitnie w okresie od maja do września.

Jego kwiaty są niewielkie, zebrane w pęczki, w kolorze żółtozielonym. Roślina osiąga od 10 do nawet 50 cm wysokości. Jej liście tworzą kolisty kształt z pofalowanym brzegiem. Pokryte są delikatnymi włoskami. Owocem przywrotnika jest niełupka.

Przywrotnik jest rośliną rosnącą pospolicie na terenach niemal całej Polski. Jego uprawa nie jest wymagająca. Najlepiej rośnie na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym. Lubi żyzną, lekko próchniczną glebę. Rozmnaża się najczęściej przez nasiona. Jest rośliną mrozoodporną, dlatego nie trzeba go specjalnie chronić przed zimnem.

Spis treści

  1. Przywrotnik pospolity - właściwości lecznicze
  2. Przywrotnik pospolity - zastosowanie
  3. Przywrotnik pospolity - nalewka przywrotnika pospolitego
  4. Przywrotnik pospolity - cena
  5. Przywrotnik pospolity - przeciwwskazania

Przywrotnik pospolity - właściwości lecznicze

Przywrotnik pospolity dzięki zawartości garbników wykazuje właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe oraz moczopędne. Zawiera również:

Zapobiega krwotokom, pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, mięśnie i skórę.

Oprócz przywrotnika pospolitego w Polsce występuje także przywrotnik połyskujący, alpejski, miękki. Nie mają one jednak właściwości leczniczych.

Przywrotnik pospolity - zastosowanie

Przywrotnik można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie:

Przywrotnik pospolity na żołądek

Napar z przywrotnika pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Stymulują pracę soków żołądkowych, redukują fermentację w jelitach, przyspiesza przemianę materii praz pobudza apetyt.

Poprawia również wchłanianie pokarmów.

Przywrotnik działa także wspomagająco przy dolegliwościach takich jak biegunki, wzdęcia, nadkwasota oraz nieżyt żołądka.

Przywrotnik pospolity na dolegliwości kobiece

Przywrotnik pospolity polecany jest również kobietom. Pomaga on regulować cykl miesiączkowy. Łagodzi uporczywe bóle miesiączkowe oraz zmniejsza obfite krwawienia. Wzmacnia wiązadła maciczne dzięki czemu zapobiega poronieniom. Przywrotnik łagodzi także objawy menopauzy.

Przywrotnik w postaci nasiadówek stosuje się w przypadku upławów, świądu sromu oraz stanów zapalnych pochwy.

Przywrotnik pospolity - wpływ na mięśnie

Przywrotnik stymuluje pracę mięśni, dlatego jego stosowanie polecane jest szczególnie osobom mającym problemy z nietrzymaniem moczu. Stosuje się go również w przypadku przepuklin i uszkodzeni mięśni. Przywrotnik wzmacnia także mięsień sercowy.

Przywrotnik pospolity a jama ustna

Ziele przywrotnika łagodzi stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Przyspiesza gojenie dziąseł po usunięciu zęba. Ponadto przyspiesza leczenie zapalenia krtani oraz działa łagodząco.

Przywrotnik pospolity - wpływ na skórę

Przywrotnik działa łagodząco w przypadku zapalenia spojówek lub podrażnień skóry wokół oczu. Zaleca się więc przemywanie naparem z przywrotnika z dodatkiem rumianku podrażnionych okolic.

Przemywanie blizn przywrotnikiem powoduje ich szybszą regenerację. Oprócz tego przywrotnik poprawia elastyczność skóry. Może pomóc również pozbyć się przebarwień.

Nalewką z przywrotnika pospolitego można przemywać cerę tłustą i trądzikową. Można ją także stosować przy opryszczce i owrzodzeniach.

Przywrotnik pospolity – herbata z przywrotnika pospolitego

Czubatą łyżkę ziół należy wsypać do filiżanki i zalać wrzątkiem. Następnie odstawić pod przykryciem na ok. 10-15 min. do zaparzenia. Po upływie tego czasu napar należy przecedzić, aby był gotowy do spożycia.

Napar z przywrotnika w przypadku problemów z żołądkiem można pić do trzech razy dziennie po pół szklanki. W ciąży zaleca się natomiast picie ok. 2-3 szklanek przywrotnika dziennie.

Przywrotnik pospolity - nalewka przywrotnika pospolitego

Szklankę ziół należy zalać 500 ml wódki i odstawić na ok. dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i rozlać do mniejszych butelek.

Przywrotnik pospolity - cena

Przywrotnik można zakupić zarówno jako suszone ziele jak i w postaci dodatku do niektórych kosmetyków. Krem z zawartością przywrotnika kosztuje ok. 35 zł na 50 g. Cena suszonych liści waha się w przedziale 6-15 zł za 50 g.

Przywrotnik pospolity - przeciwwskazania

Przywrotnika nie należy stosować samodzielnie podczas ciąży lub w czasie laktacji. Najlepiej zażywanie przywrotnika skonsultować z lekarzem.

Czytaj też: